TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Окно

Смртта на „Утрински“

Окно - пред: 4 часа

Смртта на „Утрински“ е тажен крај на еден голем новинарски, издавачки и културен проект. Во својата агонија весникот ја следеше агонијата на Македонија како национална и државна идеја. Тоа што ќе умре пред да умреме сите како заедница, можеби и не е ...

36 поврзани вести »

Не многу „забавни“ факти за биолошки потпомогнато оплодување во Македонија

Окно - пред: 4 часа

Бидејќи кај нас, очигледно, треба да случи нешто монструозно за да се отворат дебати за одредени прашања, кои инаку засегаат многу поголем број граѓани отколку што мислите (најсериозно, не сте свесни колку аспиранти за родители имаат некаква фрка) , ...

Вмро ќе наебе во судирот со Тиранасаурусите!

Окно - пред: 15 часа

Ги замолив човеколиките во Центарот за контаминација на вмро-дпмне да ми одговорат на следното прашање: дали менгелистичките опити со лажни бремености кај жените го загрозуваат унитарниот карактер на Македонија, тие ми рекоа, не, Тричковски, ...

ГУП, ДУП и најглуп

Окно - пред: 17 часа

Некогаш просторното планирање и урбанизмот служеа за оформување на хуман простор за живот на граѓаните во склад со природата, а денес претставуваат клептократска алатка, во рацете на мафијата устоличена во Владата на РМ и во локалната самоуправа, во ...

Кога ќе прозборам

Окно - пред: 18 часа

Кога ќе прозборам лудилото хоп‒хоп‒хоп скока од збор до збор и се смее: види како му избегав. А не го направило тоа. Ако сакам да го вратам замолчувам и тоа ми доаѓа под јазик на сигурно место. Таму мирува, се одмора и чека.

„Лошото момче“ на Балканот: Македонија 111-та по слободата на медиуми, помеѓу Парагвај и Уганда

Окно - пред: 19 часа

Македонија е рангирана на 111-то место, од 180 земји во светот, во новиот индекс за слободата на медиумите на „Репортери без граници“ (РБГ). Земјата напредувала 7 места, во однос на минатогодишното рангирање .

51 поврзани вести »

(ВИДЕО) Со песна од Арсен Дедиќ, публиката ја одбрани претставата на Оливер Фрљиќ од лутите демонстранти

Окно - пред: 19 часа

Пред почетокот на претставата „Наше насилство и ваше насилство“ на контрoверзниот хрватски режисер Оливер Фрљиќ, синоќа во Сплит дојде до бурни протести пред театарот, но и до интересна, спонтана реакција на публиката во салата.

2 поврзани вести »

Како регираа карикатуристите на изборите во Франција

Окно - 26.04.2017

По првиот круг на изборите во Франција, останаа двајца кандидати, a на центристичкиот кандидат Емануел Макрон се гледа како на оној што ќе ја победи Марин Ле Пен, кандидатката на екстремната десница.

87 поврзани вести »

За бесмислиците на ДПМНЕ

Окно - 26.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да ја отфрли платформата и нови избори Што е овде бесмислено: 1. Творците на платформата за која станува збор се во актуелната Влада на Република Македонија во коалиција со ДПМНЕ.

55 поврзани вести »

За кого брмчат хеликоптерите

Окно - 26.04.2017

Пред речиси две години, по повод случувањата во кумановско Диво насеље, напишав текст со наслов „Камбаните бијат за тебе“. Во длабока констернација од последиците на вооружената престрелка која мојата држава ја зави во црно, бидејќи загинаа млади ...

Започна планот за остранување на „непожелната“ литература

Окно - 26.04.2017

Повеќе од 80 000 книги ќе бидат отстранети од фондот составен од 200 000 книги на заедничката библиотека на Факултетот за филозофија и социологија на Универзитетот во Варшава, Институтот за филозофија и социологија на Полската академија на науките и ...

Сцена

Окно - 25.04.2017

Биди ми сцена, вели тој. Имаш време да поставиш сè што треба за еден не премногу јасен настан што наскоро ќе се случи. Секако шумата, воздишка од негде мора да дојде. Секако скалилата, со нив сме секогаш поблиску до небото. Расфрлај и од другото.

Macedonians, don't be afraid!

Окно - 25.04.2017

Во среда на 26 април во кафе барот Агора во Куманово промоција на книгата Are you schizoid ? Кирчо Арсовски во своите цртежи ретко се обѕрнува на конкретниот македонски политички пејзаж. Но, сепак се осврнува.

10 поврзани вести »

Планета под притисок

Окно - 25.04.2017

„Планета под притисок“ е втор филм на Moth Collective продуциран за програмата Global Canopy, кој се занимава со начинот на кој зголемената човечка популација влијае врз природните ресурси.

Нови македонски кратки филмови на Скопје филм фестивал

Окно - 25.04.2017

Во рамките на годинешната програма Македонска продукција, освен премиерата на новиот игран филм „Ах љубов моја“ по сценарио и режија на Коле Ангеловски, ќе бидат прикажани и два краткометражни македонски играни филмови: „Ќе дојдат децата“ во режија ...

11 поврзани вести »

Јан Харлан на СФФ: Кјубрик најмногу се интересираше за политиката

Окно - 25.04.2017

На 23 април, по проекцијата на филмот „Пеколен портокал“ на Скопје филм фестивал, во киното „Милениум“ разговор со публиката имаше специјалниот гостин на фестивалот Јан Харлан, извршниот продуцент на филмовите на легендарниот Стенли Кјубрик.

2 поврзани вести »

Политика на носталгијата

Окно - 25.04.2017

Западните демократии се соочуваат со нова закана: песимизмот. Неодамнешнте истражувања покажуваат дека 65 отсто од Европејците и Американците мислат дека светот станал полошо место за живот и дека помладите генерации ќе бидат посиромашни од ...