TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нова ТВ

Денес “Беса” ќе соопшти дали влегува во владата

Нова ТВ - пред: 1 час

Денес во 15 часот движењето “Беса” најави прес конференција на која се очекува да каже дали ќе учествува во новата влада или само ќе и даде поддршка со своите пет пратеници. Во 13 часот “Беса” има Централен комитет кој треба да ја донесе оваа одлука.

140 поврзани вести »

Стефановски: Триумф на Нирнбургринг е тежок како да искачувате планина

Нова ТВ - пред: 1 час

Игор Стефановски-Иџе е презадоволен од својот настап на Нирнбургринг каде се возеше третата од шесте трки во сезоната во ЕТЦЦ шампионатот. По четвртото и петтото место во Монца и четвртото и осмото место на Хунгароринг во Унгарија, најдобриот ...

69 поврзани вести »

Криза во Белата куќа

Нова ТВ - пред: 3 часа

Доналд Трамп се врати вчера во Вашингтон по една недела патување на Блискиот Исток и Европа. Но, во Вашингтон ќе мора да се соочи со кризата за руското мешање во американските избори која зема се поголем замав.

26 поврзани вести »

Фудбал: Куп трофеи за утеха на Барселона, Борусија Д., ПСЖ и Арсенал

Нова ТВ - пред: 11 часа

Барселона, Борусија Дортмунд, ПСЖ и Арсенал со утешни трофеи на крај на сезоната. По неуспешните мисии за шампионски титули во Примера, во Бундеслигата, во Лига 1 и во Премиерлигата, четирите клуба се победници во националните купови на Шпанија, на ...

13 поврзани вести »

ДУИ ги соопшти имињата на новите министри во Владата

Нова ТВ - пред: 12 часа

ДУИ вечерва ги објави имињата на предлог министрите од нивната партија кои би биле дел од новата влада. Како што соопштуваат од партијата, тие ги предлагаат Хазби Лика за вицепремиер задолжен за спроведување на Охридскиот рамковен договор, Бујар ...

32 поврзани вести »

ДУИ заседава, се очекува конечна одлука за министерските места

Нова ТВ - пред: 14 часа

Раководството на ДУИ вечерва одржува партиски состанок во Мала Речица. Се очекува да донесат конечна одлука околу имињата кои ќе бидат предложени за министерските места во новата Влада. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети вчера имаше средба со мандатарот ...

140 поврзани вести »

Силен земјотрес во Турција, источно од Измир

Нова ТВ - пред: 15 часа

Силен земјотрес со интензитет од 5 степени според Рихтеровата скала е регистриран во турската провинција Маниса, источно од Измир. Според Европскиот сеизмолошки центар, земјотресот е на 13 километри длабочина во областа Саруханли.

24 поврзани вести »

(ВИДЕО) Заев реизбран за лидер на СДСМ: Ќе донесеме живот

Нова ТВ - пред: 18 часа

Со 597 гласа „за“ Зоран Заев е реизбран за лидер на СДСМ. Ова е голема обврска, ќе продолжам да работам, за да докажеме дека ќе имаме подобра иднина за сите, без разлика на различностите, рече во своето обраќање лидерот на СДСМ, Зоран Заев, веднаш ...

185 поврзани вести »

Лидерите на Г7 не постигнаа договор за климатските промени

Нова ТВ - пред: 18 часа

Лидерите на групата седум развиени држави не успеаа да ги надминат несогласувањата за климатските промени со претседателот на САД, Доналд Трамп. Тие побараа борба против протекционизмот во трговијата, но САД се во фаза на преразгледување на нивните ...

52 поврзани вести »

Заев: Македонија е на прагот на нова Влада

Нова ТВ - пред: 19 часа

Зоран Заев кој секој моментс е очекува да биде реизбран за лидер на СДСМ, на говорницата пред присутните 700 симпатизери, сопартијци, лидерот на СДСМ, Зоран Заев порача дека Македонија е на прагот да ја добие новата Влада.

