TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Н.Македонија

Двајца активисти на српска партија уапсени пред косовските избори...

Н.Македонија - 22.10.2017

Двајца активисти на српска партија уапсени пред косовските избори Двајца активисти на партијата Српска листа биле уапсени вчера вечерта во косовскиот град Гњилане во пресрет на денешните локални избори, и им бил изречен 48 часовен притвор, јавуваат ...

10 поврзани вести »

Заев на 20. Тортијада на Здружението на лица со инвалидитет „Мобилност“...

Н.Македонија - 22.10.2017

Заев на 20. Тортијада на Здружението на лица со инвалидитет „Мобилност“ Премиерот Зоран Заев синоќа се обрати на 20. „Тортијада 2017“ што се одржа во Банско, во организација на Здружението на лица со телесен инвалидитет „Мобилност“ од Струмица.

Претседателски избори во Словенија...

Н.Македонија - 22.10.2017

Претседателски избори во Словенија Граѓаните на Словенија денеска, по шести пат од независноста, ќе бираат претседател. Според локалните медиуми, фаворит на изборите е актуелниот шеф на државата, Борут Пахор.

47 поврзани вести »

Георгиевски: Гази Баба ќе добие услови за спорт и рекреација...

Н.Македонија - 22.10.2017

Георгиевски: Гази Баба ќе добие услови за спорт и рекреација Кандидатот за градоначалник на Гази Баба од СДСМ, Борис Георгиевски, денеска најави дека во следните четири години континуирано ќе се инвестира во спортските инфраструктурни капацитети, ...

79 поврзани вести »

Од утре дожд и пад на температурата...

Н.Македонија - 22.10.2017

Од утре повремени врнежи од дожд и пад на температурите Под влијание на влажен и студен воздушен бран од утре ќе преовладува облачно време со повремени врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни и ќе достигнат над 30 литри на метар квадратен, ...

113 поврзани вести »

На изборите во Косово кандидат и Македонец од Гора...

Н.Македонија - 22.10.2017

На изборите во Косово кандидат и Македонец од Гора На локалните избори,што денеска се одржуваат во Косово, во општина Драгаш свој кандидат за градоначалник и советничка листа, учествува и партијата на Македонците од Гора „Единствена горанска ...

13 поврзани вести »

Управниот суд почна да решава по поднесените тужби од партиите...

Н.Македонија - 22.10.2017

Управниот суд почна да решава по поднесените тужби од партиите Судечките совети при Управниот попладнево почнаа да ги разгледуваат тужбите поднесени од партиите против решенијата на Државната изборна комисија (ДИК) за приговорите за првиот круг од ...

105 поврзани вести »

Јапонскиот премиер Абе очекува победа на предвремените парламентарни избори...

Н.Македонија - 22.10.2017

Јапонскиот премиер Абе очекува победа на предвремените парламентарни избори Околу 100 милиони Јапонци денеска имаат право на глас на предвремените парламентарни избори на кои либерално-демократската партија ЛДП на премиерот Шинзо Абе очекува ...

33 поврзани вести »

Два региони во северна Италија гласаат за поголема автономија во однос на Рим...

Н.Македонија - 22.10.2017

Два региони во северна Италија гласаат за поголема автономија во однос на Рим Италијанските региони Венето и Ломбардија денеска гласаат на необврзни референдуми во кои граѓаните треба да се изјаснат дали сакаат поголема автономија за нивните ...

60 поврзани вести »

Трамп: Подготвен сум да објавам тајни документи за атентатот врз Кенеди...

Н.Македонија - 22.10.2017

Трамп: Подготвен сум да објавам тајни документи за атентатот врз Кенеди Американскиот претседател Доналд Трамп денеска на својот налог на Твитер објави дека доколку добие „дополнителна информација“ ќе објави илјадници тајни документи од Националниот ...

12 поврзани вести »

Куманово како домаќин загуби од Карпош Соколи...

Н.Македонија - 22.10.2017

Куманово како домаќин загуби од Карпош Соколи Во рамките на 3-то коло од првата кошаркарска лига кошаркарите на Куманово вечерва на домашен загубија од екипата на Карпош Соколи со 83:94 (46:40) со што го доживеаја и вториот пораз на домашен терен ...

7 поврзани вести »

Стапката на невработеност во Кина под 4 проценти...

Н.Македонија - 22.10.2017

Стапката на невработеност во Кина под 4 проценти Стапката на невработеност во Кина се задржа под 4 проценти, соопшти кинеското Министерство за труд, кое информираше дека 10,97 милиони работни места биле отворени од јануари до септември годинава и ...

10 поврзани вести »

Четврта победа на ЖРК Куманово...

Н.Македонија - 22.10.2017

Четврта првенствена победа на ЖРК Куманово Ракометарките на Куманово во 6-то коло од првата ракометна лига на домашен терен ја совладаа екипата на Гевгелија со 35:21 (18:10) со што ја забележаа и четвртата победа со која барем за момент се најдоа на ...

6 поврзани вести »

Драматичен пораст на анти-терористичките истраги во Германија...

Н.Македонија - 22.10.2017

Драматичен пораст на анти-терористичките истраги во Германија Германскиот весник Велт ам Зонтаг јавува дека бројот на полициски истраги за поврзаност со тероризам во земјата драматично се зголемил во текот на 2017 година, при што 900 истраги се во ...

6 поврзани вести »

Истекува рокот за поднесување тужби од партиите до Управниот суд...

Н.Македонија - 22.10.2017

Истекува рокот за поднесување тужби од партиите до Управниот суд До 11 часот денеска е рокот за поднесување тужби од партиите против решенијата на Државната изборна комисија (ДИК) за приговорите за првиот круг од локалните избори што се одржаа во ...

105 поврзани вести »

Локални избори во Косово...

Н.Македонија - 22.10.2017

Локални избори во Косово Денеска на Косово се одржуваат седмите по ред локални избори, по војната, на кои право на глас имаат 1.890.952 гласачи. Се гласа на 2.505 избрачки места, кои ќе бидат отворени во седум а затворени во 19 часот.

32 поврзани вести »

Ердоган: САД не се цивилизирана земја...

Н.Македонија - 22.10.2017

Ердоган: САД не се цивилизирана земја Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека САД „не се цивилизирана земја“, поради судскиот процес кој американските власти го почнаа против неговите телохранители.

11 поврзани вести »

Трамп следната недела ќе ги објави документите за убиството на Кенеди...

Н.Македонија - 22.10.2017

Трамп следната недела ќе ги објави документите за убиството на Кенеди Американскиот претседател Доналд Трамп најави дека ќе нареди отворање на доверливото досие за убиството на американскиот претседател Џон Ф. Кенеди во Далас во 1963 година.

12 поврзани вести »

Времето сончево и топло, од утре дожд и снег...

Н.Македонија - 22.10.2017

Времето сончево и топло, од утре дожд и снег Сончево и топло време со температура до 27 степени ќе се задржи и денеска, а од понеделник ќе има заладување, облачно време со дожд и снег, најавува УХМР.

113 поврзани вести »