TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Н.Македонија

Џафери - Јотова: Договорот за пријателство да биде што поскоро ратификуван...

Н.Македонија - 14.12.2017

Џафери - Јотова: Договорот за пријателство да биде што поскоро ратификуван Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија треба да биде што поскоро ратификуван во парламентите на двете држави, со широка ...

67 поврзани вести »

Спасовски: МВР работи на целосно трансформирање во квалитетен сервис на граѓаните...

Н.Македонија - 14.12.2017

Спасовски: МВР работи на целосно трансформирање во квалитетен сервис на граѓаните За Министерството за внатрешни работи превентивното работење е еден од основите на полициското делување, а е во насока на наше целосно трансформирање во квалитетен ...

АРМ пофалена за резултатите и за високата обученост...

Н.Македонија - 14.12.2017

АРМ пофалена за резултатите и за високата обученост Поддршка и пофални зборови за високата обученост и резултати што АРМ ги прикажува во исполнување на потребната интероперабилност за членство во НАТО, искажаа соговорниците на средбите на началникот ...

Откажани и пренасочени летовите на скопскиот аеродром...

Н.Македонија - 14.12.2017

Откажани и пренасочени летовите на скопскиот аеродром Маглата која го зафати скопскиот регион предизвика проблеми во авиосообраќајот. Дел од летовите на скопскиот аеордром се откажани, а дел се пренасочуваат на аеродромите во Охрид и Приштина.

36 поврзани вести »

Промоција на „Патувачки симфониум“ од Фиданка Танаскова...

Н.Македонија - 14.12.2017

Промоција на „Патувачки симфониум“ од Фиданка Танаскова Промоцијата на најновата книга на новинарката и публицистка Фиданка Танаскова, со наслов „Патувачки симфониум“, ќе се одржи утре во 12 часот во Клубот Матица во Скопје.

2 поврзани вести »

Заев: Владата заедно со општините ги решава проблемите на комуналните претпријатија...

Н.Македонија - 14.12.2017

Заев: Владата заедно со општините ги решава проблемите на комуналните претпријатија Многубројните проблеми со кои се соочуваат комуналните претпријатија беа разгледани денеска на средбата на премиерот Зоран Заев со генералните директори на комунални ...

Сослушан вториот вештак во предметот „Труст“, предложен од СЈО...

Н.Македонија - 14.12.2017

Сослушан вториот вештак во предметот „Труст“, предложен од СЈО Во Кривичниот суд денеска се одржа ново рочиште за предметот „Труст“на СЈО, на кое беше сослушан вештакот Игор Костов, предложен од Специјалното јавно обвинителство.

Мета го искористи правото да не се изјаснува за Законот за малцинства...

Н.Македонија - 14.12.2017

Мета го искористи правото да не се изјаснува за Законот за малцинства Албанскиот претседател, Илир Мета одлучи да го искористи правото да не се изјаснува за Законот за заштита на малцинствата, еден од законите за кого имаше и најголема дебата во ...

8 поврзани вести »

Економски и финансиски перформанси на општините...

Н.Македонија - 14.12.2017

Економски и финансиски перформанси на општините Во Центарот за развој на заедницата-Кичево, денеска во 17 часот, ќе се изврши презентација на наодите од истражувањето во врска со перформансите на економското и финансиско работење на општинските ...

Прв обид за приближување на ставовите во спорот со името по тригодишниот застој...

Н.Македонија - 14.12.2017

Прв обид за приближување на ставовите во спорот со името по тригодишниот застој Од првата средба со медијаторот Метју Нимиц нема конкретен предлог за решавање на спорот со името. Средбата беше обид, по тригодишниот застој, во преговорите да се ...

40 поврзани вести »

Водата за пиење во Тетово е исправна...

Н.Македонија - 14.12.2017

Водата за пиење во Тетово е исправна Сите испитувања кои во период од месец и половина ги правеле во тетовскиот Центар за јавно здравје не покажале проблем во квалитетот на водата за пиење откако во октомври и ноевмри се појави невообичаен мирис и ...

Доделни дипломи на дипломирани економисти и магистранти на Економскиот факултет во Прилеп...

Н.Македонија - 14.12.2017

Доделни дипломи на дипломирани економисти и магистранти на Економскиот факултет во Прилеп На пригодна свеченост денеска на Економскиот факултет во Прилеп им беа доделни дипломите на новата генерација дипломирани економисти и магистри, кои се ...

Седницата на албанскиот Парламент со многу кавги и навреди...

Н.Македонија - 14.12.2017

Седницата на албанскиот Парламент со многу кавги и навреди Првиот човек на албанскиот Парламент, Грамоз Ручи ја прекина денешната парламентарна седница по жестоките реплики и навреди, особено меѓу актуелниот премиер Еди Рама, поранешниот претседател ...

7 поврзани вести »

Здравствено осигурени 95 проценти од граѓаните, системот треба да се подобрува...

Н.Македонија - 14.12.2017

Здравствено осигурени 95 проценти од граѓаните, системот треба да се подобрува Македонија има сеопфатно универзално здравствено осигурување. Околу 95 проценти од граѓаните се осигурени. Се забележува разлика во бројот на граѓани на кои државата им ...

13 поврзани вести »

Белгиски суд ја запре процедурата за екстрадиција на Пуџдемон во Шпанија...

Н.Македонија - 14.12.2017

Белгиски суд ја запре процедурата за екстрадиција на Пуџдемон во Шпанија Судија во Белија денеска реши да ја запре процедурата за екстрадиција на разрешениот каталонски премиер Карлес Пуџдемон во Шпанија.

16 поврзани вести »

Размисли околу медицинскиот третман при најтешките болести кај децата...

Н.Македонија - 14.12.2017

Размисли околу медицинскиот третман при најтешките болести кај децата Педијатриската грижа, генерално, треба да обезбеди сѐ што е најдобро за децата. Медицинскиот третман треба да е насочен за одржување на животот во најдобра смисла.

Мистичниот план на Владата - 3-6-9...

Н.Македонија - 14.12.2017

Мистичниот план на Владата - 3-6-9 Познато е дека новата коалициска влада на Република Македонија во овој период работи на реализација на планот наречен 3-6-9 претставен на 5 јули годинава.

Кинеските продавници се селат од Сараево...

Н.Македонија - 14.12.2017

Денес во сараевската улица што беше позната како кинески пазар се вратија дуќаните со домашни производи По војната во Босна и Херцеговина дојдоа стотици мигранти од Кина, кои отворија продавници за облека и за други производи, а во времето на ...

Стипендии за најталентираните ученици и спортисти во Гази Баба...

Н.Македонија - 14.12.2017

Стипендии за најталентираните ученици и спортисти во Гази Баба Општината Гази Баба додели стипендии за дваесетте талентирани спортисти и ученици за учебната 2017-2018 година. На доделувањето на стипендиите, градоначалникот на општината, Борис ...

3 поврзани вести »

Црногорската црква во имотен спор со Белградската патријаршија ...

Н.Македонија - 14.12.2017

Се прашувам зошто и со кого се разговарало, кога манастирот „Острог“, Цетињскиот манастир и иконата „Филермоса“ се во државна сопственост на Црна Гора, изјави Михаило, митрополитот на Црногорската православна црква Митрополитот на Црногорската ...