185 поврзани вести »

СДСМ гласа, по реизборот се очекува обраќање на Зоран Заев

Нова ТВ - пред: 19 часа

Во моментот трае гласањето на Конгресот на СДСМ кој се одржува во скопскиот хотел „Александар Палас“. На конгресот на СДСМ се очекува реизбор на Зоран Заев, актуелниот претседател на социјалдемократите кој е всушност единствен пријавен кандидат.

140 поврзани вести »

Формула1: Раиконен со пол-позиција во Монако, Хамилтон ќе тргне од 13.

Нова ТВ - пред: 20 часа

Кими Раиконен по 17 пат во кариерата ќе поведе трката во Формула 1 шампионатот. Пилотот на Ферари ќе тргне од пол-позицијата (негова прва по пауза од девет години) во утрешната трка низ улиците на Монте Карло за ГН на Монако.

35 поврзани вести »

ВТА Нирнберг: Кики Бертенс ја одбрани титулата без загубен сет

Нова ТВ - пред: 20 часа

Кики Бертенс ја одбрани титулата на ВТА турнирот во Нирнберг што се играше за награден фонд од 250.000 евра. Холандската тенисерка во финалето ја совлада чешката квалификантка Барбора Крејчикова со 6:2, 6:1 и без загубен сет го заокружи успешниот ...

3 поврзани вести »

Квитова: Жива сум, ги имам сите прсти и можам да играм тенис

Нова ТВ - пред: 22 часа

Петра Квитова (26) се враќа во ВТА турот по шестмесечна пауза. И тоа на голема врата. Кам-бекот на чешката тенисерка ќе биде на Ролан Гарос, а во првиот официјален меч, по нападот во нејзината куќа, ќе игра против Американката Џулија Босеруп.

44 поврзани вести »

103 загинати, 230.000 раселени поради невремето во Шри Ланка

Нова ТВ - пред: 22 часа

Најмалку 103 луѓе загинаа а околу 230.000 ги напуштиле своите домови поради монсунските поплави што ја зафатија Шри Ланка. Според податоците, 113 лица се водат како исчезнати. Обилните дождови предизвикаа поплави и лизгање на земјиштето во јужните и ...

30 поврзани вести »

Заев: Надежта е разбудена, ќе градиме еднакво општество за сите

Нова ТВ - пред: 23 часа

Од денес пред нас се отвора широко поле за обвоноа на општеството и на нашите животи и да осигураме стабилност за идните генерации и нашите родители, порача лидерот на СДСМ, на 22.конгрес на партијата, Зоран Заев.

185 поврзани вести »

ВО ЖИВО: Конгрес на СДСМ на кој Заев ќе се реизбира за претседател

Нова ТВ - 27.05.2017

21. Конгрес на партијата СДСМ. На овој конгрес единствен кандидат за претседател на партијата е актуелниот лидер на СДСМ, Зоран ...

185 поврзани вести »

Лидерите со честитки по повод Рамазан

Нова ТВ - 27.05.2017

Лидерите на земјава по повод Рамазанските пости упатија честитки преку медиумите до сите граѓани од исламска вероисповед. Претседателот Ѓорге Иванов упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, Реис-ул-улема ...

81 поврзани вести »

Светлината на Милица Стојанова и Љупка Џундева

Нова ТВ - 27.05.2017

Под диригентска палка на светски прославените маестро Владимир Ашкенази од Русија и пијанистот Симон Трпчевски на отворањето на Македонската филхармонија не успееја да се провлечат две големи актерки.

2 поврзани вести »

Турските власти по играчот на Оклахома: Налог за апсење на Енес Кантер

Нова ТВ - 27.05.2017

Налог за апсење на Енес Кантер, центар на Оклахома, издадоа властите во Турција поради негова, наводна, вмешаност во дела на терористичка организација. Причина за тоа, според турски „Дејли Сабах“, е јавната поддршка на кошаркарот на тандерси за ...

2 поврзани вести »