TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Н.Македонија

Македонија го презема претседавањето со Енергетската заедница ...

Н.Македонија - пред: 13 часа

Македонија го презема претседавањето со Енергетската заедница за 2018 година Македонија денеска во Приштина го презеде претседавањето со Енергетската заедница за 2018 година. На состанокот на Министерскиот совет на Енергетската заедница, министерот ...

27 поврзани вести »

Вишеградската група е за проширување на ЕУ на Западен Балкан...

Н.Македонија - пред: 13 часа

Вишеградската група е за проширување на ЕУ на Западен Балкан Четирите земји на Вишеградската група поддржуваат проширување на Европска унија на Западен Балкан и за зајакнување на заедничката надворешна и безбедносна политика на Унијата, изјави ...

9 поврзани вести »

Џафери - Јотова: Договорот за пријателство да биде што поскоро ратификуван...

Н.Македонија - пред: 13 часа

Џафери - Јотова: Договорот за пријателство да биде што поскоро ратификуван Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија треба да биде што поскоро ратификуван во парламентите на двете држави, со широка ...

51 поврзани вести »

Спасовски: МВР работи на целосно трансформирање во квалитетен сервис на граѓаните...

Н.Македонија - пред: 14 часа

Спасовски: МВР работи на целосно трансформирање во квалитетен сервис на граѓаните За Министерството за внатрешни работи превентивното работење е еден од основите на полициското делување, а е во насока на наше целосно трансформирање во квалитетен ...

8 поврзани вести »

АРМ пофалена за резултатите и за високата обученост...

Н.Македонија - пред: 14 часа

АРМ пофалена за резултатите и за високата обученост Поддршка и пофални зборови за високата обученост и резултати што АРМ ги прикажува во исполнување на потребната интероперабилност за членство во НАТО, искажаа соговорниците на средбите на началникот ...

21 поврзани вести »

Откажани и пренасочени летовите на скопскиот аеродром...

Н.Македонија - пред: 14 часа

Откажани и пренасочени летовите на скопскиот аеродром Маглата која го зафати скопскиот регион предизвика проблеми во авиосообраќајот. Дел од летовите на скопскиот аеордром се откажани, а дел се пренасочуваат на аеродромите во Охрид и Приштина.

27 поврзани вести »

Промоција на „Патувачки симфониум“ од Фиданка Танаскова...

Н.Македонија - пред: 14 часа

Промоција на „Патувачки симфониум“ од Фиданка Танаскова Промоцијата на најновата книга на новинарката и публицистка Фиданка Танаскова, со наслов „Патувачки симфониум“, ќе се одржи утре во 12 часот во Клубот Матица во Скопје.

Заев: Владата заедно со општините ги решава проблемите на комуналните претпријатија...

Н.Македонија - пред: 14 часа

Заев: Владата заедно со општините ги решава проблемите на комуналните претпријатија Многубројните проблеми со кои се соочуваат комуналните претпријатија беа разгледани денеска на средбата на премиерот Зоран Заев со генералните директори на комунални ...

13 поврзани вести »

Сослушан вториот вештак во предметот „Труст“, предложен од СЈО...

Н.Македонија - пред: 14 часа

Сослушан вториот вештак во предметот „Труст“, предложен од СЈО Во Кривичниот суд денеска се одржа ново рочиште за предметот „Труст“на СЈО, на кое беше сослушан вештакот Игор Костов, предложен од Специјалното јавно обвинителство.

38 поврзани вести »

Мета го искористи правото да не се изјаснува за Законот за малцинства...

Н.Македонија - пред: 14 часа

Мета го искористи правото да не се изјаснува за Законот за малцинства Албанскиот претседател, Илир Мета одлучи да го искористи правото да не се изјаснува за Законот за заштита на малцинствата, еден од законите за кого имаше и најголема дебата во ...

8 поврзани вести »

Економски и финансиски перформанси на општините...

Н.Македонија - пред: 15 часа

Економски и финансиски перформанси на општините Во Центарот за развој на заедницата-Кичево, денеска во 17 часот, ќе се изврши презентација на наодите од истражувањето во врска со перформансите на економското и финансиско работење на општинските ...

Прв обид за приближување на ставовите во спорот со името по тригодишниот застој...

Н.Македонија - пред: 15 часа

Прв обид за приближување на ставовите во спорот со името по тригодишниот застој Од првата средба со медијаторот Метју Нимиц нема конкретен предлог за решавање на спорот со името. Средбата беше обид, по тригодишниот застој, во преговорите да се ...

49 поврзани вести »

Водата за пиење во Тетово е исправна...

Н.Македонија - пред: 15 часа

Водата за пиење во Тетово е исправна Сите испитувања кои во период од месец и половина ги правеле во тетовскиот Центар за јавно здравје не покажале проблем во квалитетот на водата за пиење откако во октомври и ноевмри се појави невообичаен мирис и ...

3 поврзани вести »

Доделни дипломи на дипломирани економисти и магистранти на Економскиот факултет во Прилеп...

Н.Македонија - пред: 15 часа

Доделни дипломи на дипломирани економисти и магистранти на Економскиот факултет во Прилеп На пригодна свеченост денеска на Економскиот факултет во Прилеп им беа доделни дипломите на новата генерација дипломирани економисти и магистри, кои се ...

Седницата на албанскиот Парламент со многу кавги и навреди...

Н.Македонија - пред: 15 часа

Седницата на албанскиот Парламент со многу кавги и навреди Првиот човек на албанскиот Парламент, Грамоз Ручи ја прекина денешната парламентарна седница по жестоките реплики и навреди, особено меѓу актуелниот премиер Еди Рама, поранешниот претседател ...

7 поврзани вести »

Здравствено осигурени 95 проценти од граѓаните, системот треба да се подобрува...

Н.Македонија - пред: 16 часа

Здравствено осигурени 95 проценти од граѓаните, системот треба да се подобрува Македонија има сеопфатно универзално здравствено осигурување. Околу 95 проценти од граѓаните се осигурени. Се забележува разлика во бројот на граѓани на кои државата им ...

11 поврзани вести »

Белгиски суд ја запре процедурата за екстрадиција на Пуџдемон во Шпанија...

Н.Македонија - пред: 16 часа

Белгиски суд ја запре процедурата за екстрадиција на Пуџдемон во Шпанија Судија во Белија денеска реши да ја запре процедурата за екстрадиција на разрешениот каталонски премиер Карлес Пуџдемон во Шпанија.

16 поврзани вести »

Размисли околу медицинскиот третман при најтешките болести кај децата...

Н.Македонија - пред: 16 часа

Размисли околу медицинскиот третман при најтешките болести кај децата Педијатриската грижа, генерално, треба да обезбеди сѐ што е најдобро за децата. Медицинскиот третман треба да е насочен за одржување на животот во најдобра смисла.

Мистичниот план на Владата - 3-6-9...

Н.Македонија - пред: 16 часа

Мистичниот план на Владата - 3-6-9 Познато е дека новата коалициска влада на Република Македонија во овој период работи на реализација на планот наречен 3-6-9 претставен на 5 јули годинава.

Кинеските продавници се селат од Сараево...

Н.Македонија - пред: 16 часа

Денес во сараевската улица што беше позната како кинески пазар се вратија дуќаните со домашни производи По војната во Босна и Херцеговина дојдоа стотици мигранти од Кина, кои отворија продавници за облека и за други производи, а во времето на ...