TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Newsroom

Судењето за „Сопот“ одложено, не можел да се утврди идентитетот на сведокот

Newsroom - пред: 3 часа

Во скопскиот Кривичен суд денеска беше одложено рочиште за случајот „Сопот“, бидејќи Судот не можеше да го утврди идентитетот на сведокот, Рамадан Бајрами, чија лична карта е неважечка. Следното рочиште ќе се одржи на 20 декември.

32 поврзани вести »

Под лупа сите трансакции меѓу македонски и грчки фирми и лица: Македонија на црна листа

Newsroom - пред: 3 часа

И Македонија е на „црната листа на даночани раеви“ која ја објави грчкото Министерство за финансии. Во следниот период тие ќе ги проверуваат сите договори склучени со фирми и физички лица од нашата земја.

6 поврзани вести »

Јанакиески ќе седне на обвинителна клупа за случајот „Топлик“

Newsroom - пред: 3 часа

Основниот суд Скопје го прифати обвинението за случајот „Топлик“ на Специјалното јавно обвинителство. Во „Топлик“ осомничени се шест лица, меѓу кои и поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески за продажбата на градежна парцела за ...

27 поврзани вести »

Агенцијата за странски инвестици ќе доделува државна финансиска помош на компании надвор од зоните

Newsroom - пред: 3 часа

Агенцијата за странски инвестиции да склучува договори и да им дава финансиска државна помош и на компании кои ќе инвестираат надвор од технолошко-индустриските зони. Ова се нови законски измени кои веќе се отворени за дискусија.

Заев и Борисов на „тет-а-тет“ средба во манастирот Водоча (видео)

Newsroom - пред: 3 часа

Со „тет-а-тет“ средба на премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов во манастирот Водоча кај Струмица почнаа серијата активности во рамки на денешната заедничка седница на владите на двете земји.

50 поврзани вести »

Судскиот процес за „Таргет-Тврдина“ закажан за 22 декември

Newsroom - пред: 3 часа

Главната расправа за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Таргет-Тврдина“ е закажана за 22 декември, соопшти Основниот суд Скопје 1. Прва правосилна пресуда за предмет што го води СЈО беше изречена вчера, условна казна од шест месеци доби ...

81 поврзани вести »

Македонската репрезентација со нов напредок на ФИФА ранг-листата

Newsroom - пред: 4 часа

Македонската фудбалска репрезентација бележи нов напредок на ФИФА рејтинг листата. На ноемвриското рангирање објавено денеска од страна на Светската фудбалска федерација, „црвено-жолтите“ се најдоа на 76.

34 поврзани вести »

Вардар му гостува на Зенит во петтото коло на Лига Европа

Newsroom - пред: 4 часа

Македонскиот фудбалски шампион Вардар вечер од 19 часот на стадионот „Петровски“ во Санкт Петербург му гостува на Зенит во 5.коло од Лигата на Европа. „Црвено-црните“ ќе се обидат да дојдат до првиот бод во второто по квалитет клупско европско ...

105 поврзани вести »

Заев и министрите за првпат ќе одговараат на пратенички прашања

Newsroom - пред: 4 часа

Собранието на Република Македонија утре ќе ја одржи 23. седница на која на дневен ред се поставување пратенички прашања. Премиерот Зоран Заев и министрите првпат по формирање на новата Влада ќе одговараат на прашањата на пратениците.

26 поврзани вести »

Кунико бара банките да ги одблокира: Фени ќе го рестартираме со поевтина струја

Newsroom - пред: 4 часа

Фени Индустри има квалитетен инвеститор кој со поевтина струја и доволно капацитет ќе ги рестартира процесите и ќе ги сервисира долговите. Со повлекување на блокадите од банките, и сопирање на предстечајната постапка, инвеститорот ќе може да почне ...

79 поврзани вести »

Пиењето на три кафиња дневно носи повеќе корист отколку штета

Newsroom - пред: 4 часа

Луѓето кои пијат три до четири кафиња дневно имаат повеќе корист за разлика од луѓето кои одбегнуваат да го пијат, тврдат научниците. Истражувањето, кое се заснова на околу 200 други студии спроведени за оваа тема, потврдуваат дека оние кои пијат ...

3 поврзани вести »

Додик добил смртни закани

Newsroom - пред: 5 часа

Министерството за внатрешни работи на Република Српска соопшти дека на претседателот на српскиот ентитет во Босна и Херцеговина, Милорад Додик, му биле упатени закани со смрт. Како што јави државната телевизија РТРС, заканите биле упатени на ...

16 поврзани вести »

Најдолгите 20 минути во животот: Се возела со огромен пајак во автомобилот (видео)

Newsroom - пред: 5 часа

Бјанка Мерик од источна Австралија по завршувањето на работните обврски, седнала во автомобилот и се упатила кон својот дом, кога забележала огромен пајак. „Се враќав со автомобилот од работа и кога погледнав нагоре, забележав пајак како гледа ...

Загадувањето во Скопје доаѓа кога ќе падне мрак

Newsroom - пред: 5 часа

Во сите скопски општини синоќа загадувањето беше на многу високо ниво. Мерните станици покажуваат дека концентрации на ПМ 10 честичките во текот на ноќта надминувале 100 микрограми, а достигнале и до 400 микрограми на метар кубен.

40 поврзани вести »

Потрагата велгува во критична фаза, Путин понуди помош за наоѓање на аргентинската подморница

Newsroom - пред: 5 часа

Рускиот претседател Владимир Путин го охрабри аргентинскиот колега Маурисио Макри околу исчезнувањето на подморницата „Сан Хуан“ во јужниот дел на Атлантскиот Океан и понуди помош во операциите за потрага и спасување, соопшти синоќа Кремљ.

30 поврзани вести »

Македонија бара начин како да стигне до европските фондови за управување со отпад

Newsroom - пред: 5 часа

„Вмрежување на Македонија во светските трендови за управување со цврстиот отпад“ е темата на меѓународната конференција што ќе се одржува денеска и утре во Скопје, во организација на Македонска асоцијација за управување со отпад (МаСВА).

16 поврзани вести »

Во Кривичен рочишта за „Труст“ и „Сопот“

Newsroom - пред: 5 часа

Во скопскиот Кривичен суд денеска треба да се одржат рочишта за предметите „Труст“ и „Сопот“. Во „Труст“ првоосомничен е бизнисменот Сеад Кочан, а обвинети се уште две физички и три правни лица, меѓу кои и управителите на фирмите „Трансмет“, ...

23 поврзани вести »

Америка ќе го обнови списокот на луѓе кои не смеат да купуваат оружје

Newsroom - пред: 6 часа

Американскиот јавен обвинител, Џеф Сешнс, нареди да бидат ажурирани податоците во базата од која се утврдува кои лица не смеат да купат огнено оружје. Одлуката доаѓа по масакрот во црква во градчето Садерленд Спрингс во Тексас, кога лица кое било ...

10 поврзани вести »

Почнува големото чистење на Скопје

Newsroom - пред: 6 часа

Градските власти денеска од општина Бутел ја почнуваат големата акција за чистење на улиците со цел намалување на загаденоста, која ќе се спроведува во сите скопски општини во период од 20-тина дена.

55 поврзани вести »

Семејство живее во штала стара 150 години: Ентериер со спој на традиционалното и модерното

Newsroom - пред: 6 часа

Шталата се наоѓа во гратче во близина на Њујорк. Изградена е во 1860 година, а по 150 години доби целосна реконструкција. Иако многумина не би прифатиле од штала да направат семеен дом, сепак семејството кое ја поседува шталата целосно го промениле ...

4 поврзани вести »