TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Н.Македонија

Копач: Новиот закон за енергетика ќе биде насочен кон потрошувачите...

Н.Македонија - 13.12.2017

Копач: Новиот закон за енергетика ќе биде насочен кон потрошувачите Новиот закон за енергетика ќе биде поефикасен и насочен кон потрошувачите, а по неговото донесување Македонија ќе треба да се насочи кон носење закон за енергетска ефикасност, ...

73 поврзани вести »

Франција домаќин на средба за создавање на антиисламистички сили во Централна Африка...

Н.Македонија - 13.12.2017

Франција домаќин на средба за создавање на антиисламистички сили во Централна Африка Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика европските и африканските држави да го забрзаат создавањето на регионални сили кои ќе се борат против ...

2 поврзани вести »

Шеф и Штеф се новиот кум и здравичар за Бадник 2018 година во Скопје...

Н.Македонија - 13.12.2017

Шеф и Штеф се новиот кум и здравичар за Бадник 2018 година во Скопје Македонскиот Џејми Оливер, уметникот во кујна Влатко Огненоски-Шеф и ликовниот уметник Стефан Хаџи Николов-Штеф се новиот кум и здравичар за Бадник 2018 година.

28 поврзани вести »

Меј: За договорот за Брегзит ќе се изјасни британскиот парламент...

Н.Македонија - 13.12.2017

Меј: За договорот за Брегзит ќе се изјасни британскиот парламент Конечниот договор за Брегзит ќе биде поднесен на усвојување во двата домови на Парламентот на Велика Британија, најави денеска британската премиерка Тереза Меј.

29 поврзани вести »

Демистификацијата на УБК ...

Н.Македонија - 13.12.2017

Демистификацијата на УБК Демистификацијата на УБК мора да продолжи и на јавноста да ѝ се презентира преку реформите на начин што ќе биде стилски и семантички прифатлив за пошироката публика.

Потврдена поддршката од Британија за членство на Македонија во НАТО...

Н.Македонија - 13.12.2017

Потврдена поддршката од Британија за членство на Македонија во НАТО Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Лондон се сретна со нејзиниот британски колега Гавин Вилијамсон, кој ја повторил британската поддршка за евроатлантските ...

54 поврзани вести »

Црква (2)...

Н.Македонија - 13.12.2017

Црква (2) Така, има многу микро и макропримери, драг читателу, кои говорат во прилог на шизмата во христијанството испарцелијализирано на безброј парцели. Неговиот божествен организам е ранет со многу рани во оваа цивилизација, раситнет е и ...

Комеморацијата за Праљак е поттик за хрватскиот национализам...

Н.Македонија - 13.12.2017

Многумина во Хрватска сметаат дека Праљак е херој наспроти фактите според кои тој е осуден за воени злосторства, вклучувајќи и убиства, прогон и нехуман третман над Бошњаците во БиХ во почетокот на 1990-тите години Многу негативни реакции и ...

2 поврзани вести »

Трујачите сѐ уште активни низ градот ...

Н.Македонија - 13.12.2017

Трујачите сѐ уште активни низ градот Карпош 3, Ченто, Ѓорче Петров, Влае, Чаир се само дел од населбите каде што вчера повторно беше забележан фрлен отров по тревниците и парковите. Граѓаните уште рано утрината алармираа за продолжување на ...

61 поврзани вести »

Беким Асани добитник на Француско-германската награда за човекови права...

Н.Македонија - 13.12.2017

Беким Асани добитник на Француско-германската награда за човекови права Претседателот на здружението „ЛГБТ Јунајтед Тетово - Македонија“ Беким Асани, е добитник на годинешната Француско-германската награда за човекови права.

Амандманската расправа за законот за јазиците продолжува утре...

Н.Македонија - 13.12.2017

Амандманската расправа за законот за јазиците продолжува утре Амандманската расправа за Предлог-законот за употреба на јазиците ќе продолжи утре во 13.00 часот, соопшти вечерва собраниската Комисија за европски прашања.

138 поврзани вести »

Има ли надеж за Долна Река?...

Н.Македонија - 13.12.2017

Долнореканци го сакаат своето родно место, регионот и ни велат: „Никој не сака да го напушти, секој сака тука да живее и работи“. Но, работа нема, а за да се опстојува мора да се печали и тие по принуда заминуваат на печалба како што го чинеле тоа ...

Трговците со оружје тријат раце од конфликтите...

Н.Македонија - 13.12.2017

Трговците со оружје тријат раце од конфликтите Продажбата на оружје од најголемите светски одбранбени компании лани се зголемила, и тоа првпат по 2010 година. Анализата на Стокхолмскиот институт за меѓународен мир (СИПРИ) покажува дека вкупната ...

4 поврзани вести »

Уставен суд поведе постапка за дел од законот за ПИО...

Н.Македонија - 13.12.2017

Уставен суд поведе постапка за дел од законот за ПИО Уставниот суд на денешната седница поведе постапка за дел од членот 136 од Законот за пензиското и инвалидското осигурување, што предвидува за обнова на постапка, откога ќе биде донесено решението ...

Грузиски експерти ќе ни помагаат да го заштитиме земјоделството од град...

Н.Македонија - 13.12.2017

Грузиски експерти ќе ни помагаат да го заштитиме земјоделството од град Унапредување на трговската размена, соработка и размена на искуства од областа на земјоделството, како и модели за справување со елементарни временски непогоди, се дел од темите ...

Ветеринарната комора го осудува труењето на кучињата и бара систематско решавање на проблемот...

Н.Македонија - 13.12.2017

Ветеринарната комора го осудува труењето на кучињата и бара систематско решавање на проблемот Ветеринарната комора на Република Македонија денеска и официјално реагираше во врска со немилиот настан во Скопје, кога ротвајлер нападна и искаса повеќе ...

61 поврзани вести »

По оставките на членовите на ДИК, на потег е Собранието...

Н.Македонија - 13.12.2017

Откако ќе бидат изгласани барањата за престанок на функциите на членовите на ДИК од страна на двотретинското парламентарно мнозинство, Собранието треба да распише оглас за избор на нови членови на ДИК Оставките, односно барањата за престанок на ...

77 поврзани вести »

Одобрено обвинението за „Титаник 3“...

Н.Македонија - 13.12.2017

Одобрено обвинението за „Титаник 3“ Советот за оценка на обвинителен акт при Кривичниот суд го одбори обвинението на Специјалното јавно обвинителство за предметот познат како „Титаник 3“, потврдија од СЈО.

Адриан Муча е нов директор на „Паркови и зеленило“...

Н.Македонија - 13.12.2017

Адриан Муча е нов директор на „Паркови и зеленило“ Адриан Муча од МТСП е нов директор на Јавното претпријатие ,,Паркови и зеленило" од Скопје. Како што потврди град Скопје, скопскиот градоначалник Петре Шилегов синоќа го назначил новиот директор, ...

Неуморен истражувач на македонскиот печат и новинарство...

Н.Македонија - 13.12.2017

Боро Мокров е еден од најревносните истражувачи на историјата на македонскиот печат и новинарство, комуниколог, професор и ментор на повеќе магистри и доктори на наука од областа на комуниколошките науки.

5 поврзани вести »