TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

OhridNews

Утре на градскиот плоштад пункт за собирање потписи за петицијата за лица со пречки во развојот

OhridNews - пред: 7 часа

Утре, на градскиот плоштад, охриѓани ќе можат да ја дадат својата поддршка на иницијативата за законски измени со кои треба да им се олесни животот на лицата со пречки во развојот. Пунктот на кој ќе се собираат потписи ќе биде отворен во 10 часот, ...

61 поврзани вести »

Факултетот за туризам и средното угостителско остануваат, статусот на Студенчишко блато се враќа според ГУП-от од 2006

OhridNews - пред: 7 часа

Урбаниот блок 2.4 наместо за изградба на хотели и туристички содржини како што беше предвидено со измените и дополнувањата на Генералниот урбанистички план на Охрид предложен од локаната самоуправа, останува со намена образование.

4 поврзани вести »

Уште една кривична за лицето од Лескоец кое пушти во оптек лажни банкноти

OhridNews - пред: 8 часа

СВР Охрид поднесе поднесе уште една кривична пријава против 34-годшен жител на село Лескоец, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување пари”. На 14.02.2017 година во продавница во Охрид пријавениот пуштил во оптек ...

5 поврзани вести »

Успешна изведба на претставата „Дениција“ во Брисел

OhridNews - пред: 8 часа

Европската премиера на „Дениција“, во копродукција помеѓу Народниот театар од Охрид и парискиот театар „Иси е ла“, работена според истоимената поема на великанот на македонската книжевност Петре М.

7 поврзани вести »

Обновено:Високи резултати за охридските ученици на „Образовното рандеву 2017“

OhridNews - пред: 9 часа

ОУТУ „Ванчо Питошески“ учествуваше на манифестацијата „Образовно рандеву 2017“ во организација на Македонска асоцијација на средни стручни училишта што се одржа во СЕПУГС „Васил Антевски-Дрен“ во Скопје.

Охридските извидници втори на првото коло од извидничката лига „Брезица 2017“

OhridNews - пред: 10 часа

Во рамките на активностите што се реализираат од страна на Сојузот на извидници на Македонија, екипата од Извидничкиот езерски одред „Пионер“ од Охрид на првото коло од извидничката лига, 44-тиот меморијал Марко Граорковски „Брезица 2017", го освои ...

2 поврзани вести »

Во мај во Охрид ќе се реализира голема граѓанска еколошка акција “Чистиме гласно“!

OhridNews - пред: 12 часа

Група граѓани, вљубеници во природата и екологисти, покренаa иницијатива за подигање на еколошката свест во Охрид, во рамки на која во месец мај ќе се спроведе голема акција за чистење на дел крајбрежјето од Охридското Езеро во урбаните населби.

Граѓаните бараат заштита на Студенчишкото блато

OhridNews - пред: 12 часа

Во Охрид се одржа завршниот настан во рамки на проектот „Заштита на природата во НП Галичица: бајка или реалност“ финансиски поддржан преку ИПА2 Механизмот за граѓански организации и Global Green Grants Fund на кој присуствуваа претставници од ...

11 поврзани вести »

Промоција на книгата „Извештаи на рисот“ од Славе Ѓорѓо Димоски и Сергеј Андреевски

OhridNews - пред: 14 часа

Книгата „Извештаи на рисот“ од Славе Ѓорѓо Димоски и Сергеј Андреевски в среда (26 април 2017 г.) ќе биде промовирана во галеријата на Младинскиот културен центар. За делото ќе зборува проф.

6 поврзани вести »

Од денеска петициијата за лица со пречки во развојот во Охрид и низ другите градови

OhridNews - пред: 14 часа

Над 6000 граѓани се потпишале на иницијативата за законски измени со кои треба да им се олесни животот на лицата со пречки во развојот. За оваа иницијатива да влезе во собраниска процедура, потребни се 10000 потписи, пренесува „Макфакс“.

61 поврзани вести »

Повторна стручна расправа за Генералниот урбанистички план на Охрид

OhridNews - пред: 14 часа

Денеска напладне во Големата сала на Општина Охрид ќе се одржи повторна стручна расправа за измени и дополнувања на Генерален урбанистички план за град Охрид. Планот ги содржи опфатите: Урбана заедница 2, урбан блок 2.2; 2.4, потоа УЗ 5 — 5.2 и 5.4; ...

Дел од охридските училишта со студени училници-завршила грејната сезона

OhridNews - 24.04.2017

Во дел од охридските училишта и покрај ниските утрински температури нема греење. Родителите кои се обратија до редакцијата на OhridNews се револтирани што нивните деца мора да посетуваат настава во студени и незагреани простории.

2 поврзани вести »

Обновено:Свежо цвеќе на спомен обележјето на Христо Узунов

OhridNews - 24.04.2017

Продолжуваат активностите по повод одбележувањето на 112 години од херојската смрт на Христо Узунов. Денеска пред споменикот на Узунов во градскиот парк, свежо цвеќе положија делегации на општина Охрид, институции, политичките партии и невладини ...

4 поврзани вести »

Претседател на заедница на сопственици во „Еуротел“ си присвојувал доверени пари

OhridNews - 24.04.2017

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „затајување“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против 56-годишно лице од Куманово. - Пријавениот, казненото дело го сторил во текот на 2014 и 2015 година во својство на ...

15 поврзани вести »

Бронзен медал на гастрономски натпревар во Црна Гора за ученичката Чутрова од „Ванчо Питошески“

OhridNews - 24.04.2017

Бронзен медал за ученичката Анастасија Чутрова од ОУТУ „Ванчо Питошески" на 11 Меѓународен гастрономски натпревар на угостителските работници „Доживејте ги највкусните моменти" во Будва, Црна Гора.

Oпштина Дебрца ги повика земјоделците да ги пријават штетите од мразот

OhridNews - 24.04.2017

Студеното време проследено со ниски температури под нулата предизвика големи штети на овошките и лозјата и во општина Дебрца. На терен денеска излезе општинската комисија за штети од елементарни непогоди, која упати јавен повик до земјоделците од ...

59 поврзани вести »

Температурите во пораст, од петок ново заладување

OhridNews - 24.04.2017

На повисоките места и планините утринските температури и денеска беа под нулата. Во текот на денот ќе преовладува сончево време со мала до умерена облачност. Повеќе облачност ќе има во западните делови, каде е можна и изолирана појава на краткотраен ...

65 поврзани вести »

Дискусија за заштитата на Галичица

OhridNews - 24.04.2017

Во организација на Здружението за заштита на животните и животната средина „ЕДЕН“ денеска во Охрид ќе се одржи завршен настан во рамки на проектот „Заштита на природата во НП Галичица: бајка или реалност“ поддржан преку ИПА 2 Механизмот за ...

11 поврзани вести »