TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Окно

Жителите на Аеродром за „Скопје 2014“: Го унаказија Скопје

Окно - пред: 7 часа

Што мислат Скопјани за „Скопје 2014“? Видео материјалите се снимени во пролетта 2017 на подрачје на општина Аеродром, во рамките на граѓанската иницијатива за „Мапирање на проблемите, потребите и барањата на граѓаните на Скопје”.

Најновите фотографии на НАСА од Марс

Окно - пред: 10 часа

Луѓето одамна ја нарекуваат планетата Марс „црвената планета“, но камерата HiRISE на НАСА донесува фотографии од Марс во различни бои од спектарот. Во текот на десет години, HiRISЕ сними голем број прекрасни, но и научно важни фотографии од Марс.

14 поврзани вести »

За да ја запре „осветничката порнографија“, Фејсбук бара ваши голи слики

Окно - пред: 12 часа

Фејсбук има нова стратегија за борба против таканаречената осветничка порнографија: прво сака да ги види вашите голи слики, пред оној што би ги злоупотребил да добие можност да ги рашири. Во рамки на новата функција која социјалната мрежа ја тестира ...

Треба да има новогодишна прослава во организација на градот

Окно - пред: 12 часа

Јас мислам дека треба да има новогодишна прослава во организација на градот. Воопшто не мора да биде скапа, не мора да биде кичерајска, меѓутоа може да создаде удобен и сигурен простор каде што ќе се соберат луѓето, каде што ќе можат да бидат ...

16 поврзани вести »

Каранфилова-Пановска: Во име на слободата, да се затворат постапките за невладините организации

Окно - пред: 13 часа

Извршната директорка на Фондацијата Отворено општество – Македонија, Фани Каранфилова-Пановска вчера поенцираше дека граѓанските организации што беа предмет на истраги на МВР по налог на ОЈО, сè уште немаат добиено официјална информација дека ...

Данинг-Кругеровиот ефект не ја напушта Македоња!

Окно - пред: 13 часа

Еден од најголемите филозофи во историјата – Платон, во своите размислувања за идеалниот систем на власт, заклучил дека за доброто владеење не е пресуден самиот систем, било да е тоа демократијата, олигархијата, монархијата или тиранијата, туку ...

Очила

Окно - пред: 13 часа

Очила Отсега морав да носам очила, и тој факт требаше да се прифати. Тоа ми предизвика непријатно чувство. Сè што гледав како да беше поставено во излог. Но, тоа не можам да го одречам, сè гледав појасно и попрецизно.

Модернистичките домови како сликарска инспирација

Окно - 22.11.2017

Инспирирана од куќите и вилите во Палм Спрингс, романската уметница Ана Попеску создава свои фикционални домови во серија илустрирани архитектонски студии. Интересот на Попеску претставување на архитектурата во сликарството е поврзан со нејзината ...

Муда како лубеници

Окно - 22.11.2017

Дунав ко ќе тргне Козарот мисли дека ВМРО изгубило зашто немале лавчиња на постерите. Абе Миленко, не лавчиња, гола да ја стаеја Боркица со шпага ражабена - пак ќе изгубеа. Дунав бе брат кога ќе тргне тоа нема спас. Кој ќе преживее ќе раскажуе.

Опсесија на биографијата

Окно - 22.11.2017

Ако некој ми ја тргне косата на страна кревајќи ми ја леко над челото, божем заталкан дијамант ќе се појави овој град со самотни улици и трошни куќи што се одронуваат дури и при затворање на вратата, со градини од стрелиција и корпи за смет кај што ...

Или окупација или ништо!

Окно - 22.11.2017

Ако го извадите од леѓенот со стереотипите, Македонецот се гуши. Ако го префрлите во базен со нијанси, веднаш почнува да се дави, а ако го џитнете во море со Сцили и Харибди од апсурди и парадокси, го фаќа паника и гледа да се напика во челуста на ...

Оддел за рекламација на мажи

Окно - 22.11.2017

Тоа утро рано отидов во својата ординација на клиниката и, додека се подготвував за дневните обврски сркајќи го своето нескафе, вратата се отвори и внатре влегоa еден маж и една жена. Ги препознав. Жената ни се обрати пред околу три месеци.

Одбрана на Вини Пу

Окно - 22.11.2017

По долгогодишна пауза, неодамна излезе новиот роман на Филип Пулман. Голем дел од неговите романи се преведени на српскохрватски и се добро познати на читателската публика составена од култивирани родители и паметни повозрасни деца.

Бесплатен филмски маратон во џебното кино на МКЦ

Окно - 22.11.2017

Започна целодневен филмски маратон (Синемаратон) во Џебното кино на Младинскиот културен центар. Маратонот почна во понеделник со каубојскиот „Рио Браво“ (1959). Проекциите ќе бидат од 9 наутро до 3 часот по полноќ или 240 часа филм.

За „македонскиот фашизам“

Окно - 22.11.2017

Едно прашање за тие што инсистираат на митот за континуитетот на ВМРО: Што правеа дел од ВМРО-вците во 1941? Му пишуваа песни на Хитлер како освободител на Македонија и го славеа царот на „мајка Бугарија“.

Девојко, дали...

Окно - 22.11.2017

Девојко, дали си контекст, пошто не сакам да го извадам од тебе? Девојко, дали си телекомуникациската кула на Водно, пошто непрестано растеш пред моите очи? Девојко, дали си прееманципирана, пошто сакам да ти кажам нешто глупо, па да ти се извинувам ...