TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нова ТВ

Случај Агрокор: Притвор за газдата Тодориќ, тој е во бегство

Нова ТВ - пред: 23 часа

Судот во Загреб одреди мерка притвор на сопственикот на “Агрокор” Ивица Тодориќ, додека други 12 осомничени за скандалот околу компанијата доцна синоќа беа ослободени. Тодориќ не се појави на суд, туку преку своите претставници објави дека ќе ...

25 поврзани вести »

Конгресмени бараат Трамп да воведе санкции за Мјанмар

Нова ТВ - пред: 1 ден

Повеќе од 40 конгресмени ја повикаа администрацијата на претседателот Доналд Трамп да воведе забрана за воени лидери од Мјанмар за влез во САД и да подготви конкретни санкции против лицата одговорни за прогонот на муслиманското малцинство Рохинги.

9 поврзани вести »

Почнува 36. Скопски џез фестивал

Нова ТВ - пред: 1 ден

Со концерт на Давид Хелбок трио од Австрија и на големиот ансамбл од Норвешка – Трондхејм џез оркестра со Оле Мортен Ваган, вечер во Македонската опера и балет ќе почне 36. Скопски џез-фестивал.

57 поврзани вести »

УХМР: Денеска до 28 степени

Нова ТВ - 19.10.2017

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб ветер од јужен правец. Утринската температура ќе се движи од три до 10, а дневната од 23 до 28 степени, во Скопје до 26 степени.

80 поврзани вести »

Притвор и за насилниците кои МВР ги бараше со фотографии

Нова ТВ - 18.10.2017

Оливер Ошавковски, Сашо Сенков и Александар Јаневски – Тошта добија по 30 дена притвор додека Николче Димитриевски се уште е во Судот каде ја чека одлуката, откако сите беа уапсени вчера, во врска со насилствата во Собранието на 27 април.

32 поврзани вести »

Грујевски и Бошковски се уапсени во Солун

Нова ТВ - 18.10.2017

Горан Грујевски и Никола Бошковски вечерва се уапсени во Солун, дознава НОВА од полициски извори, иако се уште нема официјална потврда од МВР. Двајцата во моментов се наоѓаат во притвор во ...

199 поврзани вести »

Таравари: Ова е политика, во политиката сè е можно

Нова ТВ - 18.10.2017

Индикатор за тоа како функционира здравствениот систем во една држава е смртноста на новореденчињата. Тоа е последица од поранешното девалвирање на здравствениот систем во Македонија – вака ја искоментра состојбата со здравството, министерот Арбен ...

Шилегов: Проектот Панорамско тркало е стопиран

Нова ТВ - 18.10.2017

Скопје 2014 ќе престане да се гради и проектот ќе биде подложен на ревизија, рече Петре Шилегов одговарајќи на прашањето на Борјан Јовановски во емисијата „Ноќно студио“. -Во моментот е стопирана градбата, постојат неколку варијанти како да се ...

8 поврзани вести »

Во Грција денеска само пеш

Нова ТВ - 18.10.2017

Поради штрајк на грчките царински служби утре ќе биде во прекин сообраќајот за секаков вид на преминување на државната граница помеѓу Република Македонија и Република Грција, освен за пешаци – информираат од Министерството за внатрешни работи.

72 поврзани вести »

Судири меѓу демонстранти и полицијата во Киев

Нова ТВ - 18.10.2017

Демонстрантите кои организираат протести со барање да се стави крај на корупцијата во Украина, денеска се судрија со полицијата во кампот со шатори пред зградата на Парламентот во Киев. Според некои локални медиуми, полицијата употребила и солзавец ...

21 поврзани вести »

Францускиот Сенат го одобри новиот антитерористички закон

Нова ТВ - 18.10.2017

Францускиот Сенат денеска со големо мнозинство од 244 гласа „за“ и 22 „против“ го одобри предложениот антитерористички закон, јави агенцијата ДПА. Според законот, префектите ќе имаат право да им наредат на граѓани да не се оддалечуваат од нивните ...

8 поврзани вести »

Инспекторат: Во Казандол нема зголемено загадување, освен во почвата

Нова ТВ - 18.10.2017

Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) соопшти дека на 3 октомври извршил вонреден надзор во рударскиот комплекс Казандол во Валандово, но притоа не е регистрирано надминување на загадувањето според она што го пропишува законот, освен во ...

12 поврзани вести »

ДИК одлучува по приговорите

Нова ТВ - 18.10.2017

Државната изборна комисија на денешната седница треба да ги разгледа и да одлучи по приговорите од подносителите на листи на кандидати во врска со гласањето на првиот круг на локалните избори.

122 поврзани вести »

Новата зграда на ЕУ во Брисел евакуирана два пати во пет дена

Нова ТВ - 18.10.2017

Два пати во пет дена белгиските служби за итна помош ја евакуираа новата зграда на Советот на министрите на ЕУ во европскиот кварт во Брисел и одлучија да го “преселат” во друга зграда самитот на ЕУ закажан за четврток и петок.

2 поврзани вести »

Судот ги прифати обвиненијата за „Труст“ и „Тотал“

Нова ТВ - 18.10.2017

Основниот суд Скопје 1, го прифатил обвинителниот акт за случајот „Труст“, во кој првообвинет е бизнисменот и сопственик на ТВ Нова, Сеад Кочан, дознава „ Макфакс “. Првата јавна расправа за овој предмет е закажана за 7 ноември.

МВР: За инцидентот пред штабот на ГРОМ ќе одлучува Обвинителството

Нова ТВ - 18.10.2017

Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека инцидентот пред штабот на политичката партија ГРОМ, што се случи во неделата вечерта, е целосно расчистен, документиран и испратен до Основното јавно обвинителство Скопје, кое треба да даде ...

Испливување од дното: Како ранливите категории да дојдат до работа

Нова ТВ - 18.10.2017

Додека новата Влада е посветена на законски измени во областа на социјалата и бара модел како да го унапреди социјалното претприемништво, граѓанските организации се обидуваат преку обуки да им помогнат на социјално и економски ранливите категории и ...

Клиниката за гинекологија потрошила 120 000 евра за чување документи

Нова ТВ - 18.10.2017

За четири години од буџетот на клиниката биле испумпани скоро 120 000 евра од двата тендери за чување и архивирање на медицински досијеа и документи Клиниката за гинекологија плаќала по 60 000 евра на фирма за да им ги чува медицинските досиеја и ...

2 поврзани вести »

СДСМ:  Нема амнестија за оние кои се обидоа да убиваат пратеници

Нова ТВ - 18.10.2017

Со барањето амнестија за лицата кои на 27 април извршија или беа помагачи на терористичкото загрозување на уставниот поредок и безбедност, ВМРО-ДПМНЕ докажа дека токму тие ги нарачале и стојат зад насилствата на крвавиот четврток кога се случи ...

34 поврзани вести »

Пола година по крвавиот четврток само една затворска казна

Нова ТВ - 18.10.2017

Половина година помина од крвавиот напад што се случи на 27 април во македонското Собрание, кога пратеници и новинари беа тепани од граѓани на Македонија кои веруваа дека новата власт сака да ја подели и да ја федерализира државата.