TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Н.Македонија

Блиска соработничка на Трамп поднесе оставка...

Н.Македонија - пред: 17 мин

Блиска соработничка на Трамп поднесе оставка Повеќегодишната соработничка на американскиот претседател Доналд Трамп, Омароса Маниголт Њуман поднесе оставка на функцијата советничка на шефот на државата за односи со јавноста, соопшти денеска Белата ...

4 поврзани вести »

Русија ги обвини САД за зголемување на тензиите на Корејскиот Полуостров...

Н.Македонија - пред: 31 мин

Русија ги обвини САД за зголемување на тензиите на Корејскиот Полуостров Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова денеска ги обвини САД за неконструктивна политика кон Северна Кореја, поради нивните воени вежби во ...

68 поврзани вести »

Ердоган: САД не можат повеќе да посредуваат меѓу Израел и Палестина...

Н.Македонија - пред: 57 мин

Ердоган: САД не можат повеќе да посредуваат меѓу Израел и Палестина Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека САД не можат повеќе да бидат посредници во решавање на израелско-палестинскиот конфликт, откако американскиот претседател ...

123 поврзани вести »

„Њујоркер“: САД се подготвени да прифатат Асад да остане на власт до 2021 година...

Н.Македонија - пред: 1 час

„Њујоркер“: САД се подготвени да прифатат Асад да остане на власт до 2021 година Администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп сега е подготвена да прифати сирискиот претседател Башар ал Асад да остане на власт до 2021 година, кога се ...

32 поврзани вести »

ЕП поддржа влез на Бугарија и Романија во Шенген зоната...

Н.Македонија - пред: 2 часа

ЕП поддржа влез на Бугарија и Романија во Шенген зоната Мнозинството парламентарни групи во Европскиот парламент денеска ја поддржаа Резолуцијата со која се бараа Бугарија и Романија да станат членки на Шенген зоната.

8 поврзани вести »

Хашкиот трибунал одржа рочиште по жалбата во случајот на Шешељ...

Н.Македонија - пред: 2 часа

Хашкиот трибунал одржа рочиште по жалбата во случајот на Шешељ Хашкиот трибунал за воени злосторства во поранешна Југославија денеска одржа рочиште по жалбата на Обвинителството, кое ја спори ослободителната пресуда за лидерот на Српската радикална ...

21 поврзани вести »

Почина поетесата Лилјана Дирјан...

Н.Македонија - пред: 2 часа

Почина поетесата Лилјана Дирјан Поетесата и новинарка Лилјана Дирјан почина денеска во Скопје на 64-годишна возраст. Дирјан е родена во Скопје. Дипломирала на Филолошкиот факултет на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ во Скопје.

10 поврзани вести »

Средба на Шекеринска со британскиот министер за Европа и Америка, сер Алан Данкан...

Н.Македонија - пред: 2 часа

Средба на Шекеринска со британскиот министер за Европа и Америка, сер Алан Данкан Работиме на суштински внатрешни реформи како и на подобрување на односите со соседите. Тоа се сложени процеси, кои бараат политичка волја, време, но и постојана ...

34 поврзани вести »

Новата чешка Влада на Андреј Бабиш положи заклетва...

Н.Македонија - пред: 2 часа

Новата чешка Влада на Андреј Бабиш положи заклетва Членовите на чешката малцинска Влада на премиерот Андреј Бабиш денеска положија заклетва пред претседателот на Чешка, Милош Земан. Владата допрва треба да биде одобрена во чешкиот Парламент, каде ...

6 поврзани вести »

ЕП: Брисел и Лондон постигнаа доволен напредок во преговорите за Брегзит...

Н.Македонија - пред: 3 часа

ЕП: Брисел и Лондон постигнаа доволен напредок во преговорите за Брегзит Европскиот парламент денеска со големо мнозинство усвои Резолуција во која се оценува дека Европската комисија и Лондон постигнале „доволен напредок“ во досегашните преговори ...

27 поврзани вести »

Нормализиран железничкиот сообраќај...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Нормализиран железничкиот сообраќај Железничкиот сообраќај во Македонија е нормализиран откако е исплатен вториот дел од платата на машинскиот и извршниот персонал во МЖ Транспорт ад Скопје, што беше причина за блокада на товарниот и патничкиот ...

37 поврзани вести »

Бејли: Помогнав да се започне јавна дебата на тема корупција...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Бејли: Помогнав да се започне јавна дебата на тема корупција Не ја започнав јас приказната со делењето високи бонуси во Државната изборна комисија. Сите вработени таму го знаеја тоа, и не само во Комисијата.

57 поврзани вести »

Копач: Новиот закон за енергетика ќе биде насочен кон потрошувачите...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Копач: Новиот закон за енергетика ќе биде насочен кон потрошувачите Новиот закон за енергетика ќе биде поефикасен и насочен кон потрошувачите, а по неговото донесување Македонија ќе треба да се насочи кон носење закон за енергетска ефикасност, ...

30 поврзани вести »

Франција домаќин на средба за создавање на антиисламистички сили во Централна Африка...

Н.Македонија - пред: 4 часа

Франција домаќин на средба за создавање на антиисламистички сили во Централна Африка Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика европските и африканските држави да го забрзаат создавањето на регионални сили кои ќе се борат против ...

2 поврзани вести »

Шеф и Штеф се новиот кум и здравичар за Бадник 2018 година во Скопје...

Н.Македонија - пред: 4 часа

Шеф и Штеф се новиот кум и здравичар за Бадник 2018 година во Скопје Македонскиот Џејми Оливер, уметникот во кујна Влатко Огненоски-Шеф и ликовниот уметник Стефан Хаџи Николов-Штеф се новиот кум и здравичар за Бадник 2018 година.

16 поврзани вести »

Меј: За договорот за Брегзит ќе се изјасни британскиот парламент...

Н.Македонија - пред: 4 часа

Меј: За договорот за Брегзит ќе се изјасни британскиот парламент Конечниот договор за Брегзит ќе биде поднесен на усвојување во двата домови на Парламентот на Велика Британија, најави денеска британската премиерка Тереза Меј.

27 поврзани вести »

Демистификацијата на УБК ...

Н.Македонија - пред: 4 часа

Демистификацијата на УБК Демистификацијата на УБК мора да продолжи и на јавноста да ѝ се презентира преку реформите на начин што ќе биде стилски и семантички прифатлив за пошироката публика.

Потврдена поддршката од Британија за членство на Македонија во НАТО...

Н.Македонија - пред: 4 часа

Потврдена поддршката од Британија за членство на Македонија во НАТО Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Лондон се сретна со нејзиниот британски колега Гавин Вилијамсон, кој ја повторил британската поддршка за евроатлантските ...

34 поврзани вести »

Црква (2)...

Н.Македонија - пред: 4 часа

Црква (2) Така, има многу микро и макропримери, драг читателу, кои говорат во прилог на шизмата во христијанството испарцелијализирано на безброј парцели. Неговиот божествен организам е ранет со многу рани во оваа цивилизација, раситнет е и ...

Комеморацијата за Праљак е поттик за хрватскиот национализам...

Н.Македонија - пред: 5 часа

Многумина во Хрватска сметаат дека Праљак е херој наспроти фактите според кои тој е осуден за воени злосторства, вклучувајќи и убиства, прогон и нехуман третман над Бошњаците во БиХ во почетокот на 1990-тите години Многу негативни реакции и ...

10 поврзани вести »