TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Орбис

Отстранети шаторите пред Собрание

Орбис - тукушто објавено

Шаторите што попладнево пред Собрание ги постави здружението „Семакедонски национален совет“ по неколку часа беа отстранети. Претходно од здружението порачаа дека нема да си заминат од таму сè додека не се повлече законот за употреба на јазиците.

26 поврзани вести »

Откриена огромна свастика под земја во Хамбург

Орбис - пред: 39 мин

Работници во германскиот град Хамбург откриле огромна свастика, стара повеќе од 70 години, за време на извршување на градежни работи. Кукастиот крст е со димензии од четири на четири метри и закопан на околу половина метар под земјата.

7 поврзани вести »

САД: Ова е историски момент за Зимбабве

Орбис - пред: 56 мин

Американската амбасада во Зимбабве повика на фер и слободни избори по оставката на претседателот Роберт Мугабе. САД ја оценија оставката како историски момент за Зимбабве и побараа безусловно почитување на владеењето на правото.

123 поврзани вести »

Путин телефонски го извести Трамп за неговата средба со Асад

Орбис - пред: 1 час

Рускиот претседател, Владимир Путин, телефонски го информирал неговиот американски колега Доналд Трамп како поминал неговиот состанок со сирискиот претседател Башар ал Асад, што се одржал вчера во Сочи.

31 поврзани вести »

Заев оствари средба со нерезидентни амбасадори за Македонија во Белград

Орбис - пред: 2 часа

Премиерот Зоран Заев на маргините на официјалната посета на Република Србија оствари средба со нерезидентни амбасадори што ја покриваат Република Македонија од Белград. На средбата на која присуствуваа амбасадорите на Австралија, Финска, Канада, ...

52 поврзани вести »

(Фото) Полицијата во Берлин заплени 100 украдени предмети на Џон Ленон

Орбис - пред: 2 часа

Полицијата во Берлин заплени 100 украдени предмети што му припаѓале на Џон Ленон, меѓу кои се една табакера, рачно напишана партитура, три дневници и два пара очила со метални рамки. Портпаролката на полицијата, Винфрид Венсел, рекла дека ...

7 поврзани вести »

Гвинеја Бисао ја повлече одлуката за признавање на независно Косово

Орбис - пред: 2 часа

Гвинеја Бисао ја повлече одлуката за признавање на независно Косово од 2011 година, изјави српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ. „За ваквата одлука денеска ме извести премиерот на Гвинеја Бисао“, рекол Дачиќ за „Танјуг“.

8 поврзани вести »

Груби ја одложи амандманската расправа за предлог-законот за јазиците

Орбис - пред: 3 часа

Претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, ја одложи шестата седница закажана за утре на која на дневен ред беше второто читање на предлог-законот за употреба на јазиците.

26 поврзани вести »

(Видео) Инцидент во српското собрание: Лидерот на Двери со компјутерско глувче гаѓаше пратеник

Орбис - пред: 3 часа

Лидерот на српската партија Двери, Бошко Обрадовиќ, со компјутерско глувче го гаѓаше претседателот на Одборот за административни прашања, Александар Мартиновиќ. Инцидентот се случил кога Мартиновиќ му го одзел зборот на Обрадовиќ.

14 поврзани вести »

Средба на Заев со делегација на ДС: Во односите меѓу двете партии постои континуитет на размена на искуства

Орбис - пред: 4 часа

Премиерот Зоран Заев и претседател на Социјалдемократскиот сојуз на Република Македонија, на маргините на официјалната посета на Република Србија, оствари средба и со делегација на Демократска странка во оваа земја што ја предводеше претседателот на ...

52 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Владата денеска ја задолжи државата за нови 31,5 милиони евра

Орбис - пред: 4 часа

Расипничката и неодговорна влада на СДС денес ја задолжи државата за нови 31,5 милиони евра, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Владата прекумерно се задолжува, неплански и без потреба. На денешната аукција за задолжување било најавено задолжување од 17 милиони ...

21 поврзани вести »

Собраниска делегација на Конференција во Брисел

Орбис - пред: 4 часа

Пратениците Артан Груби, Никола Попоски и Фадил Зендели, вчера и денес учествуваат на Конференција посветена на интеграцијата на земјите од Западен Балкан кон Европската унија во Европскиот парламент во Брисел.

11 поврзани вести »

Прилепскиот театар бара одделување од Центарот за култура

Орбис - пред: 4 часа

Одделување на театарот „Војдан Чернодрински“ од центарот за култура „Марко Цепенков“, поголема заштита на културното наследство, правилна евалуација на работата на вработените во овие институции, заштита на авторските права и нивна валоризација.

5 поврзани вести »

Роберт Мугабе поднесе оставка по 37 години на власт

Орбис - пред: 4 часа

Роберт Мугабе (93), кој владееше со Зимбабве од независноста во 1980 година, попладнево поднесе оставка од функцијата претседател, кратко време откако пратениците започнаа постапка за импичмент против него.

123 поврзани вести »

Мртов маж со повреди на главата пронајден кај касарната во Гевгелија

Орбис - пред: 5 часа

Мртов маж бил пронајден утринава во близина на касарната во Гевгелија. Според првичните информации од полицијата, починатиот маж имал повреди во пределот на главата. Неговото тело е предадено на обдукција за да се утврдат причините за смртта.

24 поврзани вести »

Владиката Агатангел е против барањето на МПЦ до бугарската црква

Орбис - пред: 5 часа

Митрополитот Повардарски Агатангел не го поддржува барањето за признавање на автокефалноста што МПЦ-ОА го испрати до Бугарската православна црква. Во соопштението, владиката Агатангел вели дека ова барање е само уште продолжение од неодамнешниот ...

27 поврзани вести »

Македонија заинтересирана за привлекување украински инвестиции

Орбис - пред: 6 часа

Претседателот на Собранието Талат Џафери се сретна со делегација на пратеничката група за меѓупарламентарни односи со Република Македонија на Врховната Рада на Украина, составена од пратениците Андриј Шинкович, Михајло Кобцев и Роман Мацола.

7 поврзани вести »

Ракотинци, Добри Дол и Сопиште утре ќе останат без вода

Орбис - пред: 6 часа

Корисниците од селата Ракотинци, Добри Дол и Сопиште утре, 22 ноември, ќе останат без вода. „По добиеното известување од ЈП Водовод и Канализација, ги известуваме граѓаните дека поради вградување на регулатор за притисок во Сопиште – потисна цевка ...

7 поврзани вести »

Истражување: Децата навлечени на марихуана, возрасните на седативи

Орбис - пред: 6 часа

Институтот за јавно здравје презентираше загрижувачки податоци за употребата на дроги во земјава. Два проценти од деца на возраст од 11, 12, 13 години користат марихуана, а нивниот број континуирано расте.

46 поврзани вести »

Албанскиот претседател во посета на Битола

Орбис - пред: 6 часа

Претседателот на Албанија, Илир Мета, денес ја посети општина Битола, каде што оствари официјална средба со градоначалничката Наташа Петровска, со која заедно го посетија и Музејот на Албанската азбука во Битола.

30 поврзани вести »