TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

OhridNews

Макпетрол“ отвори бензинска станица во општина Вевчани

OhridNews - пред: 1 час

На магистралниот пат Струга – Дебар, кај крстосницата со Вевчани, „Макпетрол“ денес, отвори современо уредена бензиска станица. Како што истакна Мишко Тасевски, раководител на Секторот за маркетинг на „Макпетрол“, станува збор за бензинска станица ...

10 поврзани вести »

Официјални резултати од локалните избори. Стојаноски утре седнува на градоначалничката фотелја

OhridNews - пред: 2 часа

Претседателот на Општинската изборна комисја, Димитрија Вревезоски, денес ги соопшти официјалните резултати од локалните избори. На локалните избори, одржани на 15 октомври, за градоначалник на општина Охрид избран е Јован Стојаноски од СДСМ.

Заканувајќи се со нож се обидел да украде седативи

OhridNews - пред: 3 часа

Од МВР информираат дека вчера, околу 9.15 часот во Струга на улицата „Маршал Тито“ пред аптека, 52-годишно лице заканувајќи се со нож се обидел да одземе седативи од 48-годишно лице од струшкото село Заграчани.При тоа, лицето од Заграчани успеало да ...

9 поврзани вести »

Во сообраќајна незгода во Мешеишта тешко повредено едно лице

OhridNews - пред: 4 часа

Во селото Мешеишта, вчера, во 14.30 часот, на локалниот пат во центарот на селото, возило „Лада 110“ со охридски регистарски ознаки, управувано од 53-годишен жител од селото, удрило во ограда од објектот на селското бифе.

14 поврзани вести »

Во сабота ќе се осветува црквата на градските гробишта

OhridNews - пред: 6 часа

Дебарско – кичевската епархија ги известува православните верници дека на ден 21-ви октомври, сабота, ќе се осветува црквата „ Воскресение Лазарево“ на градски гробишта – Охрид, со почеток во 08:30 часот.

Средното угостителско училиште го одбележа патрониот празник

OhridNews - пред: 22 часа

Со свеченост што се одржа денеска, средното угостителско училиште „Ванчо Питошески“ од Охрид го одбележа патрониот празник - 18-ти октомври. По тој повод беше положено цвеќе на спомен бистата на патронот и се одржа историски час со осврт за ликот и ...

Во 2017 во Охрид регистрирани 43 случаи на семејно насилство

OhridNews - 18.10.2017

Во првите девет меси од оваа година, на подрачјето на Охрид, регистрирани се вкупно 43 казнени дела поврзани со семејното насилство од кои: 14 дела „телесна повреда при вршење семејно насилство“, 27 дела „загрозување на сигурноста“ и две казнени ...

26 поврзани вести »

Ученици и наставници од Холандија во посета на охридската гиманзија

OhridNews - 18.10.2017

25 ученици од средното училиште од Апелдорн, Холандија заедно со нивните професори престојуваа во Охрид во посета на охридската гимназија. Посетата е во рамките на проектот за размена на ученици меѓу двете училишта, а во реализација на охридските ...

Домашен притвор за 26-годишен охриѓанец поради насилство

OhridNews - 18.10.2017

СВР Охрид поднесе кривична пријава против 26-годишен охриѓанец поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „насилство“. На 16-ти октомври, на градскиот плоштад во Охрид пријавениот физички нападнал 26-годишно лице со што предизвикал ...

26 поврзани вести »

ВМРО ДПМНЕ:Владата на СДС го поништи тендерот за изградба на катна гаража во центарот на Охрид

OhridNews - 18.10.2017

Владата на СДС го поништи тендерот за изградба на катна гаража во центарот на Охрид, проект со кој требаше да се реши проблемот со паркинг места во Охрид и значително да се растерети сообраќајниот метеж, изјави Бојан Стојаноски, на денес одржанат ...

50 поврзани вести »

ОИК Дебрца го прогласи за успешен одржаниот референдум за депонијата

OhridNews - 18.10.2017

Од вкупно запишаните 4625 граѓани во избирачкот список за општина Дебрца, на референдумот на кој жителите на општината имаа можност да се изјаснат за или против изградба на депонија, излегле 3149 граѓани или 68%.

14 поврзани вести »

Директор и референт со измама се обиделе да продадат огревно дрво

OhridNews - 18.10.2017

Поради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела, измамување на купувачи”, продолжено казнено дело „фалсификување или уништување на деловни книги”, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 46-годишно лице од струшкото село Велешта како и ...

6 поврзани вести »

Вечерва се отвара петтата сезона на студентски журки во “Шила“

OhridNews - 18.10.2017

Вечерва (среда), започнува петтата сезона од добро познатите студентски журки во “Шила“. И оваа година поради ограничениот капацитет и големиот интерес пожелно е резервациите да се направат час поскоро.

ДИК ги објави имињата на новите членови на советот во Охрид

OhridNews - 18.10.2017

Државната изборна комисија ги објави имињата на кандидатите кои добија мандат во новиот состав на советот на општина Охрид (2017 - 2021). Најмногу советници - 11, има коалицијата предводена од СДСМ.

93 поврзани вести »

Мајка психички малтретирала син

OhridNews - 18.10.2017

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело ,,загрозување на сигурноста“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против 56-годишна жителка од Охрид. Пријавената, во подолг временски период, во семејната куќа го вознемирувала, го ...

26 поврзани вести »