TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

OhridNews

Од утре студено и температури под нулата

OhridNews - пред: 4 часа

Од утре во Охрид се очекува значително опаѓање на температурите. Ќе биде претежно сончево, но со дневни температури од -2 до 4 степени.Особено студено ќе биде во вторник и среда кога дневната температура ќе биде -2.

Одрон на патот Дебар-Струга, магла на Стража и Плетвар

OhridNews - пред: 4 часа

Сообраќајот на регионалниот пат Дебар – Струга во близина на село Џепиште, поради одрон се одвива по една коловозна лента во должина од 20 метри. На самото место поставена е соодветна сообраќајна сигнализација, информираат од АМСМ.

38 поврзани вести »

„Извештаи на Рисот“ од Славе Ѓорѓо Димоски на српски јазик

OhridNews - пред: 8 часа

Во бројот 57-58 на списанието Монс Аурелус, што излегува во Смедрево, во превод на Ристо Василевски се појави дел од книгата на Славе Ѓорѓо Димоски „Извештаи на Рисот“. Академик Ристо Всилевски е осведочен поет и најзначајниот мост на македонската и ...

Ќе се преиспитува проектот за реконструкција на Али Пашината џамија во Охрид

OhridNews - пред: 8 часа

Министертвото за култура сериозни ќе се насочи кон решавање на проблемот со реконструкцијата на Али Пашината Џамија во охридската чаршија каде е предвидена изградба на 32-метарско минаре, што предизвика силни реакции во јавноста.

13 поврзани вести »

Засега нема пари за изградба на нов театар во Охрид

OhridNews - пред: 8 часа

Охридскиот театар работи во најлоши услови, но засега нема пари за изградба на нова театарска зграда. Министерот за култура Роберт Алаѓозовски вели дека проблеми освен во Охрид има и во други театри и културни институции.

13 поврзани вести »

Донаторска акција за изградба на нов стационар во Охрид

OhridNews - пред: 19 часа

Во недела на 17-ти декември од 13 до 17 часот на плоштадот „Св. Климент Охридски“ во Охрид ќе се одржи хуманитарен настан организиран од страна на Македонската мисија за хуманост во соработка со здружението за заштита на животните „Анималиа“ од ...

50 поврзани вести »

Хуманитарна акција „Дарувај од срце“ за ранливите категории граѓани

OhridNews - пред: 19 часа

Форумот на жени на ОО СДСМ Охрид во соработка со Црвениот крст на град Охрид традиционално ја реализира хуманитарната акција “Дарувај од срце”. Акцијата се состоеше од донирање на облека и обувки која Црвениот крст ќе ја дистрибуира до нашите ...

13 поврзани вести »

Завод и Музеј Охрид и поднесе кривична пријава на поранешната директорка за финансиска штета на буџетот од 123.000 евра

OhridNews - 16.12.2017

Националната установа Завод и Музеј Охрид и поднесе кривична пријава на поранешната директорка на установата за неспроведување на судска одлука за спор за потпорните ѕидови до музејскиот комплекс „Куќа на Робевци“, што предизвикало финансиска штета ...

27 поврзани вести »

Обновено: Расфрлан отров на повеќе локации во Охрид, убиени голем број кучиња (вознемирувачки фотографии!)

OhridNews - 16.12.2017

На повеќе локации во стариот дел на градот, центарот и други места расфрлан е отров. Во опасност покрај уличните кучиња, мачки и други животни се и домашните миленици, но и луѓето предупредуваат активистите за заштита на животните.

20 поврзани вести »

Полицијата најави засилена контрола на возилата со затемнети стакла во Охрид и строги казни

OhridNews - 16.12.2017

СВР Охрид започна со засилени контроли на возилата на кои е извршено затемнување на стаклата, појава која во Охрид во последниот период е се позачестена, велат од полицијата. Тоа е спротивно на законот и сериозно ја загрозува безбедноста во ...

6 поврзани вести »

Македонија и Албанија договорија еднопасошка контрола на Ќафасан

OhridNews - 16.12.2017

Македонија и Албанија се решени да ги исполнат потребните критериуми и домашни задачи, со цел догодина да ги започнат преговорите за членство во ЕУ. На првата меѓувладина седница што се одржа во крајезерсиот албански град Поградец, премиерите на ...

84 поврзани вести »

Финансиска поддршка за органско производство

OhridNews - 15.12.2017

Од локалната самоуправа ги информираат земјоделските стопанства и откупувачи на земјоделски производи дека е во тек рокот за поднесување на барања за финансиска поддршка за органско производство, кој ќе трае до 25 декември.

3 поврзани вести »

Поградец домаќин на владите на Македонија и Албанија

OhridNews - 15.12.2017

Во албанскиот град Поградец, попладнево започна заедничката седница на владите на Република Македонија и Република Албанија во полн состав. Македонскиот владин тим го предводи премиерот Заев кој беше пречекан со највисоки државни почести од ...

84 поврзани вести »

Странска донација за охридската Противпожарна единица

OhridNews - 15.12.2017

Охридската Противпожарна служба доби странска донација која се состои од униформи, чизми и заштитни шлемови. Донацијата е резултат на меѓународната соработка на општинскиот Црвен крст со институции и организации, овој пат со Противпожарни единици од ...

2 поврзани вести »