TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Н.Македонија

Холандија посветен поддржувач на евроинтеграциите на Македонија...

Н.Македонија - 18.10.2017

Холандија посветен поддржувач на евроинтеграциите на Македонија Претседателот на Собранието на Македонија, Талат Џафери денеска во рамките на 137. Собрание на Интерпарламентарната унија (ИПУ) во Санкт Петербург оствари билатерална средба со Анкие ...

АРМ: Успешно реализирана вежбата „Предизвик 2017“...

Н.Македонија - 18.10.2017

АРМ: Успешно реализирана вежбата „Предизвик 2017“ Во рамки на билатералната вежбовна активност „Предизвик 2017“ на која учествуваат припадници од единиците за противвоздушна одбрана на АРМ и Вооружените сили (ВС) на Република Словенија, денес на ...

Хашкиот суд ќе ја објави пресудата за Ратко Младиќ на 22 ноември...

Н.Македонија - 18.10.2017

Хашкиот суд ќе ја објави пресудата за Ратко Младиќ на 22 ноември Меѓународниот суд за воени злосторства во поранешна Југославија денеска соопшти дека пресудата за поранешниот воен командат на боснаските Срби, Ратко Младиќ, ќе ја објави на 22 ноември.

15 поврзани вести »

Новиот градоначалник на Пехчево ја презеде функцијата...

Н.Македонија - 18.10.2017

Новиот градоначалник на Пехчево ја презеде функцијата Новиот градоначалник на Пехчево Драги Тренчовски, денеска ја презеде функцијата. Пред примопредавањето на функцијата најави ревизија на досегашното работење на општина Пехчево.

Матвијенко: Северна Кореја не планира да нападне други земји...

Н.Македонија - 18.10.2017

Матвијенко: Северна Кореја не планира да нападне други земји Северна Кореја не планира да нападне други земји со нуклеарно оружје, туку ќе го користи само за да го заштити сопствениот суверенитет, изјави денеска претседателката на Горниот дом на ...

33 поврзани вести »

Прилеп викендов домаќин на меѓународното рели со џипови...

Н.Македонија - 18.10.2017

Прилеп викендов домаќин на меѓународното рели со џипови Прилеп во сабота и недела (21 и 22 откомври) е домаќин на вториот по ред меѓународен натпревар со џипови „Macedonian trophy“. На полигонот за екстремни спортови кај Старо Лагово ќе се ...

7 поврзани вести »

УНИЦЕФ: Вложување во ефикасен систем за социјална заштита на сиромашни деца...

Н.Македонија - 18.10.2017

УНИЦЕФ: Вложување во ефикасен систем за социјална заштита на сиромашни деца Владите од регионот да инвестираат во посоодветен систем на социјална заштита на децата, побараа учесниците на конференцијата за социјална заштита на децата што се одржа во ...

„Шел“ ќе истражува нафта на Динариди...

Н.Македонија - 18.10.2017

Нафтата на ова подрачје се наоѓа на длабочина од 4.000 до 8.000 метри Една од најголемите светски нафтени компании „Шел“ покажала заинтересираност за повторна соработка со претставниците на Владата на Босна и Херцеговина во врска со истражување и ...

За човекот...

Н.Македонија - 18.10.2017

За човекот lТрпението, љубезноста, љубовта, радоста, добрата волја, среќата, мудроста и разбирањето се особини што не стареат. Негувајте ги и ќе останете млади со душата и со телото. lСтареењето не е минување на годините, туку раѓање на зората на ...

Државниот инспекторат за животна средина изврши вонреден надзор на Казандол...

Н.Македонија - 18.10.2017

Државниот инспекторат за животна средина изврши вонреден надзор на Казандол Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) информира дека на 3 октомври извршил вонреден надзор во Рударскиот комплекс Казандол, Валандово.

12 поврзани вести »

Барселона: Притворот на каталонските лидери е провокација...

Н.Македонија - 18.10.2017

Барселона: Притворот на каталонските лидери е провокација Каталонските власти предупредија дека одлуката на Врховниот суд на Шпанија за одредување притвор на двајца регионални сепаратистички лидери, претставува „провокација од страна на шпанската ...

81 поврзани вести »

Џорџ Сондерс добитник на Букеровата награда...

Н.Македонија - 18.10.2017

Џорџ Сондерс добитник на Букеровата награда Американскиот писател Џорџ Сондерс ја освои овогодинешната Букерова награда, со романот „Линколн во бардо“ и така стана вториот Американец кој го добил тоа престижно признание, јави Би-би-си.

7 поврзани вести »

Варуфакис: Слабите го трпат тоа што мораат...

Н.Македонија - 18.10.2017

Варуфакис: Слабите го трпат тоа што мораат Европската Унија, која почна како картел на производителите на јаглен и челик низ својата еволуција, се претвори во картелизирана економија без граници, замислена да ја заштити елитата, пишува Јанис ...

ВМРО-ДПМНЕ бара амнестија за насилниците од 27 април во Собранието...

Н.Македонија - 18.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ бара амнестија за насилниците од 27 април во Собранието ВМРО-ДПМНЕ бара итно и неодложно ослободување и амнестирање на сите лица кои извршиле одредени законски прекршувања во инцидентите пред и во парламентот на 27 април 2017 година.

44 поврзани вести »

Толстој...

Н.Македонија - 18.10.2017

Само колку се, ќе се сложиш со мене драг читателу, сурово актуелни овие согледби на Толстој и денес. И денес богатите се однесуваат робовладетелски со сиромашниот свет. Тоа важи, пред сѐ, за западните колонијалистички земји што имаат демократска ...

Се асфалтира улицата Анастас Коцарев во Ѓорче Петров...

Н.Македонија - 18.10.2017

Се асфалтира улицата Анастас Коцарев во Ѓорче Петров Градежниците од АД „Карпош“ Скопје работат на асфалтирање на улицата Анастас Коцарев во општината Ѓорче Петров. Како што соопшти општината, улицата комплетно ќе биде реконструирана со поставување ...

17 поврзани вести »

Половина од децата не се вакцинирани против сипаници...

Н.Македонија - 18.10.2017

Состојбата со вакцинацијата е најлоша во поголемите градови во Србија каде што вакцината ММР ја примиле само 30 отсто од малите деца Секое второ дете во Србија не примило вакцина ММР против мали сипаници, заушки и рубеола.

42 поврзани вести »

Викендов во Скопје ќе се одржи Меѓународен коњички турнир...

Н.Македонија - 18.10.2017

Викендов во Скопје ќе се одржи Меѓународен коњички турнир Тимови од Македонија, Албанија, Бугарија и Србија на 21 и 22 октомври ќе учествуваат на Меѓународен Октомвриски коњички турнир што ќе се одржи во Скопје.

7 поврзани вести »

Општествена (не)одговорност на битолските тајкуни...

Н.Македонија - 18.10.2017

Иако боли, сепак вистината е таа, дека кога станува збор за општествената одговорност во Битола, таа за многу битолски моќници е мислена именка. Во градот што има десетици девизни милионери и кои, благодарение на партиските бизниси и сомнителните ...

Бочварски вети повеќе проекти за штипската населба Сењак...

Н.Македонија - 18.10.2017

Бочварски вети повеќе проекти за штипската населба Сењак Кандидатот за градоначалник на Штип од СДСМ Благој Бочварски денеска на прес-конференција најави дека како нова локална власт ќе отворат дисперзирана канцеларија на Општина Штип во населбата ...

24 поврзани вести »