TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Newsroom

Охрид СОС: Наместо да спасат мечка, надлежните ја успале засекогаш (фото)

Newsroom - 17.11.2017

Граѓанската иницијатива „Охрид СОС“ деновиве истражувала неуспешен случај за спасување на мечка во близина на селото Љубаништа, која наводно починала од преголеми дози на муниција за зашеметување и успивање.

7 поврзани вести »

Епилог на денот: Малиќи е новиот заменик-градоначалник на Скопје, откриен идентитет на убиецот на Јанушев, тројца нови ...

Newsroom - 17.11.2017

Владата на денешната седница усвои Предлог–закон за изменување на Законот за придонеси од задолжително социјално осигурување. Во соопштението од владината прес-служба стои дека оваа предлог одлука е донесена за да се обезбеди непречено ...

6 поврзани вести »

Владата донесе одлука за задолжително социјално осигурување на индивидуалните земјоделци

Newsroom - 17.11.2017

Владата на денешната седница усвои Предлог–закон за изменување на Законот за придонеси од задолжително социјално осигурување. Во соопштението од владината прес-служба стои дека оваа предлог одлука е донесена за да се обезбеди непречено ...

И СЈО ќе биде дел од работната група за следење на комуникациите

Newsroom - 17.11.2017

Владата ја усвои предлог-одлуката за дополнување на одлуката за формирање работна група чија цел е следење на имплементацијата на Планот за реализација на препораките, кои група високи експерти за владеење на правото ги дадоа во врска со следењето ...

29 поврзани вести »

Локалните власти на Лезбос штрајкуваат поради преголемиот број мигранти

Newsroom - 17.11.2017

Локалните власти на грчкиот остров Лезбос прогласија штрајк и ги повикаа граѓаните в понеделник да им се придружат во масовни протести против Владата на Алексис Ципрас и неговата политика кон мигрантите.

7 поврзани вести »

Шеесет средношколци од село во Голо Брдо се затруле со јаглерод диоксид

Newsroom - 17.11.2017

Најмалку 60 ученици од средното училиште во селото Шупензи во албанската област Голо Брдо, денеска се затруле со јаглерод диоксид. Од вкупниот број затруени, 36 се хоспитазрани во болниците во Пешкопеја и Булќиза, додека тројца ученци, кои биле во ...

17 поврзани вести »

Се бара авиокомпанија за реализација на линијата Сараево-Подгорица-Скопје

Newsroom - 17.11.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во рамки на дводневната работна посета на Сараево, попладнето се сретна со претседавачот со Советот на министри на БиХ, Денис Звиздиќ.

Европски градови со најголеми гужви во сообраќајот

Newsroom - 17.11.2017

Еден од најголемите проблеми со кој се соочува секоја метропола е сообраќајниот хаос. Најновото истражување за гужвите во сообраќајот ширум светот, во кое биле опфатени 390 градови и 48 земји, покажало дека овој проблем е најмал во Шпанија, Шкотска ...

Над 20 жртви при напад на Исламска држава во Сирија

Newsroom - 17.11.2017

Припадници на екстремистичката организација Исламска држава денеска извршија напад со автомобил-бомба во сирискиот град Деир ез Зур, при што загинаа над 20 лица, а триесетина се повредени.

11 поврзани вести »