TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Н.Македонија

Хојт Ји в понеделник доаѓа во Скопје...

Н.Македонија - пред: 26 мин

Хојт Ји в понеделник доаѓа во Скопје Заменик-помошникот државен секретар за Европа и Евроазија во американскиот Стејт департмент Хојт Ји в понеделник ќе допатува во Македонија на средба со политичката елита во земјата во обид да помогне во ...

22 поврзани вести »

Делови од Центар, Кисела Вода, Шуто Оризари, Карпош и Илинден утре без струја...

Н.Македонија - пред: 44 мин

Делови од Центар, Кисела Вода, Шуто Оризари, Карпош и Илинден утре без струја Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје по добиено известување од ЕВН Македонија информира дека во текот на утрешниот ден делови од градот ќе останат без ...

10 поврзани вести »

Захарова: ОН да развие стратегија за борба против лажните вести...

Н.Македонија - пред: 1 час

Захарова: ОН да развие стратегија за борба против лажните вести Портпаролката на Министерството за одбрана на Русија, Марија Захарова инсистира Обединети нации да развијат меѓународна стратегија за борба против лажните вести и дезинформации, што ги ...

7 поврзани вести »

Турската војска уби 70 борци на ПКК во Ирак и Сирија...

Н.Македонија - пред: 1 час

Турската војска уби 70 борци на ПКК во Ирак и Сирија Турската армија соопшти дека денеска убила околу 70 борци во ирачката област Синџар и во северниот дел на Сирија за време на операции против групи поврзани со Курдската работничка партија (ПКК).

15 поврзани вести »

Над 100 вреќи ѓубре собрани на Китино Кале...

Н.Македонија - пред: 2 часа

Над 100 вреќи ѓубре собрани на Китино Кале Втора година по ред неформалната група „ВредиТ да си од Кичево“, спроведе еко акција за чистење на Китино Кале. Иницијативата е дел од кампањата „Мрдни со прст” која има за цел подигнување на јавната свест ...

Лидерите од ЕУ бараат олеснувања од Британија за европските државјани...

Н.Македонија - пред: 2 часа

Лидерите од ЕУ бараат олеснувања од Британија за европските државјани Лидерите од ЕУ ќе бараат од Велика Британија да им одобри постојан престој на европските државјани, кои ќе пристигнат во земјата пред 2019 година и ќе можат да останат уште пет ...

13 поврзани вести »

По државјанството, можно е Албанија да побара екстрадиција на Харадинај...

Н.Македонија - пред: 3 часа

По државјанството, можно е Албанија да побара екстрадиција на Харадинај Откако вчера албанскиот претседател, Бујар Нишани, одобри државјанство за лидерот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, не се отфрла можноста Албанија да побара ...

21 поврзани вести »

Германски фирма ќе гради фабрика за тенкови за турската армија...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Германски фирма ќе гради фабрика за тенкови за турската армија И покрај забелешките на опозицијата дека плановите се спротивни на германските закони за извоз на оружје, германскиот производител на оружје „Рајнметал“ планира да гради фабрика за ...

3 поврзани вести »

Одржана 36–та редовна седница на Регионалниот штаб на РЦУК-Кичево...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Одржана 36–та редовна седница на Регионалниот штаб на РЦУК-Кичево Денес во салата на Советот на Општина Кичево, се одржа 36-та редовна седница на Регионалниот штаб на Регионалниот центар за управување со кризи од Кичево.

6 поврзани вести »

Конститутивната собраниска седница продолжува утре...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Конститутивната собраниска седница продолжува утре Собранието на Република Македонија во попладневниот дел од денешното 18. продолжение на конститутивната седница продолжи со репликите, контрарепликите и процедуралните забелешки.

82 поврзани вести »

Нетанјаху ја откажа средбата со Габриел, „Сецијалните односи“ нема да бидат нарушени...

Н.Македонија - пред: 4 часа

Нетанјаху ја откажа средбата со Габриел, „Сецијалните односи“ нема да бидат нарушени Израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху ја откажа средбата со германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел кој денеска е во посета на Израел, јавуваат ...

28 поврзани вести »

Јавно сослушување на претседателот на ПССЕ поради посетата на Сирија...

Н.Македонија - пред: 4 часа

Јавно сослушување на претседателот на ПССЕ поради посетата на Сирија Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) на јавна дебата го сослуша својот претседател Педро Аграмунт, откако за првпат во историјата на ПССЕ еден негов претседател е ...

28 поврзани вести »

До петок топло време, од сабота облачно со локални врнежи...

Н.Македонија - пред: 5 часа

До петок топло време, од сабота облачно со локални врнежи До петок во Македонија ќе преовладува сончево и топло време со мала до умерена облачност, со утрински температури во постепен, а дневните во позначителен пораст.

65 поврзани вести »

Во Велес вечер со претставата „Колевка“ ќе биде затворен 13.Танц фест...

Н.Македонија - пред: 5 часа

Во Велес вечер со претставата „Колевка“ ќе биде затворен 13.Танц фест На сцената на Велешкиот народен театар со претставата „Колевка” во кореографија на Грегор Луштек, вечер ќе биде затворен 13. Танц фест 2017, кој се одржува во Скопје и Велес.

6 поврзани вести »

Струмичките земјоделци го блокираа патот Струмица-Радовиш...

Н.Македонија - пред: 5 часа

Струмичките земјоделци го блокираа патот Струмица-Радовиш Струмичките земјоделци, кои деновиве се справуваат од една страна со оштетените посеви од ниските температури, а од друга страна со ниски откупни цени и речиси закочен откуп на пролетната ...

127 поврзани вести »

Европол и Интерпол конфискуваа фалсификувана храна и пијалаци во вредност од 230 милиони евра...

Н.Македонија - пред: 5 часа

Европол и Интерпол конфискуваа фалсификувана храна и пијалаци во вредност од 230 милиони евра Повеќе од 9.800 тони фалсификувана храна и 26,4 милиони литри пијалаци првенствено алкохолни, во вредност од 230 милиони евра се конфискувани во операција ...

5 поврзани вести »

Девојчето Маделин Мекан кое пред 10 години исчезна веројатно е продадено во Африка...

Н.Македонија - пред: 6 часа

Девојчето Маделин Мекан кое пред 10 години исчезна веројатно е продадено во Африка Англиското девојче Маделин Мекан кое на 3 мај 2007 година, исчезна во Португалија, најверојатно е грабнато од шверцери на луѓе и продадено на некое имотно семејство, ...

7 поврзани вести »

Турција ја осуди одлуката на ПССЕ за обновување на мониторинг на земјата...

Н.Македонија - пред: 6 часа

Турција ја осуди одлуката на ПССЕ за обновување на мониторинг на земјата Турското Министерство за надворешни работи денеска остро ја осуди „неправедната одлука“ на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), кое гласаше за обновување на ...

28 поврзани вести »

„Алиталија“ пред банкрот...

Н.Македонија - пред: 6 часа

„Алиталија“ пред банкрот Вработени во „Алиталија“ отфрлија договор за реструктуирање понуден од управата на компанијата и синдикатите за спасување на таа авиокомпанија. Речиси 90 отсто од 12.500 вработени учествуваа во гласањето, и повеќе од ...

6 поврзани вести »

ЕУ укинува роаминг од 15 јуни...

Н.Македонија - пред: 6 часа

ЕУ укинува роаминг од 15 јуни Од 15 јуни корисниците на мобилна телефонија од државите членки на Европската унија кои патуваат во други држави членки, ќе може да користат роаминг без дополнителни трошоци, одлучи Европскиот совет.

12 поврзани вести »