TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Н.Македонија

Најмалку шест полицајци загинаа при самоубиствен бомбашки напад во Пакистан...

Н.Македонија - пред: 5 часа

Најмалку шест полицајци загинаа при самоубиствен бомбашки напад во Пакистан Талибански бомбаш-самоубиец извршил напад врз полициско возило во југозападниот дел на Пакистан, при што загинаа шест офицери, а повредени се најмалку 22 лица, соопштија ...

19 поврзани вести »

Молдавскиот претседател може привремено да биде отстранет од должноста...

Н.Македонија - пред: 6 часа

Молдавскиот претседател може привремено да биде отстранет од должноста Молдавскиот Уставен суд соопшти дека претседателот Игор Додон може привремено да биде отстранет од должноста поради тоа што не назначил министер, односно поради неизвршување на ...

5 поврзани вести »

Украинското МНР не верува во договор со Унгарија за јазиците на малцинствата...

Н.Македонија - пред: 6 часа

Украинското МНР не верува во договор со Унгарија за јазиците на малцинствата Можно е Унгарија да остане единствена држава со која Украина не постигна компромис за прашањето за јазиците на националните малцинства за новиот Закон за образование.

3 поврзани вести »

Рахој апелира до Пуџдемон да дејствува разумно...

Н.Македонија - пред: 6 часа

Рахој апелира до Пуџдемон да дејствува разумно Шпанскикот премиер Маријано Рахој апелираше денeска до каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон да „дејствува разумно“ бидејќи се приближува рокот за откажување од независност.

77 поврзани вести »

Седуммина рудари загинаа во несреќа во нелегален рудник во турскиот град Ширнак...

Н.Македонија - пред: 6 часа

Седуммина рудари загинаа во несреќа во нелегален рудник во турскиот град Ширнак Седуммина рудари загинаа кога се урна сводот на рудник за јаглен во градот Ширнак, во источна Турција. Турскиот вицепремиер и портпарол на турската Влада Бекир Боздаг го ...

12 поврзани вести »

„Катимерини“: Резултатите од изборите ќе ги забрзаат преговорите меѓу Атина и Скопје...

Н.Македонија - пред: 6 часа

„Катимерини“: Резултатите од изборите ќе ги забрзаат преговорите меѓу Атина и Скопје Периодот од ноември до февруари ќе биде клучен за активирање на преговарачкиот процес за спорот со името меѓу Македонија и Грција, како и за постигнување прогрес по ...

41 поврзани вести »

Поднесени 46 приговори до ДИК, најмногу од ВМРО-ДПМНЕ...

Н.Македонија - пред: 6 часа

Поднесени 48 приговори до ДИК, најмногу од ВМРО-ДПМНЕ Во предвидениот рок до Државната изборна комисија се поднесени вкупно 48 приговори за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на ...

106 поврзани вести »

Скопските совети со доминација на претставници на владејачките партии ...

Н.Македонија - пред: 6 часа

Скопските совети со доминација на претставници на владејачките партии Во советите на град Скопје и во десетте скопски општини мнозинството во следните четири години ќе го имаат претставниците на владејачката СДСМ.

48 поврзани вести »

Видео: Хуго Љорис против Реал Мадрид...

Н.Македонија - пред: 6 часа

Видео: Хуго Љорис против Реал Мадрид Чуварот на мрежата на Тотенхем Хуго Љорис ја има одбраната на вечерта од дуелите на Лигата на шампионите. Тој синоќа на фантастичен начин во 54. минута му го одбрани ударот на Карим Бензема од само неколку метри ...

81 поврзани вести »

Во Скопје шест сообраќајки со четворица полесно повредени...

Н.Македонија - пред: 7 часа

Во Скопје шест сообраќајки со четворица полесно повредени Четири лица се полесно повредени во четири од вкупно шест сообраќајни несреќи регистрирани во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје, а две поминале со материјална штета.

43 поврзани вести »

Република Српска усвои Резолуција за воена неутралност...

Н.Македонија - пред: 7 часа

Република Српска усвои Резолуција за воена неутралност Пратениците во Народното собрание на Република Српска, рано утрово усвоија Резолуција за заштита на уставниот поредок и прогласување на воена неутралност на ентитетот Република Српска.

6 поврзани вести »

Бела куќа: Петмина кандидати за претседател на Централната банка...

Н.Македонија - пред: 7 часа

Бела куќа: Петмина кандидати за претседател на Централната банка Американскиот претседател Доналд Трамп ја намали листата на кандидати за нов шеф на централната банка на пет имиња. На листата е и сегашната шефица, Џенет Јелен.

5 поврзани вести »

Половина милион Срби живеат под границата на апсолутна сиромаштија...

Н.Македонија - пред: 7 часа

Половина милион Срби живеат под границата на апсолутна сиромаштија Во Србија 7,3 отсто од населението или околу 500.000 луѓе живеат под границата на апсолутна сиромаштија, меѓу кои се и 100.000 деца.

65 поврзани вести »

Брестовац повика 18 ракометари за турнирот во Полска...

Н.Македонија - пред: 7 часа

Брестовац повика 18 ракометари за турнирот во Полска Селекторот на кадетската ракометна репрезентација на Македонија, Данило Брестовац, ги објави имињата на 18. играчи повикани на првиот собир на за подготовка и настап на меѓународниот турнир во ...

6 поврзани вести »

Објавен романот „Небото е повторно на своето место“ од Клара Санчез...

Н.Македонија - пред: 7 часа

Објавен романот „Небото е повторно на своето место“ од Клара Санчез Издавачката куќа „Готен“ го објави во превод на македонски јазик романот „Небото е повторно на своето место“ од шпанската писателка Клара Санчез, што во 2013 година ја доби ...

9 поврзани вести »

Ново рочиште за „Сопот“, треба да бидат сослушани сведоци...

Н.Македонија - пред: 7 часа

Ново рочиште за „Сопот“, треба да бидат сослушани сведоци Судењето за случајот „Сопот“ во кој 10 лица се обвинети за тероризам, денеска треба да продолжи во Кривичниот суд со сослушување сведоци.

30 поврзани вести »

Почнува петтиот Фестивал за млади „Џифони Македонија“...

Н.Македонија - пред: 7 часа

Почнува петтиот Фестивал за млади „Џифони Македонија“ Во кино „Милениум“ вечер во 19.30 часот ќе биде отворен петтиот Фестивал за млади „Џифони Македонија“, со проекција на филмот „Ловец на муви“ во режија на Изер Алиу.

11 поврзани вести »

Теракотни икони од Виница на светска изложба во музејот Ашмолијан ...

Н.Македонија - пред: 7 часа

Теракотни икони од Виница на светска изложба во музејот Ашмолијан Девет теракотни релјефни икони од Виница ќе учествуваат на светската изложба „Империи на верата, уметноста и појавата на светските религии“ која денеска ќе биде отворена во музејот ...

14 поврзани вести »

Путин ја одобри дигиталната рубља...

Н.Македонија - пред: 7 часа

Путин ја одобри дигиталната рубља Рускиот претседател Владимир Путин даде одобрение за издавање крипто-валута што ќе се вика КриптоРубља. Тоа е договорено на состанокот со министерот за комуникации Николај Никифоров.

21 поврзани вести »

Промоција на фотомонографија за цркви и манастири од Македонија ...

Н.Македонија - пред: 7 часа

Промоција на фотомонографија за цркви и манастири од Македонија Издавачката куќа „Табернакул“ вечер од 19 часот во Клуб ресторанот МКЦ ќе ја промовира книгата „The Soul of Macedonia“ од Наце Попов.

10 поврзани вести »