TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Орбис

Уапсен разбојникот што ја ограби Халк банка

Орбис - пред: 11 часа

Од полицијата велат дела Секторот за внатрешни работи Скопје го привел лицето Е.М. (29) од Скопје поради основи на сомнение дека на 3 овој месец ја ограбил Халк банка. Како што велат од МВР, според документираните сознанија од истрагата, пријавениот ...

26 поврзани вести »

Заев: Многу се зборува за ЕУ, време е за акција

Орбис - пред: 11 часа

„Многу се зборува за ЕУ, време е за акција“, порача претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција на лидерите од регионот и лидерите на ПЕС во Сараево. „Собрани сме заедно, да најавиме дека ни е доста од квазипатроитизам и дека ...

20 поврзани вести »

Пронајдено безживотно тело во Охридското Езеро

Орбис - пред: 11 часа

Од СВР-Охрид известуваат дека забележано е безживотно тело во водите на Охридското Езеро во близина на плажата „Бафало бич“, кај мостот на каналот Студенчишта. Телото во 11 часот и 55 минути го забележал случаен минувач кој се движел на пешачката ...

56 поврзани вести »

„Шубертова вечер“ со Марија Ѓошевска

Орбис - пред: 12 часа

Во малата сала на Македонската филхармонија, в понеделник со почеток во 20 часот, ќе се одржи рецитал на истакнатата пијанистка Марија Ѓошевска. Концертот е насловен „Шубертова вечер“, а ќе бидат изведени „Фантазија – импромпти“ од Фредерик Шопен, ...

6 поврзани вести »

Николовски од БиХ: За унапредување на земјоделството, важна е размената на искуства меѓу земјите од ЈИЕ

Орбис - пред: 12 часа

Во рамки на Единаесеттиот годишен работен состанок на министрите за земјоделство од Југоисточна Европа (ЈИЕ), кој се одржа во Јахорина, Босна и Херцеговина, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, оствари средби со ...

22 поврзани вести »

Париз: Казнети 1.142 лица со по 1.500 евра поради користење сексуални услуги

Орбис - пред: 12 часа

Во Париз се казнети 1.142 клиенти на проститутки откако стапи во сила законот за забрана за купување сексуални услуги во април 2016 година. Овој француски закон има цел да ги казнува корисниците на услугите, а не проститутките, и предвидува парична ...

7 поврзани вести »

Гремингер: ОБСЕ ќе продолжи да работи со институциите за поддршка на реформите во клучните области

Орбис - пред: 12 часа

ОБСЕ, нејзините институции, а особено Мисијата на ОБСЕ во Скопје ќе продолжат да работат во партнерство со националните институции за поддршка на договорените реформи во клучните области, вели генералниот секретар на ОБСЕ во Скопје, Томас Гремингер.

50 поврзани вести »

ДУИ: Денес во Зајас ќе бидат погребани посмртни останки на албански жртви

Орбис - пред: 12 часа

Од ДУИ соопштуваат дека денеска во Зајас, Кичевско, ќе бидат погребани посмртните останки на албанските жртви од масакрите од 1913 година па сè до Втората светска војна кои биле пронајдени во некои масовни гробници.

40 поврзани вести »

Ресен го има најактивното „Мовембер“ движење во земјава

Орбис - пред: 12 часа

Сѐ поретко гледаме мажи со мустаци во месецот на машкото здравје во земјава. Додека на светско ниво движењето, кое постои од 2003 година, станува сѐ попопуларно и придонесува за покренување на свеста за машкото здравје, кај нас некако спласнува ...

2 поврзани вести »

ВИДЕО: Блиска средба со кафеава мечка на Илинска планина

Орбис - пред: 12 часа

„Ситуација која се случува ретко во животот. Одлично видео!“ – вака ­Фејсбук групата МАКЕДОНИЈА-MACEDONIA го опишува објавеното видео од блиска средба со кафеава мечка на Илинска планина. И навистина, одлично видео.

