TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Н.Македонија

Собраниската седница за Буџетот најверојатно во среда...

Н.Македонија - пред: 2 часа

Собраниската седница за Буџетот најверојатно во среда Собраниската седница за Буџетот за 2018 година најверојатно ќе започне во среда, доколку по утрешната седница Владата го врати дополнителниот предлог до Парламентот.

6 поврзани вести »

Европското знаменце како алиби...

Н.Македонија - пред: 2 часа

Процедурата за донесување на Законот за јазиците доведе до големи превирања во јавноста, бидејќи имаше очигледен обид тој да се протне како закон со кој домашното законодавство се усогласува со европското.

43 поврзани вести »

Судот ќе одлучува за барањето на семејството на Јусуфов на 19 декември...

Н.Македонија - пред: 2 часа

Судот ќе одлучува за барањето на семејството на Јусуфов на 19 декември Основниот суд Скопје 2 на 19 декември ќе ја соопшти пресудата за барањето за отштета на семејството на Рами Јусуфов од Љуботен, кој загина во 2001 година.

37 поврзани вести »

Се чистат депонии во Ѓорче Петров...

Н.Македонија - пред: 2 часа

Се чистат депонии во Ѓорче Петров На повеќе локации во општината Ѓорче Петров се спроведува голема акција за собирање ѓубре. Се чистат депонии кај фабриката „Адинг“ во Кучково, кај ООУ „Јоаким Крчоски“ во Ново Село, под обиколницата и на други ...

11 поврзани вести »

Одложена амандманската расправа за законот за јазиците ...

Н.Македонија - пред: 2 часа

Одложена амандманската расправа за законот за јазиците Комисијата за европски прашања на која требаше да почне амандманската расправа за Предлог законот за употреба на јазиците е одложена поради, како што појасни, претседателот на Комисијата Артан ...

43 поврзани вести »

Прекината наставата во ОУ „Климент Охридски“ во Битола- нема парно...

Н.Македонија - пред: 2 часа

Прекината наставата во ОУ „Климент Охридски“ во Битола- нема парно По четиридневниот одмор, денеска одморот на учениците од ОУ „Климент Охридски“ во нова Битола им беше продолжен. Во ОУ „Климент Охридски“ нема настава.

7 поврзани вести »

Путин во ненајавена посета на Сирија...

Н.Македонија - пред: 2 часа

Путин во ненајавена посета на Сирија Рускиот претседател Владимир Путин, пристигна во ненајавена посета на Сирија. За денеска е планирана и посета на Египет и Турција. Путин пристигна во воената воздухопловна база Химајмим, што е една од неговите ...

32 поврзани вести »

Неделава четири рочишта за предмети на СЈО во Кривичниот суд...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Неделава четири рочишта за предмети на СЈО во Кривичниот суд Четири рочишта за предмети на Специјалното јавно обвинителство се закажани неделава во Кривичниот суд. За утре и за 14 декември закажани се рочиште за предметот на СЈО „Труст“, во кој ...

12 поврзани вести »

Општина Карпош: Строго ќе биде санкционирано труењето кучиња...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Општина Карпош: Строго ќе биде санкционирано труењето кучиња На територијата на општина Карпош вчеравечер се отруени неколку кучиња како последица на оставен отров од страна на несовесни сограѓани, информираат од локалната самоуправа и додаваат дека ...

39 поврзани вести »

Италијанец го премина Тибар одејќи по јаже...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Италијанец го премина Тибар одејќи по јаже Италијанскиот еквилибрист Андреа Лорени, одејќи по јаже поставено на висина од 20 метри над реката Тибар во Рим, успеа да помине од едниот до другиот брег.

5 поврзани вести »

Од наредната година К-15 за вработените во Општина Центар...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Од наредната година К-15 за вработените во Општина Центар Вработените во Општина Центар во јануари следната година ќе добијат регрес од околу 15.000 денари. Ова се должи на Колективениот договор кој денеска го потпишаа УПОЗ и Општина Центар кој ...

16 поврзани вести »

Саудиска Арабија дозволи отворање кино-сали во 2018 година...

Н.Македонија - пред: 3 часа

Саудиска Арабија дозволи отворање кино-сали во 2018 година Саудиска Арабија денеска објави дека ќе дозволи да се отворат кино-сали. Најверојатно првите кина во конзервативната монархија ќе бидат отворени на почетокот на следната година.

13 поврзани вести »

УХМР: Зголемен водостојот на Вардар...

Н.Македонија - пред: 3 часа

УХМР: Зголемен водостојот на Вардар Водостојот на Вардар на сите мерни места е поголем од просекот за декември и бележи зголемување во однос на вчерашниот ден, особено кај Јегуновце каде нивото е зголемено за речиси половина, покажуваат податоците ...

22 поврзани вести »

Жена се обесила на дрво зад ТЦ Лептокарија...

Н.Македонија - пред: 4 часа

Жена се обесила на дрво зад ТЦ Лептокарија Жена на возраст од 47 години се обесила вчера на дрво зад ТЦ Лептокарија, во паркот спроти основното училиштето „Лазо Траповски“. Телото е пронајдено во 19.25 часот, а според очевидци глетката била страшна ...

30 поврзани вести »

Премиерот Заев во прва официјална посета на Косово...

Н.Македонија - пред: 4 часа

Премиерот Заев во прва официјална посета на Косово Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев утре ќе престојува во еднодневна официјална посета на Косово. Заев ќе се сретне со неговиот косовски колега Рамуш Харадинај, а ќе има ...

20 поврзани вести »

Саксо банк: Еврото ќе падне на паритет со доларот, биткоинот ќе доживее крах...

Н.Македонија - пред: 4 часа

Саксо банк: Еврото ќе падне на паритет со доларот, биткоинот ќе доживее крах Фед ќе ја изгуби независноста, еврото ќе падне на паритет со доларот, биткоинот ќе доживее крах, а „Тенцент“ ќе го претекне „Епл“, предвидува групата Саксо банк за 2018 ...

7 поврзани вести »

Најпрецизниот тројкаш во НБА ја претвори својата слабост во силно оружје...

Н.Македонија - пред: 4 часа

Најпрецизниот тројкаш во НБА ја претвори својата слабост во силно оружје Кошаркарот на Бостон селтикс Џејсон Тејтум (19) продолжува да импресионира со прецизниот шут во неговата дебитантската сезона, во која е лидер во НБА-лигата поред процентот на ...

2 поврзани вести »

Нетанјаху очекува и ЕУ да го признае Ерусалим за престолнина на Израел...

Н.Македонија - пред: 4 часа

Нетанјаху очекува и ЕУ да го признае Ерусалим за престолнина на Израел Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека очекува и голем дел од државите од Европската унија да го признаат Ерусалим за главен град на Израел.

155 поврзани вести »

Претседателот Иванов во посета на Бразил...

Н.Македонија - пред: 4 часа

Претседателот Иванов во посета на Бразил Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов од денеска ќе престојува во официјална посета на Федеративна Република Бразил. Иванов, како што соопшти неговиот кабинет, утре во Бразилија со највисоки ...

28 поврзани вести »

Откриена мумија во неистражени древноегипетски гробници...

Н.Македонија - пред: 5 часа

Откриена мумија во неистражени древноегипетски гробници Египетски археолози открија досега две неистражени гробници во древниот град Луксор. Во нив се пронајдени скулптури, дрвени маски, слики на ѕидовите.

16 поврзани вести »