TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Н.Македонија

Дополнетиот предлог на Буџет на собраниска седница...

Н.Македонија - пред: 10 часа

Дополнетиот предлог на Буџет на собраниска седница Дополнетиот предлог на Буџет за 2018 година денеска треба да биде разгледан на собраниска седница откако во вторникот помина на седница на Влада.

26 поврзани вести »

Заедничка седница на владите на Македонија и на Албанија во Поградец ...

Н.Македонија - пред: 10 часа

Заедничка седница на владите на Македонија и на Албанија во Поградец Владите на Република Македонија и на Република Албанија денеска во албанскиот град Поградец ќе одржат заедничка меѓувладина седница на која ќе се разговара за повеќе теми за ...

89 поврзани вести »

Десет жени убиени годинава во семејно насилство во Албанија...

Н.Македонија - пред: 10 часа

Десет жени убиени годинава во семејно насилство во Албанија Албанскиот парламент со посебна резолуција побара од Владата да преземе итни мерки за надминување на проблемите со семејното насилство.

23 поврзани вести »

Откажни летови на скопскиот аеродром, забавен патниот сообраќај...

Н.Македонија - пред: 10 часа

Откажни летови на скопскиот аеродром, забавен патниот сообраќај Маглата во скопската котлина и натаму го попречува авиосообраќајот од аеродромот „Александар Велики“ во Скопје и ја намали видливоста и го забави градскиот и приградскиот сообраќај.

Закажани три седници на македонското Собрание...

Н.Македонија - пред: 10 часа

Закажани три седници на македонското Собрание Собранието на Република Македонија денеска треба да одржи три седници. На почетокот се очекува да бидат констатирани оставките на пратениците Васко Ковачевски, кој заминува на директоркото место во РЕК ...

67 поврзани вести »

Магла во Скопје, од попладне ветер, а за викендот дожд ...

Н.Македонија - пред: 10 часа

Магла во Скопје, од попладне ветер, а за викендот дожд Во Скопскиот регион утринава има магла која се очекува да се намалува веќе во претпладните часови. Ќе дува умерен јужен ветер, кој кон крајот на денот ќе се засилува.

53 поврзани вести »

Меј: Велика Британија продолжува да се придржува на плановите за Брегзит...

Н.Македонија - пред: 10 часа

Меј: Велика Британија продолжува да се придржува на плановите за Брегзит Плановите на Велика Британија за излегувањето на земјата од Европската унија остануваат во сила, изјави британската премиерка Тереза Меј пред важните разговори со останатите ...

42 поврзани вести »

СЗО потврди дека медицинската мархиуана нема штетни последици...

Н.Македонија - пред: 11 часа

СЗО потврди дека медицинската мархиуана нема штетни последици Светската здравствена организација (СЗО) потврди дека медицинската марихуана нема штетни последици по здравјето. По долги години претпоставки за можни нуспојави, СЗО објави дека активниот ...

15 поврзани вести »

ЕУ планира да изврши репатријација на 15 илјади мигранти сместени во Либија...

Н.Македонија - пред: 11 часа

ЕУ планира да изврши репатријација на 15 илјади мигранти сместени во Либија Европската унија се надева дека до февруари следната година, ќе успее да врати 15.000 африкански мигранти, кои во моментов се наоѓаат на територијата на Либија, во нивните ...

Најмалку двајца загинати во одделни напади со ладно оружје во Мастрихт...

Н.Македонија - пред: 20 часа

Најмалку двајца загинати во одделни напади со ладно оружје во Мастрихт Најмалку две лица загинаа, а неколкумина се повредени откако биле нападнати со ладно оружје, во два одделни инциденти во холандскиот град Мастрихт, јавија локалните медиуми.

21 поврзани вести »

Лидерите на ЕУ направија чекор кон заедничка европска одбрана...

Н.Македонија - пред: 20 часа

Лидерите на ЕУ направија чекор кон заедничка европска одбрана Лидерите на Европска унија денеска на Самитот во Брисел официјално ја почнаа европската програма за Постојана структурна соработка во сферата на безбедноста и одбраната, изјави ...

75 поврзани вести »

Индијанаполис домаќин на олстар-викендот во 2021 година...

Н.Македонија - пред: 20 часа

Индијанаполис домаќин на олстар-викендот во 2021 година Индијанаполис ќе биде градот домаќин на 70-то издание на НБА Олстар натпреварот во 2021 година. Егзибицискиот меч, кој треба да се игра во „Банкерс Лајф Филдхаус“ арената, ќе биде првиот ...

5 поврзани вести »

Димитров негира дека има нов предлог за името...

Н.Македонија - пред: 20 часа

Димитров негира дека има нов предлог за името Министерот за надворешни работи Никола Димитров вечерва изјави дека нема никаков нов предлог за името, туку дека на средбата во Брисел е утврдена интензивна динамика на консултации.

Четири деца загинаа во сообраќајна несреќа во Франција...

Н.Македонија - пред: 21 часа

Четири деца загинаа во сообраќајна несреќа во Франција Четири деца загинале, а седум се тешко повредени во сообраќајна несреќа на југот на Франција, каде воз удрил во училишен автобус. Несреќата се случила меѓу градовите Милас и Сант Фели Д'Амон, во ...

32 поврзани вести »

Претседателите на Кина и Јужна Кореја се заложија да се избегне војна во регионот...

Н.Македонија - пред: 21 часа

Претседателите на Кина и Јужна Кореја се заложија да се избегне војна во регионот Кинескиот претседател Си Џинпинг и претседателот на Јужна Кореја Мун Џае-ин денеска дадоа заедничка изјава за кризата на Корејскиот Полустров, според која неприфатливо ...

37 поврзани вести »

Преговорите помеѓу сириската влада и опозиција наидоа на пречка...

Н.Македонија - пред: 21 часа

Преговорите помеѓу сириската влада и опозиција наидоа на пречка Башар Џафари, кој ја предводи сириската владина делегација на мировните преговори во Женева, водени под покровителство на ОН, истакна денеска тие нема да учествуваат на никаков дијалог ...

16 поврзани вести »

Галерија: Лет низ скопскиот смог...

Н.Македонија - пред: 21 часа

Лет низ скопскиот смог Смогот и маглата во Скопје можат да се забележат преку фотографиите сликани од авион кој полета од скопскиот аеродром, денеска околу 14 часот. Деновиве, високи концентрации на ПМ10 честичките се измерени во сите скопски ...

Сертификати за ѕидари, фасадери, монтажери на прозорци и врати...

Н.Македонија - пред: 22 часа

Сертификати за ѕидари, фасадери, монтажери на прозорци и врати На 20 припадници од ромската националност денеска им беа врачени сертификати за завршени обуки за четири градежни дејности – градежни вештини, ѕидарство, фасадерство, гипсарство и ПВЦ ...

6 поврзани вести »

„Езеро од јаболка“ во трка за награда во Црна Гора...

Н.Македонија - пред: 22 часа

„Езеро од јаболка“ во трка за награда во Црна Гора Филмот „Езеро од јаболка“ ќе учествува на третиот „Грин Монтенегро Интернешнл Филм Фест“, кој од денеска до 16 декември се одржува во Црна Гора.

7 поврзани вести »

Германците ќе бидат богато наградени ако го одбранат трофејот на СП...

Н.Македонија - пред: 22 часа

Германците ќе бидат богато наградени ако го одбранат трофејот на СП Германскиот фудбалски сојуз (ДФБ) објави дека секој од репрезентативците на Германија, ќе добие награда од 350.000 евра, доколку оваа селекција го одбрани трофејот на претстојното ...

7 поврзани вести »