TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Newsroom

Поранешен албански министер кој е под истрага за шверц на дрога ја напуштил земјата

Newsroom - пред: 4 часа

Поранешниот албански министер за внатрешни работи, Саимир Тахири, кој е под истрага од Обвинителството за тешки кривични дела денеска ја напушти Албанија. Тој, според тиранската телевизија „Топ чанел“ отпатувал за Германија.

2 поврзани вести »

Димитров не очекува Нимиц да излезе со нов предлог за името

Newsroom - пред: 4 часа

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во пресрет на продолжувањето на разговорите за прашањето на името меѓу Македонија и Грција оценува дека процесот од наша страна ќе заврши со мудроста на граѓаните.

57 поврзани вести »

Исчезна подморница со 44-член екипаж

Newsroom - пред: 4 часа

Исчезната е подморница со 44-член екипаж, откако испловила од пристаништето Ушуаја на Огнената Земја, информираше денеска аргентинската воена морнарица.. Последен пат подморницата ја дала својата локација пред два дена, па аргентински авиони и ...

18 поврзани вести »

Охрид СОС: Наместо да спасат мечка, надлежните ја успале засекогаш (фото)

Newsroom - пред: 5 часа

Граѓанската иницијатива „Охрид СОС“ деновиве истражувала неуспешен случај за спасување на мечка во близина на селото Љубаништа, која наводно починала од преголеми дози на муниција за зашеметување и успивање.

6 поврзани вести »

Епилог на денот: Малиќи е новиот заменик-градоначалник на Скопје, откриен идентитет на убиецот на Јанушев, тројца нови ...

Newsroom - пред: 5 часа

Владата на денешната седница усвои Предлог–закон за изменување на Законот за придонеси од задолжително социјално осигурување. Во соопштението од владината прес-служба стои дека оваа предлог одлука е донесена за да се обезбеди непречено ...

22 поврзани вести »

Владата донесе одлука за задолжително социјално осигурување на индивидуалните земјоделци

Newsroom - пред: 5 часа

Владата на денешната седница усвои Предлог–закон за изменување на Законот за придонеси од задолжително социјално осигурување. Во соопштението од владината прес-служба стои дека оваа предлог одлука е донесена за да се обезбеди непречено ...

61 поврзани вести »

Работната група за следење на комуникациите ќе се прошири и со претставници од СЈО

Newsroom - пред: 6 часа

Владата на Република Македонија денеска ја одржа својата 39-та седница на која ја разгледа и усвои предлог-одлуката дополнување на одлуката за формирање работна група чија цел е следење на имплементацијата на Планот за реализација на препораките кои ...

58 поврзани вести »

Локалните власти на Лезбос штрајкуваат поради преголемиот број мигранти

Newsroom - пред: 6 часа

Локалните власти на грчкиот остров Лезбос прогласија штрајк и ги повикаа граѓаните в понеделник да им се придружат во масовни протести против Владата на Алексис Ципрас и неговата политика кон мигрантите.

40 поврзани вести »

Шеесет средношколци од село во Голо Брдо се затруле со јаглерод диоксид

Newsroom - пред: 6 часа

Најмалку 60 ученици од средното училиште во селото Шупензи во албанската област Голо Брдо, денеска се затруле со јаглерод диоксид. Од вкупниот број затруени, 36 се хоспитазрани во болниците во Пешкопеја и Булќиза, додека тројца ученци, кои биле во ...

24 поврзани вести »

Се бара авиокомпанија за реализација на линијата Сараево-Подгорица-Скопје

Newsroom - пред: 6 часа

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во рамки на дводневната работна посета на Сараево, попладнето се сретна со претседавачот со Советот на министри на БиХ, Денис Звиздиќ.

31 поврзани вести »

Европски градови со најголеми гужви во сообраќајот

Newsroom - пред: 6 часа

Еден од најголемите проблеми со кој се соочува секоја метропола е сообраќајниот хаос. Најновото истражување за гужвите во сообраќајот ширум светот, во кое биле опфатени 390 градови и 48 земји, покажало дека овој проблем е најмал во Шпанија, Шкотска ...

Над 20 жртви при напад на Исламска држава во Сирија

Newsroom - пред: 7 часа

Припадници на екстремистичката организација Исламска држава денеска извршија напад со автомобил-бомба во сирискиот град Деир ез Зур, при што загинаа над 20 лица, а триесетина се повредени.

9 поврзани вести »

Англија станува се попривлечна туристичка дестинација

Newsroom - пред: 7 часа

Иако компаниите во Британија ги пресметуваат штетите на нивните бизниси од излегувањето на Англија од ЕУ, сепак туризмот „цвета“. Падот на фунтата од минатогодишното гласање за Брегзит, ја направи Англија привлечна туристичка дестинација.Според ...

2 поврзани вести »

Заврши собраниската расправа за предлог законот за докторска дејност

Newsroom - пред: 7 часа

Собранието на Република Македонија на попладневното продолжение на осмата седница ја заврши расправата за Предлог законот за докторска дејност, поднесен од група пратеници од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

11 поврзани вести »

Анѓушев: Слободните медиуми се стожер за просперитет на државата

Newsroom - пред: 8 часа

Транспарентноста и слободните медиуми се клучни за здраво општетсво, истакнува македонскиот вицепремиер за економски прашања во разговор за „Гласот на Америка“ во кој коментира за транспарентноста и слободните медиуми-клучни за здраво општество.

36 поврзани вести »

Извршена првата трансплатација на човечка глава

Newsroom - пред: 8 часа

Научниците успешно изведоа трансплатација на глава од леш и се спремни истиот зафат да го направат на жив човек Хирургот Серџио Нагаверо стана познат по тврдењата дека работи на трансплатација на човечка глава, додавајќи дека успешниот тест е доказ ...

6 поврзани вести »

Деветмина загинати во судир на камион и минибус кој превезувал слепи лица во Бугарија

Newsroom - пред: 8 часа

Девет лица загинаа, а 19 се повредени при судир на минибус и камион денеска во централна Бугарија, соопшти бугарското министерство за внатрешни работи. Возачот на минибусот, кој превезувал група слепи луѓе кон дома, по ексурзијата во Драјаново е ...

33 поврзани вести »

Белгискиот суд не донесе одлука за апсење на Пучдемон

Newsroom - пред: 8 часа

Белгискиот судија денеска не донесе одлука за европскиот налог за апсење на разрешениот претседател на каталонската Влада, Карлес Пучдемон, што го издаде Шпанија, изјави неговиот адвокат, Пол Бекерт.

55 поврзани вести »

Можните опции за следење на комуникациите претставени пред граѓанскиот сектор

Newsroom - пред: 8 часа

Минситерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска во рамките на процесот на реформа на системот за следење на комуникациите одржа консултативна среба со претставници на граѓанскиот сектор, на која беа претставени можните опции за измена на ...

58 поврзани вести »

До 2020 година во Македонија ќе се забрани греење на јаглен

Newsroom - пред: 8 часа

Македонија до 2020 година ќе забрани јагленот да се користи како средство за затоплување, истакна заменик-минситерот за животна средина Јани Макрадули, кој учествува на Светската климатска конференција во Бон.

32 поврзани вести »