TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нетпрес

Продолжуваат уличните разбојништва со закана со оружје

Нетпрес - 23.11.2017

Во изминатото деноноќие полицијата примила повеќе пријави за извршени разбојништва под закана со оружје и со употреба на физичка сила, при што оштетените останале без пари и мобилни телефони, Рано утрото во средата, околу 4,30 часот вработен во ...

33 поврзани вести »

Возач на македонски автобус повреден во сообраќајка во Австрија

Нетпрес - 23.11.2017

Возач на автобус од Македонија е повреден во сообраќајна несреќа при судир со автомобил што се случила синоќа околу 22 часот во близина на Шлиeрбах, Австрија. Станува збор за автобус на македонскиот превозник „Насир Турс“ кој сообраќал од Хамбург за ...

52 поврзани вести »

Македонското друштво „Илинден“ од Тирана бара итно ослободување на Едмонд Темелко

Нетпрес - 23.11.2017

Македонско друштво „Илинден“ со седиште во Тирана и огранокот за Голо Брдо, искажуваат огромна загриженост и вознемиреност за влошената здравствена состојба на Едмонд Темелко, градоначалник на општина Пустец и претседател на единствената македонска ...

35 поврзани вести »

Затворена за сообраќај улицата „Втора македонска бригада“

Нетпрес - 23.11.2017

Поради реконструкција и асфалтирање на коловозот, од 23 до 25 ноември, за сообраќај ќе биде затворена улицата Втора македонска бригада, на делницата од улицата „Лазо Трповски“ (кај кружната крстосница) до булеварот „Христијан Тодоровски Карпош“.

23 поврзани вести »

Заев и Борисов порачаа дека ја продлабочуваат соработката

Нетпрес - 23.11.2017

По првата заедничка седница меѓу владите на Македонија и Бугарија, којашто во четвртокот се одржа во Струмица, потпишани се договори за економска и трговска соработка, како и договори во областите на одбраната, надворешната политика, енергетиката, ...

86 поврзани вести »

В сабота затворена десната лента на улицата Јордан Мијалков

Нетпрес - 23.11.2017

Идеа Плус Комуникејшн ја известува јавноста дека за потребите на настан во нејзина организација, на 25 ноември (сабота), ќе биде затворена десната лента од улицата Јордан Мијалков ( во потегот крстосница со булеврот Мајка Тереза) до крстосницата со ...

7 поврзани вести »

Падналa во бесознание од ќотекот на сопругот

Нетпрес - 23.11.2017

Млада жена од скопското село Кондово во средата била крвнички нападната до својот сопруг, а од ќотекот што го добила паднала во бесознание, по што нејзините малолетни деца биле принуден да побараат помош. Триесет и тригодишната М.С.

15 поврзани вести »

Заев и Борисов: Не се мешаме во работата на црквите, но ги охрабруваме да најдат решение

Нетпрес - 23.11.2017

Како влади и како политичари го почитуваме секуларниот карактер и не сакаме воопшто да се мешаме во работата и соработката на двете цркви, но ги охрабруваме да се изнајде решение во духот на добрососедството и пријателството, порачаа македонскиот и ...

Данев: СДСМ ветија и не исполнија 200 евра социјална помош за социјално загрозените

Нетпрес - 23.11.2017

Сега сме во месец ноември или цечи шест месеци откако СДСМ е на власт и не остварија ниту едно ветување, ветија и излажаа 200 евра социјална помош за социјално загрозените, истакна на прес-конференцијата во четвртокот Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ .

31 поврзани вести »

Идентификувана жената прегазена во Струмица

Нетпрес - 23.11.2017

Осумдесетгодишната струмичанка со иницијалите С.Т. е жената која во средата беше прегазена на улицата „Борис Поп Димитров“ во Струмица. Како што вчера информираа од полицијата во жената удрил автомобил „ланд ровер“ со бугарски регистарски управуван ...

24 поврзани вести »

Ново опожарување возила, во Ѓорче Петров изгореа два автомобила

Нетпрес - 23.11.2017

Два автомобила се опожарени ноќта кон четвртокот во Скопје, на паркинг на улицата „Борис Сарафов“ во скопската населба Ѓорче Петров. Министерството за внатрешни работи соопшти дека ноќеска околу еден часот по полноќ од засега непознати причини е ...

23 поврзани вести »

Паркирањето во Центар ќе поскапи до 50 отсто

Нетпрес - 23.11.2017

Општина Центар планира да го поскапи паркирањето во Центар како една од мерките против загадување на воздухот и решавање со проблемот со метежот на паркиралиштата во скопскиот центар. Општината подготвува предлог одлука со која ќе се дуплира цената ...

52 поврзани вести »

ФОТО: Масовно се „дерат“ граѓаните, а владините возила не ги допираат (ФОТО)

Нетпрес - 23.11.2017

Огромен број граѓани деновиве се револтирани од масовното кревање на автомобили од службите во надлежност на градоначалниците на Скопје и Центар, Петре Шилегов и Саша Богдановиќ од СДСМ, пишува Курир.мк.

Кривична пријава за загрозување на безбедноста за мажот кој се закануваше пред Врховен суд

Нетпрес - 23.11.2017

Кривична прија за загрозување на безбедноста е поднесена во четвртокот против мажот кој на 2-ри ноември беше уапсен пред Веховниот суд во текот на изрекувањето на пресудите за обвинетите во случајот „Диво насеље“ во соседниот Кривичен суд, а колу ...

14 поврзани вести »

ВИДЕО: Како Македонија да си ги спаси своите тинејџери?

Нетпрес - 23.11.2017

Малолетничката деликвенција е сериозен проблем со кој се соочуваат современите општества. Кај нас може да се забележи алармантен тренд во таа насока, особено поради фактот што државата е сиромашна, а сиромаштијата е ризичен фактор за појава на разни ...

Едно лице загина а уште пет се повредни во сообраќајната несреќа на патот Кратово-Пробиштип

Нетпрес - 23.11.2017

Едно лице го загуби животот а други пет се повредени од кои едно полесно во тешката сообраќајна несреќа којашто во четвртокот утрото се случи на патот Кратово – Пробиштип, кај местото викано Бигорска чешма.

28 поврзани вести »

Млад тетовец тешко повреден по пад од покрив

Нетпрес - 23.11.2017

Во тетовската клиничка болница вчера околу 10 часот бил донесен 27-годишниот тетовец со скршеница на левото рамо и повеќе набиеници на ребрата. По укажаната лекарска помош, итно е префрлен на скопските клиники. Тетовецот П.Р.

3 поврзани вести »

УХМР најави промена на времето

Нетпрес - 23.11.2017

До сабота ќе се задржи стабилно и суво време, по котлините со појава на магла особено во претпладневните часови, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). В недела попладне најпрвин во западните делови ќе има врнежи од дожд, а на ...

44 поврзани вести »

Судењето за „Сопот“ одложено за 20 декември

Нетпрес - 23.11.2017

Во скопскиот Кривичен суд денеска беше одложено рочиште за случајот „Сопот“, бидејќи Судот не можеше да го утврди идентитетот на сведокот Рамадан Бајрами чија лична карта е неважечка. Следното рочиште ќе се одржи на 20 декември.

Премиерите Заев и Борисов положија свежо цвеќе пред споменикот на поранешниот Претседател на Република Македонија Борис ...

Нетпрес - 23.11.2017

Пред почетокот на задничката седница на владите на Република Македонија и Република Бугарија во четвтокот во Струмица, откако бугарската делегација беше пречекана кај манастирот во селото Водоча, македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот бугарски ...