TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нова ТВ

Пораз за Трамп: По 25 години во Алабама победи демократ

Нова ТВ - 13.12.2017

Демократот Даг Џоунс победи на изборите за американскиот Сенат во сојузната американска држава Алабама, победувајќи го републиканецот Реј Мур. Американските медиуми наведуваат дека со тоа е нанесен тежок пораз на американскиот претседател Доналд ...

16 поврзани вести »

Оставките на членовите на ДИК пред Собранието

Нова ТВ - 13.12.2017

Собранието на Република Македонија на првата наредна седница треба да ги констатира оставките на членовите на Државната изборна комисија. Овој состав на ДИК кој имаше мандат од склучувањето на Пржинскиот договор, а со траење до 2020 година, се ...

91 поврзани вести »

Почнува амандманската расправа за законот за јазиците,но без опозиција

Нова ТВ - 13.12.2017

Членовите на Комисијата за европски прашања, во отсуство на опозицијата, треба да ја одржат амандманската расправа за Предлог-законот за употреба на јазиците. Претседателот на Комисијата седницата ја закажа за денеска за 13:00 часот, иако е последен ...

105 поврзани вести »

Втор ден блокиран железничкиот сообраќај

Нова ТВ - 13.12.2017

Железничкиот товарен и патнички сообраќај втор ден е во целосен прекин поради протестот на вработени во МЖ ад Транспорт кои бараат исплата на вториот дел од платата за октомври. Душко Чакаровски, машиновозач во МЖ Транспорт ад Скопје, изјави дека ...

31 поврзани вести »

Селмани на средба со евроамбасадорот Самуел Жбогар

Нова ТВ - 12.12.2017

Претседателот на Здружението на новинарите на Македонија Насер Селмани, денеска се сретна со евроамбасадорот Самуел Жбогар. На средбата се разговараше за актуелната состојба со медиумите во државата, престојниот закон за медиуми како и подлабочување ...

Владина седница: Дополнување на Буџетот за животна средина

Нова ТВ - 12.12.2017

На денешната седница Владата на Република Македонија го усвои дополнетиот предлог на Буџетот за 2018 година со прифатените амандани од комисиската расправа во Собранието. Министерот за финансии ги информираше членовите на Владата дека во дополнетиот ...

50 поврзани вести »

Опозициската ВМРО ДПМНЕ продолжува со протестите пред Министерството за култура

Нова ТВ - 12.12.2017

ВМРО ДПМНЕ и денеска одржа протест пред Министерството за култура, поради приведените за случувањата на 27 април во Собранието. На протестот на ВМРО-ДПМНЕ денеска пред Министерството за правда пред граѓаните се обрати пратеничката Лилјана Затуроска.

Тилерсон оптимист околу денуклеаризацијата на Северна Кореја

Нова ТВ - 12.12.2017

Државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон, е оптимист во врска со преговорите за денуклеаризација на Северна Кореја, соопшти претставник на неговиот кабинет, кој побарал анонимност. – Секретарот е голем оптимист дека можеме да постигнеме ...

81 поврзани вести »

Заев во Косово на средба со Тачи

Нова ТВ - 12.12.2017

Премиерот Зоран Заев оствари средба со претседателот на Косово, Хашим Тачи, во рамките на официјалната посета. На средбата било истакнато дека Република Македонија и Република Косово со оваа посета отвораат ново, значајно, поглавје во досегашната ...

Трамп: Обвинувањата против мене за сексуалното вознемирување се „приказни“

Нова ТВ - 12.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп, кого десетина жени уште го обвинија за „недолично секусално однесување“,денеска изјави дека станува збор за „лажни обвинувања и приказни” од страна на жените што тој „не ги познава или никогаш не ги запознал”.

16 поврзани вести »

Сликовницата „Иван и Илина“ ги урива предрасудите за Дауновиот синдром

Нова ТВ - 12.12.2017

Детската електронската сликовница „ Иван и Илина “ што излезе деновиве во издание на Здружението за поддршка на деца и млади со различности „Сината птица“ – Скопје е приказна од нашето секојдневје, која отсликува реални ситуации кога едно типично ...

12 поврзани вести »

Бонева и Срцев си поднесоа оставки од ДИК

Нова ТВ - 12.12.2017

Оставки од Државната изборна комисија си поднесоа и членовите Силвана Бонева и Сашо Срцев од ВМРО ДПМНЕ. – Минатата недела членовите на ДИК беа посочени како типичен школски пример за корупција и подложени на јавен линч, со неосновани обвиненија и ...

Заев и Харадинај согласни: За „Диво Насеље“ треба меѓународна истрага

Нова ТВ - 12.12.2017

Првите луѓет на владите на Македонија и Косово, Зоран Заев и Рамуш Харадинај, на денешниот состанок се согласиле дека е потребна меѓународна истрага во врска со настаните во „Диво Насеље“.

Одбиени жалбите за притворот на Василевски и Димовски

Нова ТВ - 12.12.2017

Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 донесе решение со кое ги одби жалбите за определување притвор за пратениците Љупчо Димовски и Сашо Василевски и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка.

Храна за доенчиња на Лакталис повлечена од употреба од пазарот

Нова ТВ - 12.12.2017

Од пазарот во Македонија повлечена е од употреба храната за доенчиња „Целија Експерт 2“ од производителот Лакталис , со сериски број 17Ц0012838, соопштија од Агенцијата за храна и ветеринарство.

Нимиц: Скопје и Атина разговараа во добра атмосфера и без нервоза

Нова ТВ - 12.12.2017

По пауза од три години денес во Брисел се одржа двочасовен разговор помеѓу Грција, Македонија и посредникот во спорот со името Метју Нимиц. Следните средби се најавени за јануари, февруари и март, во Њујорк, Виена или Брисел во просториите на ...

75 поврзани вести »

Обвинителката Ристоска: Легализација на канабис со строги закони

Нова ТВ - 12.12.2017

Легализација на канабисот, но со строга законска процедура. Ова е ставот на обвинителката Ленче Ристоска која беше една од петте панелисти на трибината „Легализација на канабис, да или не“ што се одржа во организација на Здружението за канабис и ...

Амандманската расправа за јазиците продолжува утре во Собрание

Нова ТВ - 12.12.2017

Утре со почеток од 13 часот, во салата „Борис Трајковски“ во Собранието ќе продолжи седницата на Комисијата за европски прашања на која на дневен ред е второто читање на Законот за јазиците.

105 поврзани вести »

Привремен, па траен стационар за бездомни кучиња во Штип

Нова ТВ - 12.12.2017

Општина Штип и Здружението за заштита на животните „Живот“ во Штип, со цел решавање на проблемот со прекумерна бројност на бездомните кучиња планираат привремен стационар, којшто би можел да се наоѓа кај локацијата Новакова Чешма.

73 поврзани вести »

Шест оставки од ДИК, во најава и на Бонева и Срцев

Нова ТВ - 12.12.2017

Вкупно шест членови досега поднесоа оставки од Државната изборна комисија. По претседателот Александар Чичаковски, членовите Виолета Дума и Игор Милев, денеска оставки поднесоа потпретседателот Реџеп Прекопуца, Субхи Јакупи и Атанас Урумов.