Пронајдени четири килограми дрога во стан на тетовец

Орбис - пред: 13 часа

Од МВР соопштуваат дека полициски службеници од СВР-Тетово извршиле претрес на во стан на ул. „146“ во кој како потстанар живее лицето А.Г. (32) од Тетово каде што била пронајдена дрогата.

27 поврзани вести »

Светски ден на сеќавање на жртвите од сообраќајните незгоди

Орбис - пред: 13 часа

По повод Светскиот ден на сеќавање на жртвите од сообраќајни незгоди, 19 Ноември, Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) апелира до сите надлежни институции да ја подигнат безбедноста на сообраќајот на патиштата на ...

40 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ветуваше живот за сите, а граѓаните гледаат само живот за Заев, Вице и Анѓушев

Орбис - пред: 14 часа

СДС ветуваше се и сешто, но со новиот буџет за 2018 година кој е најголемиот досега, лагите се ставени и на хартија, а пратениците на СДС ќе ги гласаат. Пари за патни трошоци и расипништво на Заев и неговите функционери ќе има како никогаш досега, ...

40 поврзани вести »

Заев од Сараево: На Европа ѝ е потребна левицата, посебно кога десницата во некои земји се разви радикално

Орбис - пред: 14 часа

На Европа ѝ е потребна левицата, посебно кога после долги години, десницата во некои земји се разви радикално, со квазипатриотски идеи, а под превезот на модерниот грабеж. Левицата треба да го добие своето место во Европа, а тоа зависи од левите ...

22 поврзани вести »

Денеска облачно со слаб дожд, од понеделник значително заладување

Орбис - пред: 15 часа

Времето во Македонија ќе биде облачно со слаби локални врнежи од дожд, претежно во југоисточните делови. Утринската температура ќе се движи од 2 до 11, а дневната од 7 до 13 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, облачно со слаби врнежи од дожд.

62 поврзани вести »

Прекин на сообраќајот поради сообраќајка на патот Радовиш-Струмица

Орбис - пред: 15 часа

Сообраќајот на магистралниот пат А-4 Радовиш-Струмица кај клучката Воиславци од утрово од 4:40 часот се пренасочува поради сообраќајна незгода, информираат од АМСМ. Оттаму потсетуваат дека од 15 ноември стапи во сила законската обврска за ...

42 поврзани вести »

Владите на Македонија и Бугарија во Струмица ќе ја одржат првата заедничка седница

Орбис - пред: 15 часа

Владите на Република Македонија и Бугарија на првата заедничка седница започнуваат со работа на конкретни проекти за соработка. На седницата која ќе се одржи на 23 ноември во Струмица, двата кабинета ќе ги разгледаат можностите за активирање на ...

28 поврзани вести »

Гостување на турскиот мјузикл „Легендата на птицата Симург“

Орбис - пред: 15 часа

Во Домот на АРМ, в понеделник, ќе биде изведен мјузиклот „Легендата на птицата Симург“ од Турција. Во изведбата ќе учествуваат 45 уметници – членови на хорот, на оркестарот и на танцовата група при ТРТ –Турската државна радио телевизија.

7 поврзани вести »

(Видео) Сопирачките беа пресудни: Избегната трагедија за неколку сантиметри

Орбис - пред: 16 часа

Дека сопирачките се многу битни за безбедноста во сообраќајот докажува и следната видеоснимка на која се гледа како за само неколку сантиметри беше избегната огромна трагедија. На видеото кое стигнува од Норвешка се гледа како дете се симнува од ...

5 поврзани вести »

ЖРК Вардар рутински го реши Турингер

Орбис - 17.11.2017

Ракометарките на Вардар со максимални шест победи ја завршија првата фаза во Лигата на шампионите. Вечерва во Скоје, ЖРК Вардар го совлада германски Турингер со 29:21(12:12). Вицешампионките на Европа рутински со половина од силите излегоа на крај ...

68 поврзани вести »