TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Newsroom

Долниот дом на американскиот Конгрес го усвои нацрт законот за намалување на данокот

Newsroom - пред: 21 часа

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес вечерва го усвои нацрт законот за намалување на данокот, што претседателот Доналд Трамп го вети за време на предизборната кампања. Претставничкиот дом во кој доминираат републиканците, го усвои нацрт ...

43 поврзани вести »

Макрадули: Македонија направи чекор напред за да стане климатски шампион

Newsroom - пред: 21 часа

Заменик министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули на попладенвната пленарна сесија на 23-тата Конференција на Страните на УНФЦЦЦ (СОР 23), информираше за напредокот на Македонија во правец на спроведувањето на Парискиот ...

29 поврзани вести »

Најмалку 15 загинати во сообраќајна несреќа во Русија

Newsroom - пред: 22 часа

Најмалку 15 луѓе загинаа во судар меѓу минибус и камион во централна Русија, јави денеска руското министерство за вонредни состојби. Руската полиција соопшти дека камионот и минибусот се судриле вечерва пред Јошкар Оле, главниот град на руската ...

28 поврзани вести »

Поројните дождови предизвикаа дефекти и поплави во Прилеп

Newsroom - пред: 22 часа

Прилеп се соочи со повеќе дефекти во водоводната и канализациската мрежа поради обилните врнежи денеска, при што неколку улици и куќи беа поплавени. Жителите на прилепската улица „Кузман Јосифоски Питу“ вечерва ќе останат неколку часа без ...

33 поврзани вести »

Мугабе одбива да даде оставка

Newsroom - пред: 23 часа

Претседателот на Зимбабве Роберт Мугабе во четврток за време на разговорот со генералите кои ја презедоа контролата над главниот град Хараре, решително одби да даде оставка на функцијата што ја врши 37 години.

82 поврзани вести »

Поранешната сопруга мора да му врати на Берлускони 60 милиони евра

Newsroom - пред: 23 часа

Судот во Милано во четврток му одобри на поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони ревизија на одлуката за алиментација на поранешната сопруга Вероника Ларио, која мора да му врати 60 милиони примени евра.

3 поврзани вести »

Исламската држава загуби 95 отсто од териториите што ги контролираше во Ирак и Сирија

Newsroom - пред: 23 часа

„Исламската држава загуби 95 отсто од територијата што ја контролирашe во Ирак и во Сирија од 2014 година“, рече портпаролот на меѓународната коалиција предводена од САД Брет Мекгарк, на денешната средба во Јордан.

14 поврзани вести »

Матис: Можни се преговори со Северна Кореја ако прекинат со тестирањата

Newsroom - пред: 23 часа

Американскиот министер за одбрана Џим Матис во четврток рече дека би постоела шанса за разговор меѓу Северна Кореја и САД кога Пјонгјанг би престанал да ги тестира и да ги развива своите нуклеарни и ракетни програми.

16 поврзани вести »

Пратениците расправаа за избор на заменици на генералниот секретар на Собранието

Newsroom - пред: 1 ден

Пратениците од Собранието на Република Македонија на денешното четврто продолжение на 8. седница расправаа по предлог одлуката за именување на функцијата заменици на Генералниот секретар на македонското Собрание.

29 поврзани вести »

Главниот судија на Еулекс поднесе оставка заради корупција

Newsroom - 16.11.2017

Главниот судија во мисијата на Еулекс на Косово Малколм Симонс поднесе оставка, а како причина ја наведе корупцијата во рамки на таа мисија и нереагирањето на неговите поплаки. Еулекс соопшти дека наводите што ги изнел Симонс се истражуваат, но и ...

7 поврзани вести »

Федерер со пресврт до победа над Чилиќ

Newsroom - 16.11.2017

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер го совлада денеска Хрватот Марин Чилиќ со 6:7(5) 6:4 и 6:1 во третото коло од Групата Борис Бекер на завршниот АТП мастерс во Лондон. Швајцарецот во нивниот девети дуел до осмата победа стигна по еден час и 55 ...

41 поврзани вести »

Јавна расправа за Националната стратегија за култура 2018-2022 во Велес

Newsroom - 16.11.2017

Во Велес денеска се одржа јавна расправа за Националната стретегија за култура 2018-2022 што ја имплементира Јадро – Асоцијација на независна културна сцена во партнерство од Стрип центарот на Македонија од Велес и во соработка со Министерството за ...

2 поврзани вести »

Заев упати телеграма со сочувство до грчкиот премиер Ципрас

Newsroom - 16.11.2017

Премиерот Зоран Заев испрати писмо со сочувство до својот грчки колега Алексис Ципрас, по трагичните последици од катастрофалните поплави во неколку градови во Грција. Во писмото премиерот Заев истакнува дека сочувствува со семејствата и роднините ...

64 поврзани вести »

Велика Британија е подготвена да понуди уште 20 милијарди фунти на ЕУ за Брегзит

Newsroom - 16.11.2017

Британската премиерка Тереза Меј е подготвена да понуди уште 20 милијарди фунти на ЕУ, во рамките на излегување на земјата од Унијата, објави денешен „Сан“. Преговарачот на ЕУ, Мишел Барниер повика Велика Британија да се изјасни колку далеку ќе оди ...

17 поврзани вести »

АУ никогаш нема да го признае воениот удар во Зимбабве

Newsroom - 16.11.2017

Африканската унија(АУ) преку својот претседавач, гвинејскиот претседател Алпе Конде предупреди дека „никогаш нема да го признае воениот пуч“ во Зимбабве и повика на „враќање кон уставниот поредок“.

82 поврзани вести »

Премиерот Заев се сретна со генералниот секретар на ОБСЕ Греминге

Newsroom - 16.11.2017

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со генералниот секретар на ОБСЕ, Томас Греминге, а на средбата беше потврдена цврстата определба на Владата за заштита на човековите права, функционирањето на правната држава и посветеноста на реформскиот ...

61 поврзани вести »

Нејмар плачел и молел да запре трансферот во ПСЖ

Newsroom - 16.11.2017

Нејмар во последен момент се обидел да го запре својот трансфер во ПСЖ, открива Марка. Во приказната за позадината на најголемиот трансфер во историјата,. мадридскиот весник пишува дека Бразилецот пред потпишувањето на договорот му се јавил на ...

77 поврзани вести »

Снемало струја: Првачиња во „Климент Охридски“ пишувале на дневна светлина

Newsroom - 16.11.2017

Првачиња од основното училиште „Климент Охридски“ во Драчево денеска пишувале на часовите користејќи ја дневната светлина зашто во училиштето немало струја поради дефект. Револтирани родители на деца што учат овде, на социјалните мрежи коментираа ...

Дождот предизвика штети во повеќе музеи, центри за култура и театри низ Македонија

Newsroom - 16.11.2017

Дождот кој наврна изминативе денови во Македонија предизвика штети во повеќе културни објекти низ државата. Министерството за култура на Република Македонија соопшти за првичните информации за сериозни штети предизвикани од дождот во повеќе ...

23 поврзани вести »

Нови протести во Франција против економските реформи на претседателот Макрон

Newsroom - 16.11.2017

Двата најмоќни француски синдикати денеска во Франција организираа речиси 170 демонстрации против економските реформи на францускиот претседател Емануел Макрон. Лидерот на француската екстремна левица Жан-Лук Меланшон на протестите во Марсеј порача ...

6 поврзани вести »