TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

OhridNews

Правилник за покривање на Локалните избори 2017 година на порталот OhridNews

OhridNews - пред: 2 часа

П Р А В И Л Н И К за покривање на Локалните избори 2017 година на порталот OhridNews : 1.Ohridnews за време на изборната кампања ќе ја задржи препознатливата објективност и ќе остане политички неутрален.

21 поврзани вести »

Променливо облачно и посвежо време

OhridNews - пред: 2 часа

Времето денеска прретпладне ќе биде сончево со умерена облачност. Попладне облачноста ќе се зголемува, а во западните делови ќе има локален дожд, што во ноќните часови ќе се прошири на повеќе места. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

69 поврзани вести »

Кандидатите за градоначлник на Охрид ќе потпишат Кодекс за фер избори

OhridNews - пред: 9 часа

Во Општинската изборна комисија, во недела, 24-ти септември, кандидатите за градоначалник на Охрид ќе потпишат Кодекс за фeр и демократски избори. Како што е познато во трката за градоначалник на Охрид, која официјално започнува на 25-ти септември, ...

26 поврзани вести »

Видео: Жителите на Дебрца уште еднаш кажаа НЕ за регионална депонија во Годивје

OhridNews - пред: 16 часа

Жителите на општина Дебрца денеска одржаа мирен протест во Годивско поле на локацијата каде е предвидено да се гради регионална депонија, на што тие се противат. Тие велат дека ова место е плодно земјиште кое ќе биде уништено доколку тука се изгради ...

5 поврзани вести »

Видео + фото: Најразличен смет изваден од Охридското Езеро

OhridNews - пред: 17 часа

Во организација на нуркачкиот центар Амфора и клубот за подводни активности Охрид, а со поддршка на локалната самоуправа, денеска на градскиот кеј на потегот од старото пристаниште до каналот Студенчишта, беше спроведена акција за чистење на дното ...

9 поврзани вести »

10. јубилејно советување на МАКО СИГРЕ во Охрид

OhridNews - пред: 18 часа

Инженери од трите големи електроенергетски компании во Република Македонија, ЕЛЕМ, МЕПСО и ЕВН, како и од водечки домашни и странски компании, ќе учествуваат на 10 –то Советување на МАКО СИГРЕ, што во организација на Здружението на инженери МАКО ...

Скопјанец починал во автокамп во Охрид

OhridNews - пред: 22 часа

Безживотното тело на 69-годишен скопјанец во камп го пронаол неговиот сосед од Охрид, кој слулајот го пријавил во полицијата. Екипа на брза помош констатирала дека смртта настанала без траги на насилство.

20 поврзани вести »

Акција на охридските нуркачи за почисто Езеро

OhridNews - 23.09.2017

Нуркачи од клубот за подводни дејности „Охрид“ и нуркачкиот центар „Амфора“, како и пријатели на езерото и поддржувачи на здрава и чиста околина, денеска на пладне ќе спроведат акција за чистење на езерското дно од цврст отпад.

9 поврзани вести »

Донаторска акција вдомување на бездомно куче во странство

OhridNews - 23.09.2017

Роки бездомното куче од Охрид ќе патува за Германија на 26ти септември. Со цел побрзо и полесно да се соберат средствата за пат и транспортер во пресрет повторно излезе кафе Галерија. Во сабота (23.09) со почеток од 16 часот до 20 часот со секој ...

Охрид се' уште нема целосно реализирани капитални инвестиции, но има милионски долг

OhridNews - 22.09.2017

Според податоците што ги изнесе истражувачката мрежа БИРН во изминатите четири години од владеењето на актуелната локална власт целосно не е завршен ниту еден од најавените капитални проекти.

7 поврзани вести »

Донација на германската амбасада за Основното училиште во Дебрца

OhridNews - 22.09.2017

Во рамки на посетата на Основното училиште Дебрца во с. Белчишта, културното аташе при Амбасадата на Сојузна Република Германија во Македонија Катрин Фриинсфелд, врачи донација од книги и дидактички материјали за јазичното катче во училиштето, а со ...

Во Охрид мотивациска работилница Креација и Енергија

OhridNews - 22.09.2017

На 7-ми октомври, сабота, од 18 до 22 часот во клуб ресторанот „Гладијатор“ во Охрид, кој се наоѓа над Античкиот театар, ќе се одржи мотивациска работилница под наслов „Креација и Енергија“.

Со велосипедско дефиле одбележан Светскиот ден без автомобили

OhridNews - 22.09.2017

Со велосипедско дефиле низ улиците на Охрид, кој е дел од мрежата на европските градови кои ја одбележуваат Европската недела на мобилност, се одбележа Светскиот ден без автомобили. На манифестацијата која е во организација на Секторот за заштита на ...

57 поврзани вести »

Обновено:Во сообраќајна незгода на „Туристичка“ тешко повреден велосипедист

OhridNews - 22.09.2017

Во сообраќајна незгода што се случи претпладнево на булеварот „Туристичка“, повреден е велосипедист. Во сообраќајната незгода учествувало и патничко моторно возило кое удрило во велосипедистот додека се приклучувал на „Туристичка“ од споредна уличка.

57 поврзани вести »

Во Струга тешка кражба, во Охрид нападнат полициски службеник

OhridNews - 22.09.2017

Поради постоење основи на сомнение за сторени две казнени дела „тешка кражба“ и едно казнено дело „кражба“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против 26-годишен жител на Струга.

8 поврзани вести »

Странски професори, креатори на политики во посета на ОУ „Братство Единство“

OhridNews - 22.09.2017

Денес, основното училиште „Братство Единство“, зграда Лескајца, ќе биде посетено од делегација универзитетски професори, практичари, претставници на НВО секторот и креатори на политики од четири земји: Северна Ирска, Хрватска, Босна и Херцеговина и ...

Денеска променливо облачно и свежо, за викенд потопло

OhridNews - 22.09.2017

Денеска ќе променливо облачно и свежо време со умерен до засилен северозападен ветер, повеќе изразен во источните делови. Во вечерните часови облачноста ќе се намали. Максималната температура во Охрид ќе достигне 18 степени Целзиусови.

69 поврзани вести »

Се сеќавате на кодираните туристи? - Можат да ви донесат награда од 10.000 евра!

OhridNews - 22.09.2017

Охридска банка Сосиете Женерал ги повикува сите млади со претприемачки дух и креативност да аплицираат со нова и реално остварлива бизнис-идеја на конкурсот „Чиста 10-ка“. Охридска банка Сосиете Женерал, водејќи се од принципите на тимски дух, ...

3 поврзани вести »

Ден без автомобили во Охрид

OhridNews - 22.09.2017

Во рамки на Европската недела на мобилност која се одбележува под мотото „Чиста, споделена и паметна мобилност“, а по повод 22 септември - Светски ден без автомобили, во Охрид денеска ќе се одржат низа пригодни манифестации, кои ги организира ...

2 поврзани вести »