TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Н.Македонија

Изготвен записникот од проверката на АКМИС во Кривичниот суд...

Н.Македонија - 17.10.2017

Изготвен записникот од проверката на АКМИС во Кривичниот суд Записникот на работната група на Министерството за правда која вршеше ревизија на АКМИС системот за распределување на предмети во скопскиот Кривичен суд е изготвен, потврдија од ...

Медитација - древен лек за болести на модерната доба...

Н.Македонија - 17.10.2017

Медитација - древен лек за болести на модерната доба Медитацијата постои откако постои светот и е составен дел на сите религии и култури. Благотворно дејствува на умот и телото и ни овозможува да ја прошириме својата перцепција и подобро да ...

Филхармонијата на 25 октомври ќе ја почне новата концертна сезона ...

Н.Македонија - 17.10.2017

Филхармонијата на 25 октомври ќе ја почне новата концертна сезона Со мало доцнење поради исполнување техничко-правни процедури за новиот објект, Македонската филхарминија на 25 октомври ќе ја почне сезоната 2017/2018 со концерт симболично насловен ...

18 поврзани вести »

Триумф на Курц, опасност од „орбанизација“ на ЕУ?...

Н.Македонија - 17.10.2017

И покрај првото место на изборите, младиот конзервативец нема да може сам да формира влада, па, според прогнозите, се очекува коалицирање со десничарската Слободарска партија (ФПО). Токму поради тоа, некои од европските аналитичари предупредуваат ...

44 поврзани вести »

Балетот на мраз „Оревокршачка“ презакажан за 4 декември ...

Н.Македонија - 17.10.2017

Балетот на мраз „Оревокршачка“ презакажан за 4 декември Балетскиот спектакл на мраз „Оревокршачка“ од Петар И. Чајковски, кој требаше да се одржи на 24 ноември, поради технички причини е презакажан за 4 декември 2017, во Македонската опера и балет ...

14 поврзани вести »

Македонија домаќин на Норвешка на 11 ноември во Скопје...

Н.Македонија - 17.10.2017

Македонија домаќин на Норвешка на 11 ноември во Скопје Македонската фудбалска репрезентација на 11 ноември ќе одигра пријателски натпревар против селекцијата на Норвешка на Националната арена „Филип Втори“ во Скопје.

25 поврзани вести »

Фразата „фер и демократски“ е демоде...

Н.Македонија - 17.10.2017

Наместо тоа најважно е оние што ќе ја добијат довербата од граѓаните да се фокусираат на исполнување на очекувањата на граѓаните и подобрување на квалитетот на животот. Зашто локалната власт е една од најважните алки на демократијата во една држава ...

Донирајте храна за сиромашните и за бездомниците ...

Н.Македонија - 17.10.2017

Донирајте храна за сиромашните и за бездомниците Како и секаде во светот така и во главниот град денеска ќе се одбележи светскиот ден за борба против сиромаштијата. По тој повод, како што веќе најавивме, се организира најмасовната акција за донирање ...

37 поврзани вести »

Исчезна јапонски воен хеликоптер...

Н.Македонија - 17.10.2017

Исчезна јапонски воен хеликоптер Јапонски воен хелиокоптер со четири членови на екипажот исчезна денеска од радарите во текот на воена вежба над Тихиот Океан, соопшти Министерството за одбрана на Јапонија.

11 поврзани вести »

Бахаите се подготвуваат за големиот јубилеј...

Н.Македонија - 17.10.2017

Бахаите се подготвуваат за големиот јубилеј Повеќе од седум милиони бахаи во светот се подготвуваат за едeн посебeн настан. На 21 и 22 октомври, 2017 година, во околу 100.000 места во различни земји во светот се прославува 200-годишен јубилеј од ...

Подароците ве очекуваат...

Н.Македонија - 17.10.2017

Подароците ве очекуваат Многу пристигнати творби на четирите конкурси што се во тек. Само за потсетување: „Пакомак“ има еко-боенка, каде што главниот подарок е таблет. Боенката може да ја најдете на нашата веб-страница www.novamakedonija.com.mk ...

Јавните обвинители постапуваат по шест кривичноправни настани поврзани со изборите...

Н.Македонија - 17.10.2017

Јавните обвинители постапуваат по шест кривичноправни настани поврзани со изборите До завршување на изборниот ден, сумарно во основните јавни обвинителства во Република Македонија се постапува во 6 (шест) кривичноправни настани, од кои еден во ...

46 поврзани вести »

Трамп: Да се стави крај на истрагата за врските со Русија...

Н.Македонија - 17.10.2017

Трамп: Да се стави крај на истрагата за врските со Русија Претседателот на САД, Доналд Трамп побара прекинување на истрагите за врски на луѓе од неговиот изборен штаб со Русија, што одвоено ги водат специјалниот истражувач Роберт Малер и комисии во ...

47 поврзани вести »

Се обидува, не покушава! ...

Н.Македонија - 17.10.2017

Се обидува, не покушава! Малку дијалог... /Од нејзината просторија/ Лиле: Се допишувате со некого? Морам да ви признаам дека не сакам писма, но тоа е мој проблем. Кој ти пишува? Владо: Еден мој пријател.

Хрватска против Грција во баражот за Мундијалот...

Н.Македонија - 17.10.2017

Хрватска против Грција во баражот за Мундијалот Во седиштето на Светската фудбалска федерација (ФИФА) во Цирих попладнево беше влечена ждрепката за плејофот од квалификациите за Светското првенство во Русија, в година.

39 поврзани вести »

Прилепчани второпласирани на „КРЕФ 017“ во Лесковац...

Н.Македонија - 17.10.2017

Прилепчани второпласирани на „КРЕФ 017“ во Лесковац Основното училиште „Кочо Рацин“ од Прилеп го освои второто место на неодамнешниот меѓународен фестивал за креативни едукативни филмови „КРЕФ 2017“, кој се одржа во Лесковац, Србија.

Хрватска е специјалист за бараж-дуели...

Н.Македонија - 17.10.2017

Денеска ќе биде влечена ждрепката за дополнителните дуели за пласман на СП 2018, Р. Ирска е рекордер со седум вакви дуели досега (три пласмани), дебитант е С. Ирска, а можна е реприза од ЕП 2016, Шведска - Данска Европската фудбалска унија (УЕФА) ...

39 поврзани вести »

Славејчињата на „Радост на Европа 2017“ во Белград ...

Н.Македонија - 17.10.2017

Славејчињата на „Радост на Европа 2017“ во Белград И оваа година триесет деца, членови на хорот на нашиот најдолговечен и најуспешен детски фестивал „Златно славејче“, учествуваа на меѓународниот детски фестивал „Радост на Европа“, чие 48.

Кристијано Роналдо против Хари Кејн...

Н.Македонија - 17.10.2017

Кејн во 2017-та одигра 38 натпревари во сите конкуренции и постигна 43 гола, колку и Роналдо, но на 46 натпревари, а нивните два клуба, Тотенхем односно Реал, вечерва ќе играат во Мадрид, во 3-то коло на ЛШ Дуелот на стадионот „Сантијаго Бернабеу“ ...

95 поврзани вести »

Јаболкото се јаде и зиме и лете, ама најубаво е наесен ...

Н.Македонија - 17.10.2017

Јаболкото се јаде и зиме и лете, ама најубаво е наесен проф. д-р Кирил Темков Таткото беше на село и донесе кошница убави јаболка. Вечерта Сашко веднаш излапа две. И Радица изеде едно јаболко со своите малечки запчиња.

18 поврзани вести »