TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Н.Македонија

МВР го достави Известувањето за Бошкоски и Грујевски до Министерството за правда...

Н.Македонија - пред: 14 часа

МВР го достави Известувањето за Бошкоски и Грујевски до Министерството за правда Министерството за внатрешни работи го испрати Известувањето од Интерпол-Атина за Никола Бошкоски и Горан Грујевски до Министерството за правда за тоа да ги достави ...

199 поврзани вести »

Познати составите за мечот Вардар – Реал Сосиедад...

Н.Македонија - пред: 14 часа

Познати составите за мечот Вардар – Реал Сосиедад Чедомир Јаневски шефот на стручниот штаб на ФК Вардар ги одбра петнаесетината фудбалери со кои ќе го започне натпревраот против Реал Сосиедад.

213 поврзани вести »

На владина седница разгледана Информацијата за евтини летови...

Н.Македонија - пред: 14 часа

На владина седница разгледана Информацијата за евтини летови Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за текот и прогресот на активностите за реализација на проектот „Евтини летови за македонските граѓани“ за периодот 2015 - 2018 ...

33 поврзани вести »

Тахири: Почекајте не сте виделе се' уште ништо...

Н.Македонија - пред: 15 часа

Тахири: Почекајте не сте виделе се' уште ништо Поранешниот албански министер за надворешни работи Саимир Тахири, кој е осомничен за вмешаност во шверц на марихуана од Албанја за Италија, попладнево излегувајќи од својот дом даде куса изјава околу ...

36 поврзани вести »

Албанското Обвнителство побара одземање на имунитетот на Саимир Тахири...

Н.Македонија - пред: 15 часа

Албанското Обвнителство побара одземање на имунитетот на Саимир Тахири Албанското Јавно обвинителството за тешки кривични дела достави барање до Парламенот во Тирана за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот министер за внатрешни работи ...

36 поврзани вести »

Франција и официјално ги прифати знамето, химната и валутата на ЕУ...

Н.Македонија - пред: 15 часа

Франција и официјално ги прифати знамето, химната и валутата на ЕУ Шефот на француската држава Емануел Макрон денеска испрати писмо до претседателот на Европскиот совет Доналд Туск во кое го информираше дека Франција и официјално ќе ги признала ...

41 поврзани вести »

АВМУ: Медиумите обезбедија генерално еднакво изборно претствување...

Н.Македонија - пред: 15 часа

АВМУ: Медиумите обезбедија генерално еднакво изборно претствување Програмските сервиси на државно ниво опфатени во првиот круг од локалните избори генерално обезбедија еднакви услови за пристап до сите облици на изборно медиумско претставување, ...

12 поврзани вести »

Јанчев:На 29 октомври ќе победи народот...

Н.Македонија - пред: 15 часа

Јанчев:На 29 октомври ќе победи народот На 29 октомври ќе победи народот, рече денеска на прес-конференција Митко Јанчев, кандидат за градоначалник на Кавадарци од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата. - Првиот круг од локалните избори помина.

8 поврзани вести »

Најдена бомба во Автокоманда...

Н.Македонија - пред: 16 часа

Најдена бомба во Автокоманда Во скопска Автокоманда денеска градежна компанија при ископ на канал пронашла неексплодирана направа. Според жителите станува збор за неексплодирана бомба од Втората светска војна.

3 поврзани вести »

Меркел со критика и пофалба за Турција...

Н.Македонија - пред: 16 часа

Меркел со критика и пофалба за Турција Германската канцеларка Ангела Меркел на почетокот на Самитот на Европска унија во Брисел упати критики, но и ја пофали Турција. Меркел наведе дека е многу загрижена поради непочитувањето на владеењето на ...

41 поврзани вести »

Грујевски и Бошковски пред Обвинителството во Солун...

Н.Македонија - пред: 16 часа

Грујевски и Бошковски пред Обвинителството во Солун Горан Грујевски и Никола Бошковски во текот на денот ќе бидат изведени пред Обвинителство во Солун, каде ќе им биде одредено во кој затвор ќе бидат притворени се до комплетирање на предметот на ...

199 поврзани вести »

Захариев вети енергетски фасади на старите згради во Штип...

Н.Македонија - пред: 16 часа

Захариев вети енергетски фасади на старите згради во Штип Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ за општина Штип, Илчо Захариев на денешната прес-конференција во населбата 8 Ноември најави дека сите станбени згради, кои се стари од 30 до 50 ...

22 поврзани вести »

Стаменковска: Македонска Каменица може да се изгради во општина за сите граѓани...

Н.Македонија - пред: 16 часа

Стаменковска: Македонска Каменица може да се изгради во општина за сите граѓани Кандидатот за градоначалник на Македонска Каменица од СДСМ Соња Стаменковска, денеска на прес-конференција и во пресрет на вториот круг за избор на градоначалник, порача ...

Харадинај: Србија да не се меша во изборната кампања во Косово...

Н.Македонија - пред: 16 часа

Харадинај: Србија да не се меша во изборната кампања во Косово Косовскиот премиер Рамуш Харадинај го осуди „мешањето на Србија во локалните избори во Косово“, оценувајќи дека тоа не е во интерес на добрососедството.

24 поврзани вести »

Во Германија за 27 години исчезнале 76 проценти од летечките инсекти...

Н.Македонија - пред: 16 часа

Во Германија за 27 години исчезнале 76 проценти од летечките инсекти Научниците предупредуваат на „алармантен“ пад на летечките инсекти во Германија, што може да има сериозни последици по екосистемот и ланецот на исхрана.

10 поврзани вести »

Новиот градоначалник на Берово ја презеде функцијата...

Н.Македонија - пред: 17 часа

Новиот градоначалник на Берово ја презеде функцијата Новиот градоначалник на Берово Ѕвонко Пекевски, денеска ја презеде функцијата. Првите задолженија за Пекевски се попис, но и мерки за консолидација на буџетот кој е во длабок минус од околу 50 ...

7 поврзани вести »

Бочварски вети низа на проекти за штипските населби Баби и Дузлак...

Н.Македонија - пред: 17 часа

Бочварски вети низа на проекти за штипските населби Баби и Дузлак Нови тротоарни површини, но и асфалтирање на улици во штипските населби Баби и Дузлак се дел од програмата за работа на новата локална власт, најави денеска на прес-конференција ...

22 поврзани вести »

Фудбалерите на Напредок тепани во Камењане...

Н.Македонија - пред: 17 часа

Фудбалерите на Напредок тепани во Камењане Фудбалери на Напредок засекогаш ќе го паметат вчерашниот првенствен натпревар во Камењане, каде доживеаја вистински хорор. При еден прекин се случил инцидент во кој подебелиот крај го извлекле гостинските ...

5 поврзани вести »

Пред зградата на Врховната Рада во Киев има околу илјада демонстранти...

Н.Македонија - пред: 17 часа

Пред зградата на Врховната Рада во Киев има околу илјада демонстранти Околу илјада демонстранти денеска се собраа пред зградата на украинскиот Парламент во Киев со барање да се донесе закон за укинување на пратеничкиот имунитет, создавање на ...

21 поврзани вести »

СЈО очекува брза екстрадиција на Грујевски и Бошковски...

Н.Македонија - пред: 17 часа

СЈО очекува брза екстрадиција на Грујевски и Бошковски Специјалното јавно обвинителство е информирано за приведувањето на Горан Грујевски и Никола Бошковски во Грција. Очекуваат нивна брза екстрадиција од Грција и брзо започнување на судењето.

199 поврзани вести »