TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Орбис

Градот Скопје ќе расправа за бесплатен градски превоз и автобуси до средно Водно за викенд

Орбис - пред: 5 часа

По предлог на градоначалникот Петре Шилегов, Советот на градот Скопје денеска како 11 точка ќе расправа за бесплатен јавен превоз во деновите кога ќе има големо загадување на воздухот. Со оваа одлука Советот ќе го овласти градоначалникот со решенија ...

30 поврзани вести »

(Видео) Проколнатиот брод на Тито заринка на брегот на Калифорнија

Орбис - пред: 14 часа

Бродот без екипаж, заробен од стаорци, кој неколку години мистериозно пловеше по Атлантикот, заринка на брегот на Калифорнија. Хрватските медиуми пишуваат дека според должината на бродот и фотографиите кои што се појавија, станува збор за ...

4 поврзани вести »

Вардар го доби вечното дерби, „Комитите“ го прославија јубилејот

Орбис - пред: 15 часа

Вардар го совлада Пелистер со 3:0 во големото дерби на македонскиот фудбал, кое овојпат беше „зачинето“ и со прославата на навивачката група „Комити“ на два јубилеи – 30 години навивачка група и 70 години од основањето на нивниот омилен клуб.

121 поврзани вести »

АБА: Лидерот Будуќност пресилен за „фенерџијата“ МЗТ

Орбис - пред: 15 часа

МЗТ остана закован за дното на табеата во АБА лигата, откако во деветтото коло ззагуби од лидерот Будуќност 71:93 (13:22, 20:21, 20:18, 18:32 ). МЗТ остана на само една победа на домашен терен сезонава, а по девет натпревари има скор 2-7.

29 поврзани вести »

Мугабе не ја предава власта

Орбис - пред: 15 часа

Деведесет и тригодишниот Роберт Мугабе одби да ја предаде власта и најави дека е подготвен да остане претседател на Зимбабве уште неколку недели, иако се засилува притисокот врз него да замине.

120 поврзани вести »

Директорот на „Нисан“ ја враќа платата поради скандалот со возилата

Орбис - пред: 16 часа

Генералниот директор на јапонскиот произведувач на автомобили „Нисан мотор“, Хирото Саикава и другите менаџери во компанијата почнаа да враќаат дел од платата што ја зимаат, поради скандалот со незаконските инспекции на возилата во погоните во ...

5 поврзани вести »

Баба од Јапонија на 89 години станала махер за фотошоп

Орбис - пред: 16 часа

Повеќето луѓе мислат дека технологијата е за млади луѓе, но не и Кимико Нисимото. Таа е 89-годишна баба која живее во Јапонија и во изминативе 17 години има посебна пасија – прави автопортрети и ги уредува фотографиите на уникатен начин.

3 поврзани вести »

Хонг Конг на врвот меѓу 100-те најпосетени дестинации на планетата

Орбис - пред: 18 часа

Девета година по ред, Хонг Конг е на врвот на листата на најпосетени градови на планетата. Ова го покажуваат резултатите на истражувањето „Топ 100 дестинации во 2017 година“. Истражувачот на пазарот Еуромонитор интернешенел предвидува дека бројот на ...

7 поврзани вести »

Анкара ги забрани сите јавни ЛГБТ настани

Орбис - пред: 18 часа

Турските власти ги забранија сите јавни настани кои ги организира ЛГБТ заедницата во Анкара. Ова го соопшти канцеларијата на гувернерот на турската престолнина, објаснувајќи дека одлуката е донесена поради јавна безбедност.

16 поврзани вести »

СДСМ: Не се скратени средствата за реконструкција на студентски домови

Орбис - пред: 18 часа

„Залудни се обидите на ВМРО-ДПМНЕ партијата која што 11 години ги понижуваше студентите, а студентските домови ги остави заглавени во долгови, денес да шири лажни вести и да глуми загриженост за студентите.

