TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Оff.net

Најлошите двајца голмани на еден ист меч

Оff.net - тукушто објавено

Сандерленд и Милвол одиграа 2:2 во Чемпионшип лигата во натпревар кој буди сомнежи дека голманите на двете екипи пред натпревар биле заедно на пиво и заглавиле. 4 гола, 4 смешни интервенции. Нешто невидено до сега.

36 поврзани вести »

Експериментот на Фејсбук со лажни вести не успеа

Оff.net - пред: 27 мин

Во обид на кој упадливи му се само слабите страни, Фејсбук сакаше да го реши проблемот со лажни вести така што под секој пост први ќе ги реди коментарите што во себе ја содржат фразата „fake news“.

Најоткачениот претседател во италијанскиот фудбал ужива со Сампдорија

Оff.net - пред: 1 час

За Мамиќ, Ѕампарини, Хесус Хил и Џиџи Бекали знаеме речиси сè. Ако од сите нив ги извадиш најдобрите карактеристики ќе го добиеш Масимо Фереро, харизматичниот газда на Сампдорија чии навивачи го обожаваат.

„Сосема ново Свето писмо“ (Le tout nouveau testament, 2015)

Оff.net - пред: 2 часа

Kуп претходни филмови кокетирале со верска сатира, го замислувале и карикирале Господ и низ смеа поставувале заебани животни прашања. Ама заборавете го Брус Олмајти, за него семожниот Бог од овој филм е - ...

Саудискиот принц на темнината

Оff.net - пред: 16 часа

Во рок од неколку седмици, саудискиот принц наследник (позиција на која дојде по многу драма) го присили либанскиот премиер да поднесе оставка, директно му се закани на Иран и изврши масовно апсење на членови на сопственото кралско семејство.

16 поврзани вести »

Кинези за ич пари си купија Тошиба

Оff.net - пред: 17 часа

Кинески електронски гигант, релативно непознат на овие простори, за една скроз нефасцинантна сума купи битен дел од Тошиба, прочуениот производител на телевизори, аудио и видео опрема. Претходно за мали пари Кинези го купија и Шарп.

2 поврзани вести »

Боксер стана светски шампион за 11 секунди

Оff.net - пред: 19 часа

Јужноафриканецот Золани Тете за само 11 секунди го патосираше Сибонизо Гоња во борбата за титулата светски првак по верзијата WBO (Светска боксерска организација). Тете со првиот удар го нокаутирал противникот и станал шампион во лесна категорија.

5 поврзани вести »

Кои беа Комитите во минатото

Оff.net - пред: 19 часа

Имаме три историски видеа за гледање со Комитите од почетокот на 90-те, од едно друго време и со други ликови кои ги удрија темелите на западната трибина. Пејат слични и некои исти навивачки песни, но создаваат многу пожестока атмосфера и се многу ...

93 поврзани вести »

САД има потрошено 3 пати повеќе пари на војни отколку што Пентагон кажува

Оff.net - пред: 19 часа

За пост 11-ти септември војните на разните американски администрации, секој американски даночен обврзник во просек има платено по 23.386 долари. Во извештајот од проектот „Цена на војната“ се проценува дека до крајот на фискалната 2018, вкупната ...

Зимбабве меѓу метузалемот и крокодилот

Оff.net - пред: 19 часа

Иако во Зимбабве во моментов владее тотална конфузија околу статусот на Роберт Мугабе, извесно е дека ни тој ни неговата амбициозна сопруга нема да ја водат земјата. Пред да му се израдуваме на братскиот народ што се ослободи од дктаторот кој 37 ...

107 поврзани вести »

Иранските спортисти ги продале медалите за помош после земјотресот

Оff.net - пред: 19 часа

Вечерта на 12. октомври на границата меѓу Иран и Ирак згрмел страшно разорен земјотрес во кој настрадаа повеќе од 500 луѓе а околу 8.000 биле повредени. Иранските спортисти реагираа на трагедијата и собирале средства за помош на ...

А ми викаа дека сум бил мал

Оff.net - пред: 20 часа

Роден пред 29 години во Акрон, Охајо, трнирал во средното школо Шарлот Христијан па подоцна и на колеџот Дејвидсон. Секаде му викале дека е мал и дека не го бидува додека Голден Стејт не се реши да го земе како 7. пик на драфтот во 2009.

Роналдо и Бензема се поефикасни само од напаѓачите на Беневенто

Оff.net - пред: 20 часа

Апстиненцијата од голови на ударното дуо на Реал Мадрид е до толку голема оваа сезона, што и една Марка зема да ги ремети и да ги споредува со фудбалери кои играат во екипа која синоќа стигна до најнеславниот рекорд во ...

97 поврзани вести »

Нова книга за жената од која Фројд и Јунг „појзамувале“ идеи

Оff.net - пред: 21 часа

Подзаборавената приказна за Сабина Шпилрајн, пионер во областа на психоанализата, жртва на антисемитизмот, нацизмот, но и на нејзините машки колеги кои „зајмеле“ од нејзината креативност и ...

Кој беше најголемиот чудак во НБА - Родман или Рон Артест?

Оff.net - пред: 21 часа

Во НБА лигата играле многу необични ликови, но од самото основање до денес поголеми чудаци од Денис Родман и Рон Артест паркетите во најдобрата лига на светот не виделе. А богами и надвор од ...

Уапсениот кој треба да има свое шоу

Оff.net - пред: 22 часа

Сме виделе вакви сцени на апсење (хинт: Воденица, брат Љубе, откако „го наместија“ со помош на мистериозна сила која му ја мрдаше раката накај ковертот), но не и некој вака да го задржи својот заебантски дух додека го апсат.

Не е до лажните вести, туку е до селективните факти

Оff.net - пред: 22 часа

Пример, за време на минатите претседателски избори во САД, аргументот на едната страна е дека мигрантите ја прават земјата подобро и поинклузивно место, аргументот на другата страна е дека тие ги уништуваат културните вредности врз кои САД е ...

Најлудите 20 секунди во ракометната ЛШ оваа сезона

Оff.net - пред: 23 часа

Нант и Загреб одиграа доста неизвесен натпревар во 8. коло од ЛШ, а финишот од средбата беше пеколен. Хрватите израмнија на 15 секунди до крај, па додека да се свртат примија гол од пола терен.

17 поврзани вести »

Автоголов го гледате сега и веќе никогаш повеќе

Оff.net - пред: 1 ден

22 годишниот Фанкати Дабо, кој како позајмен играч од Челси настапува во Витезе е автор на едно видео кое ќе треба да го крие од внуците, бидејќи за ваков не повторлив и нелогичен автогол не постои ...

13 поврзани вести »

Паролата со која Чкембари им честитаа роденден на Комити

Оff.net - пред: 1 ден

Вечното дерби на македонскиот фудбал пак беше како во некои поубави времиња - многу пиротехника, вербални поштапалици, гостинска публика која касни пола саат зошто не ги пуштаат на време, фантастично корео на Комити и една досетлива парола од ...

93 поврзани вести »