TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Орбис

О’Саливен: не можам да кажам дека сум најдобриот

Орбис - тукушто објавено

Британецот Рони О’Саливен изјавил дека на 10 или 12 турнири во снукер бил на „неверојатно ниво“ и дека тоа повеќе ќе му биде врежано во меморијата од кој било рекорд што го соборил. О’Саливен неодамна ја освои титулата на првенството на Обединетото ...

5 поврзани вести »

Владата на Република Македонија ќе ја одржи 42-та седница

Орбис - тукушто објавено

Владата на Република Македониј, со почеток во 12:00 часот, ќе ја одржи својата 42-ра редовна владина седница. Како предлог на Заменик претседателот на владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, на ...

7 поврзани вести »

(Видео) Околу 60 лица повредени при експлозија на гасовод во Австрија

Орбис - пред: 28 мин

Во Австрија, околу 60 лица се повредени, при експлозија на гасовод. Во моментов, спасувачки хеликоптери го надлетуваат местото каде се случила експлозијата, поточно бензинска пумпа на OMV во Баумгартнер.

47 поврзани вести »

Амнести: Земјите од ЕУ соучеснички во злосторства

Орбис - пред: 28 мин

Земјите членки на ЕУ се соучеснички во злоставувања на мигранти во Либија, се наведува во најновиот извештај за заштита на човековите права на „Амнести интернешнал“. Организацијата ја обвинува ЕУ дека ги затвора очите пред бруталните тактики на ...

8 поврзани вести »

Руската служба открила план за напади, терористите елиминирани

Орбис - пред: 49 мин

Федералната служба за безбедност на Руската Федерација спречи план за извршување на терористички напади, за време на престојните новогодишни празници и за време на кампањата за претседателските избори во земјата.

5 поврзани вести »

(Видео) Чадот од големите пожари ги гуши елитните населби во Калифорнија

Орбис - пред: 49 мин

Десетици илјади луѓе се евакуирани од своите домови поради пожарот кој ги зафати местата во близина на Санта Барбара, Калифорнија. Поради чадот кој се шири во воздухот, евакуирани се и жители на области кои не добиле наредби за тоа, поради страв од ...

26 поврзани вести »

Трамп ѝ нареди на НАСА да ги врати луѓето на месечината

Орбис - пред: 1 час

Претседателот на САД, Доналд Трамп ѝ нареди на НАСА да испрати повторно Американци на месечината – решение кое според него ќе подготви идно слетување на човекот и на Марс. „Овој пат нема само да забиеме знаме и да оставиме белег“, изјави Трамп во ...

19 поврзани вести »

Средба Груби – Томан: Што поскоро мора да се реши прашањето за новиот обвинител

Орбис - пред: 1 час

Претседателот на Комисијата за европски прашања на Собранието, Артан Груби, имаше средба со чешкиот амбасадор во земјава, Мирослав Томан. На средбата стана збор за актуелните случувања во земјата, за реализацијата на реформскиот план на Владата и ...

7 поврзани вести »

ЛЕД осветлување, нов изглед на Тасино Чешмиче и ИТ систем за поздрава животна средина – приоритети на центарци

Орбис - пред: 1 час

Реконструкција и модернизација на јавното осветлување со воведување на ЛЕД технологија, изградба на водовод, на атмосферска и на фекална канализација и реконструкција на коловози и тротоари во градска четврт Тасино Чешмиче и изработка на централен ...

8 поврзани вести »

Делегација на АРМ ја посети фондацијата „Херетиџ“

Орбис - пред: 1 час

Делегација на АРМ предводена од НГШ на АРМ, генерал-потполковник, Методија Величковски, во рамки на работната посета на Соединетите Американски Држави во текот на вчерашниот ден оствари посета на фондацијата „Херитиџ“.

12 поврзани вести »

Судот расправаше за жалбите за притворот на Љупчо Димовски и Сашо Василевски

Орбис - пред: 2 часа

Во кривичниот суд утрово се одржаа седници на кривичниот совет по жалбите за определувањето притвор за пратениците Љупчо Димовски и Сашо Василевски. Првиот се жалел на куќниот притвор, а вториот на притворот во Шуто Оризари.

13 поврзани вести »

Заев: Силниот граѓански притисок ја насочува Владата кон добри решенија за заштита на животната средина

Орбис - пред: 2 часа

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, придружуван од заменик министерот за животна средина Јани Макрадули и од својот советнички тим, синоќа оствари средба со претставници од граѓанската иницијатива „О2 коалиција за чист ...

21 поврзани вести »

Времето денеска умерено облачно, од утре се очекува благо затоплување

Орбис - пред: 2 часа

Времето денес ќе биде сончево со мала, а во западните делови до умерена облачност. По одделни котлини ќе има појава на утринска магла. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Највисоката температура на воздухот ќе се движи во интервалот од 6 до 15 ...

59 поврзани вести »

Ново рочиште за бизнисменот Сеад Кочан и останатите обвинети во „Труст“

Орбис - пред: 3 часа

Во кривичниот суд денеска продолжува рочиштето за предмет „Труст“, во кој првообвинет е бизнисменот и сопственик на телевизијата „Нова“, Сеад Кочан, а обвинети се и Василије Авировиќ и Сафет Ватиќ. Предметот е во фаза на доказна постапка.

36 поврзани вести »

Србија отвори две нови поглавја во преговорите за членство во ЕУ

Орбис - пред: 13 часа

Србија во Брисел отвори уште две нови поглавја во преговорите со Европската унија – поглавјето 6-то кое се однесува на трговското право и 30-то за економските односи со странство. Отворањето на овие поглавја покажува сериозен напредок на Србија, ...

30 поврзани вести »

Путин и Ердоган согласни за Ерусалим, наскоро продажба на Ц-400

Орбис - пред: 13 часа

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека одлуката на САД да го признаат Ерусалим како престолнина на Израел, го дестабилизира Блискиот исток, додека пак турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган истакна дека Анкара и Москва се на иста страна што ...

39 поврзани вести »

Предновогодишна забава за децата од СОС Детско село

Орбис - пред: 14 часа

На 13 декември „Аликас вединг и ивент центар“ и СОС Детско село ќе организираат предновогодишна забава за децата од СОС Детско село. „Оваа празнична сезона не смееме да заборавиме да ги направиме празниците потопли, повесели и да помогнеме онаму ...

6 поврзани вести »

Одбиено барањето за одредување на домашен притвор на Саакашвили

Орбис - пред: 15 часа

Украинскиот судија го одби барањето на обвинителот, кој побара на Михаил Саакашвили да му се одреди домашен притвор, со што е отворен патот за ослободување на поранешниот грузиски претседател и лидер на опозициското Движење на новите сили, објави ...

27 поврзани вести »

Естонец осуден на 12 години затвор во Русија поради шпионажа

Орбис - пред: 15 часа

Московскиот суд го осуди бизнисменот Раив Суси од Естонија на 12 години во строг затвор во колонија, поради шпионажа, пренесуваат руските медиуми. „Судот го прогласи Раив Суси за виновен и го осуди на 12 години во казнена колонија со строг режим“ ...

3 поврзани вести »

Насралах: Борбата за Ерусалим и независна Палестина е главен приоритет на Хезболах

Орбис - пред: 15 часа

Либански Хезболах ќе работи со своите сојузници за да создаде стратегија на терен за да се соочи со Израел, рече водачот на групата, Хасан Насралах, повикувајќи повторно на трето палестинско востание, за време на митингот во Бејрут.

146 поврзани вести »