27 поврзани вести »

(Видео) Инспекциите на терен, потонатиот брод утре ќе биде изваден од Студенчишта

Орбис - пред: 19 часа

Надлежните институции за заштита на животната средина и инспекции денеска излегле на терен, по што е одлучено да бидат преземени итни мерки за вадење на потонатиот брод од каналот Струденчишта во Охрид, со цел да се спречи понатамошно излевање на ...

42 поврзани вести »

Лесново се бори за заштита од УНЕСКО

Орбис - пред: 19 часа

Лесново се бори да стане првиот Гео парк во земјaва под заштита на УНЕСКО. Постапката за аплицирање до УНЕСКО е веќе започната. Експертите за туризам сметаат дека специфичниот вулкански терен, единствен на Балканот е вреден да се запише на листата ...

13 поврзани вести »

(Видео) Индијката Мануши Чилар е новата Мис на светот

Орбис - пред: 19 часа

Дваесетгодишната студентка по медицина, Мануши Чилар, е новата Мис на светот. Финалето на светскиот избор за убавина се одржа во Кина. На него учествуваа девојки од 118 земји на возраст од 18 до 26 години.

38 поврзани вести »

Мета на тет-а-тет средба со Иванов

Орбис - пред: 19 часа

Претседателот Ѓорге Иванов утре ќе биде домаќин на албанскиот претседателот Илир Мета, кој ќе престојува во дводневна официјална посета на земјава. Во 10 часот е планирана официјална церемонија на пречек со највисоки државни и воени почести на ...

64 поврзани вести »

Алиоски стрелец во триумфот на Лидс (Видео)

Орбис - пред: 20 часа

Фудбалерите на Лидс го совладаа Мидлзброу 2:1 (1:0) во рамките на 17.коло во Чемпионшип дивизијата. Во само втората победа за Лидс на последните шест натпревари стрелец на вториот гол беше македонскиот репрезентативец Егзџан Алиоски.

30 поврзани вести »

Децата ги преземаат училиштата по повод Светскиот ден на детето

Орбис - пред: 20 часа

На 20 ноември, градоначалникот на Велес Аце Коцевски, претставникот на УНИЦЕФ, Бенџамин Перкс и претставници од Министерството за образование и наука ќе учествуваат во активностите што ги подготвија учениците од ОУ „Васил Главинов“ во Велес по повод ...

17 поврзани вести »

Хан и Заев утре со заедничка прес-конференција во Скопје

Орбис - пред: 20 часа

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан утре доаѓа во дводневна посета на Скопје. Како што информираше Владата, премиерот Зоран Заев ќе има работен ручек со еврокомесарот Хан.

32 поврзани вести »

(Видео) Мојановски: Одлуката на МПЦ ги следи политичките односи меѓу Македонија и Бугарија

Орбис - пред: 21 часа

Ова прашање треба да се набљудува и во контекстот на воспоставување политички односи меѓу Македонија и Бугарија со потпишувањето на договорот. Во тој контекст, ова прашање апсолутно ги следи стапките на политичките и општествените односи и се ...

115 поврзани вести »

(Видео) Ѓоргески: Потегот на МПЦ нема да ѝ се допадне на Руската православна црква

Орбис - пред: 21 часа

Ова барање нема да наиде на одобрување, посебно не од страна на Руската православна црква, која сите овие години се бореше за воведување консензус за да ја амортизира улогата што ја има Вселенската патријаршија во православниот свет, вели експертот ...

115 поврзани вести »

Работнички до бод во фото финишот, убедливи победи на Шкендија и Шкупи

Орбис - пред: 21 часа

Работнички успеа да освои бод во Струмица во последните секунди од мечот со Академија Пандев, Шкендија и Шкупи зпишаа убедливо победи, а Силекс ги освои бодовите во Прилеп, во рамките на 16.коло во Првата македонска фудбалска лига, кое вечерва ќе го ...

52 поврзани вести »