TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Newsroom

Епилог на денот: Драма во општина Карпош, идентификувани тројца од насилниците во Собрание, втор ден од Самитот 100

Newsroom - пред: 57 мин

Надлежен јавен обвинител денеска донесе наредба за проширување на истрагата за уште пет лица за настаните во Собранието од 27 април и нападот врз Зијадин Села. Министерството на својата веб страница објави и фотографии на три лица по кои се трага, а ...

64 поврзани вести »

Во Турција уште три месеци ќе владее вонредна состојба

Newsroom - пред: 1 час

Парламентот на Турција денеска соопшти дека ја продолжува вонредната состојба во земјата за уште три месеци. Продолжувањето на вонредната состојба беше поддржано од страна на владејачката „Партија на правдата и развојот“ (АКП) на турскиот ...

12 поврзани вести »

Ципрас се сретна со Трамп: САД и Грција остануваат лојални пријатели

Newsroom - пред: 2 часа

Грција „помина низ многу“ и сега мора да и се помогне во нејзините напори за излез од кризата, рече американскиот претседател Доналд Трамп на средбата со грчкиот премиер, Алексис Ципрас, во Белата куќа.

21 поврзани вести »

Утврден идентитетот на лицата по кои трагаше МВР

Newsroom - пред: 2 часа

Три лица вмешани во крвавиот настан во Собранието се идентификувани и лишени од слобода. Јавното обвинителство на Република Македонија изрази благодарност до сите совесни граѓани со чија помош е утврден идентитетот на лицата чии фотографии беа ...

31 поврзани вести »

Француски ултра-десничари планирале убиства на политичари

Newsroom - пред: 2 часа

Десет лица денеска се уапсени во југоисточна Франција и во парискиот регион под сомнение дека планирале убиства на политичари. Уапсените лица се на возраст од 17 до 25 години. Апсењето е во рамките на истрагата за ултра-десничарските ...

12 поврзани вести »

Демонстранти нападнаа пратеник во Украина

Newsroom - пред: 2 часа

Во Киев денеска илјадници Украинци протестираат пред Парламентот со барање за формирање на специјален суд за делата поврзани со корупција, со цел да се зајакне борбата против тој проблем, што останува нерешен и покрај ветувањата на новите прозападни ...

9 поврзани вести »

Руски нуклеарни компании ѝ праќале милиони на Клинтон

Newsroom - пред: 3 часа

Американското Федерално истражно биро (ФБИ) во 2009 година открило милионски трансфери на пари од компанија поврзана со руската нуклеарна индустрија кон фирма што соработувала со хуманитарната фондација на поранешниот претседател на САД, Бил ...

20 поврзани вести »

Вардар не знае за пораз во СЕХА: Тимот на Загреб поразен од „црвено-црните“

Newsroom - пред: 3 часа

Бранителот на титулата во СЕХА лигата, македонскиот и европски првак Вардар ја постигна и петтата победа во ова натпреварување откако попладнево на домашен терен го совлада хрватскиот првак Загреб со 30:23 (17:10).

66 поврзани вести »

Заев: Од наредната година настава на босански јазик

Newsroom - пред: 3 часа

Од наредната година во Македонија ќе биде реализирана наставна програма на босански јазик во основните училишта, најави премиерот Зоран Заев по денешната средба со Претседателот на Советот на министри на Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ.

50 поврзани вести »

Најмалку 18 повредени при бомбашки напад врз полициско возило во Турција

Newsroom - пред: 3 часа

Најмалку 18 лица се повредени попладнево при бомбашки напад врз возило на турската полиција во градот Мерсин во јужниот дел на Турција. Како што соопшти турскиот вицепремиер, Бекир Боздаг, од 18-мината повредени при експлозијата, дури 17 се ...

18 поврзани вести »

Бурата Офелија продре во Шкотска и Северна Англија

Newsroom - пред: 4 часа

Бурата Офелија денеска ги погоди Шкотска и Северна Англија, соборувајќи дрва, далноводи и предизвика метеж во транспортот. Британската метеоролошка служба прогнозира обилни врнежи и брзина на ветрот до 113 километри на час во Шкотска, каде се ...

62 поврзани вести »

ОМД бара Трамп да го убеди Ципрас да ја пушти Македонија во НАТО

Newsroom - пред: 4 часа

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) во писмо до американскиот претседател Доналд Трамп бара тој да се заложи за членството на Република Македонија во НАТО за време на претстојната средба со премиерот на Грција, Алексис Ципрас, во Вашингтон.

21 поврзани вести »

Шојбле ќе биде номиниран за претседател на Бундестагот

Newsroom - пред: 4 часа

Конзервативниот политички блок на германската канцеларка, Ангела Меркел, денеска одлучи да го номинира досегашниот министер за финансии, Волфганг Шојбле, за иден претседател на Бундестагот.

6 поврзани вести »

Асанж нуди награда од 20.000 евра за наоѓање на убиецот на новинарката од Малта

Newsroom - пред: 5 часа

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, понуди награда од 20.000 евра за информации што ќе доведат до апсење на убиецот на новинарката од Малта, Дафне Каруана Галиција. „Ме налути кога слушнав дека малтешката новинарка и блогерка Дафне Каруана ...

59 поврзани вести »

Бркотница со возила и крвава пресметка на картели во Мексико

Newsroom - пред: 5 часа

На северната граница на мексиканската држава Тамаулипас дошло до вооружен судир во кој загинале најмалку 11 лица, соопштија денеска локалните власти. Официјални лица изјавија дека пукањето во пограничниот град Рејноса започнало во неделата навечер, ...

2 поврзани вести »

Фекални бактерии причина за труењето на работници во штипска „Актива“

Newsroom - пред: 6 часа

Фекални бактерии во храната се причина за труењето на 21 работник на фирмата „Актива“ во Штип, покажаа анализите на штипскиот Центар за јавно здравје. Пред точно десет дена работниците со симптоми на дијареа и повраќање беа хоспитализирани на ...

27 поврзани вести »

МВР потврди: Јакимовски се спремал за примопредавањето

Newsroom - пред: 6 часа

По информацијата дека во просториите на Општина Карпош интервенирале полициски службеници поради наводното изнесување на документација од страна на поранешниот градоначалник, Стевчо Јакимовски, од Министерството за внатрешни работи излегоа со ...

64 поврзани вести »

Институциите немаат слух за проблемот со детските бракови

Newsroom - пред: 6 часа

Традицијата не е изговор за државата да ги спречи детските бракови. Институциите треба да имаат слух и координирано да пристапат кон проблемот со малолетничките бракови во Македонија, рече денеска Несиме Салиоска, директорка на Рома С.О.С од Прилеп, ...

10 поврзани вести »

Затворен стечајот и на Хедис ДОО

Newsroom - пред: 6 часа

Затворена е стечајната постапка на фирмата Хедис ДОО на бизнисменот Велија Рамковски, објави денеска Централниот регистар. Во мај годинава беше заклучен стечајот и на Хедис Маркети ДОО. „Со Решение I СТ-461/16 се отвора стечајна постапка над ...

Иванов ги прими акредитивите од новите амбасадори на Шпанија, Чешка и Кувајт

Newsroom - пред: 6 часа

Претседателот, Ѓорге Иванов, денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Кралството Шпанија, на Чешката Република и на Државата Кувајт за Република Македонија. На средбата со новиот амбасадор на Шпанија, Емилио Лоренсо ...

19 поврзани вести »