TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нова ТВ

ВМРО ДПМНЕ протестира за притворените за настаните од 27 април

Нова ТВ - пред: 6 часа

Опозициската ВМРО ДПМНЕ и денеска протестираше пред Министерството за култура, поради приведените за настаните на 27 април во Собранието. На протестот организиран се обрати Зоран Илиоски, кој Министерството за правда го нарече „министерство за ...

7 поврзани вести »

Австриските десничарски партии постигнаа договор за коалиција

Нова ТВ - пред: 7 часа

Австриските десничарски партии ОВП (Народната партија) и ФПО (Партијата на слободата) денеска соопштија дека постигнале договор за формирање на идната Влада. Лидерот на ОВП Себастијан Курц, кој убедливо победи на неодамнешните избори, ќе биде ...

5 поврзани вести »

Судијата Нанев обвинува за влијанија при избор на судии

Нова ТВ - пред: 7 часа

Само се сменија дресовите и повторно се бират судии под влијание, коментира судијата Лазар Нанев, кој беше прворангиран на листата за избор на судија во скопска апелација, но Судскиот совет не му даде нему поддршка туку ја избра треторангираната ...

9 поврзани вести »

Бејли: Уште еден руски цевковод нема да донесе чист воздух

Нова ТВ - пред: 7 часа

Откако претседателот на Обединета македонска дијаспора, Мето Колоски денеска на својот Твитер профил ги предизвика Амбасадата на САД во Македонија и Амбасадорот Џес Бејли, наведувајќи дека се случува „ Твитер војна меѓу амбасадите на САД и Русија ...

62 поврзани вести »

Отворено писмо на Пешевски до идниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Нова ТВ - пред: 7 часа

Поранешниот вицепремиер и поранешен член на ИК на ВМРО ДПМНЕ, Владимир Пешевски, преку отворено писмо му се обрати на идниот претседател на партијата. Писмото го пренесуваме во целост. Почитуван претседателе, Причините поради кои го пишувам ова ...

13 поврзани вести »

Амбасадорот на Северна Кореја во ОН го игнорира апелот на САД за прекин на тестирањето

Нова ТВ - пред: 8 часа

Амбасадорот на Северна Кореја во Обединети нации, Ја Сонг-нам денеска го игнорирше апелот на САД да престане тестирањето на оружје, за да се овозможат разговори со Пјонгјанг за нуклеарната програма на земјата.

39 поврзани вести »

Новинар е осуден на шест годишна затвор во Азербејџан

Нова ТВ - пред: 8 часа

Азербејџанскиот новинар Азиз Оруџов (33), кој е директор на интернет телевизијата „Канал 13“, денеска е осуден на шест годишна затворска казна. – Тој е осуден поради нелегална трговија и бидејќи прифатил незаконско финансирање од страна на странски ...

5 поврзани вести »

СП во ракомет (ж): Норвешка како брз воз до финале

Нова ТВ - пред: 9 часа

Норвешка е прв финалист на 23. Светско ракометно првенство во женска конкуренција што викендот завршува во Германија. Актуелниот светски и олимписки првак во полуфиналето беше убедлив и против Холандија со 32:23 (полувреме 17:10).

23 поврзани вести »

Руската служба открила исламистичка група која подготвувала напади

Нова ТВ - пред: 9 часа

Руската безбедносна служба ФСБ денеска информираше дека уапсила седум исламисти кои планирале напади во Санкт Петерсбург. Групата била уапсена во полициски акции во средата и во четвртокот.

17 поврзани вести »

Трамп во телефонски разговор побарал помош од Путин за Северна Кореја

Нова ТВ - пред: 10 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека би сакал помош од Русија за Северна Кореја. Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Доналд Трамп вчера телефонски разговараа за низа прашања, вклучително и решавањето на нуклеарниот ...

52 поврзани вести »

Што значи крајот на интернет неутралноста на САД за светот?

Нова ТВ - пред: 11 часа

Гласањето за укинување на интернет неутралнота во САД може да има големи глобални последици – пренесува „ CNN “. Вчерашната одлука на Федералната комисија за комуникации може да биде оспорена на суд или пред Конресот, експертите велат дека САД ...

17 поврзани вести »

Шилегов: Повик до граѓаните за идеи за загадувањето

Нова ТВ - пред: 11 часа

Градоначалникот Петре Шилегов ги повикува граѓаните во понеделник во 12 часот да дојдат во просториите на Град Скопје и да му предложат идеи за решавање на проблемот со загадувањето. -Апелирам до секој граѓанин кој мисли дека има одржлива идеја за ...

48 поврзани вести »

Македонија и Албанија на меѓувладина седница во Подградец

Нова ТВ - пред: 11 часа

Владите на Република Македонија и Република Албанија денеска во Подградец одржаа заедничка седница. Премиерот Зоран Заев оцени дека меѓувладината седница отвора ново поглавје во билатералните односи меѓу Македонија и Албанија и изрази почит за ...

53 поврзани вести »

ФИФА: Суспензија за претседателот на бразилскиот фудбалски сојуз

Нова ТВ - пред: 11 часа

Тримесечна суспензија изрече Светската фудбалската асоцијација (ФИФА) за претседателот на фудбалскиот сојуз на Бразил, Марко Поло дел Неро. Причина е истрагата што против него ја водат американските власти кои уште во 2015 година го обвинија на ...

19 поврзани вести »

Македонија со нов пад во Индексот на клиентелизам во медиумите

Нова ТВ - пред: 11 часа

Македонија бележи пад во Индексот во клиентелизам на медиумите, особено во делот на способноста на државата сеопфатно да ја разбере состојбата на медумите според декларативното постоење на податоци, што значи проблем во детектирањето и спречувањето ...

13 поврзани вести »

Врховен суд: Пресудата за Костовски е нејасна и противречна

Нова ТВ - пред: 12 часа

Врховниот суд денеска ја објави одлуката за Звонко Костовски кој беше обвинет за шпионажа во случајот Пуч кој го отвори Основното јавно обвинителство, а подоцна го презеде Специјалното јавно обвинителство.

32 поврзани вести »

Владата соопшти итни мерки ако воздухот е загаден два дена по ред

Нова ТВ - пред: 13 часа

Од денес, доколку во наредните два дена прагот на ПМ10 честиците во воздухот ја надминуваат границата на најмалку две мерни станици во Скопје, ќе се практикуваат итни мерки донесени од Интервентната акциска група за борба против загадувањето на ...

120 поврзани вести »

УЈП: Лани најголема годишна плата добил вработен во приватно здравство

Нова ТВ - пред: 13 часа

Највисоката годишна бруто плата мината година во Македонија е исплатена во приватното здравство и изнесувала 2,7 милиони евра, а највисокиот бонус од работен однос на годишно ниво бил 416 илјади евра, соопшти УЈП објавувајќи податоци врз основа на ...

46 поврзани вести »

По 10 часа претрес: Одземени двата телефони на Канческа Милевска

Нова ТВ - пред: 13 часа

Околу десет часа траел претресот во домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канческа Милевска, објави ТВ 24, при што и биле одземени два мобилни телефони и компјутер. Едниот бил приватен, а другиот службен од Собранието, што го ...

32 поврзани вести »

ВМРО ДПМНЕ: Претресите се политички притисок и заплашување

Нова ТВ - пред: 13 часа

Опозициската ВМРО ДПМНЕ денеска преку соопштение оцени дека претресите што денеска беа спроведени во домовите на екс министерката за култура Елизабета Канческа Милевска и поранешниот генерален секретар на Владата Кирил Божиновски се „класична форма ...

37 поврзани вести »