TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Орбис

Ресен го има најактивното „Мовембер“ движење во земјава

Орбис - 18.11.2017

Сѐ поретко гледаме мажи со мустаци во месецот на машкото здравје во земјава. Додека на светско ниво движењето, кое постои од 2003 година, станува сѐ попопуларно и придонесува за покренување на свеста за машкото здравје, кај нас некако спласнува ...

3 поврзани вести »

ВИДЕО: Блиска средба со кафеава мечка на Илинска планина

Орбис - 18.11.2017

„Ситуација која се случува ретко во животот. Одлично видео!“ – вака ­Фејсбук групата МАКЕДОНИЈА-MACEDONIA го опишува објавеното видео од блиска средба со кафеава мечка на Илинска планина. И навистина, одлично видео.

Пронајдени четири килограми дрога во стан на тетовец

Орбис - 18.11.2017

Од МВР соопштуваат дека полициски службеници од СВР-Тетово извршиле претрес на во стан на ул. „146“ во кој како потстанар живее лицето А.Г. (32) од Тетово каде што била пронајдена дрогата.

27 поврзани вести »

Светски ден на сеќавање на жртвите од сообраќајните незгоди

Орбис - 18.11.2017

По повод Светскиот ден на сеќавање на жртвите од сообраќајни незгоди, 19 Ноември, Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) апелира до сите надлежни институции да ја подигнат безбедноста на сообраќајот на патиштата на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ветуваше живот за сите, а граѓаните гледаат само живот за Заев, Вице и Анѓушев

Орбис - 18.11.2017

СДС ветуваше се и сешто, но со новиот буџет за 2018 година кој е најголемиот досега, лагите се ставени и на хартија, а пратениците на СДС ќе ги гласаат. Пари за патни трошоци и расипништво на Заев и неговите функционери ќе има како никогаш досега, ...

44 поврзани вести »

Заев од Сараево: На Европа ѝ е потребна левицата, посебно кога десницата во некои земји се разви радикално

Орбис - 18.11.2017

На Европа ѝ е потребна левицата, посебно кога после долги години, десницата во некои земји се разви радикално, со квазипатриотски идеи, а под превезот на модерниот грабеж. Левицата треба да го добие своето место во Европа, а тоа зависи од левите ...

22 поврзани вести »

Денеска облачно со слаб дожд, од понеделник значително заладување

Орбис - 18.11.2017

Времето во Македонија ќе биде облачно со слаби локални врнежи од дожд, претежно во југоисточните делови. Утринската температура ќе се движи од 2 до 11, а дневната од 7 до 13 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, облачно со слаби врнежи од дожд.

Прекин на сообраќајот поради сообраќајка на патот Радовиш-Струмица

Орбис - 18.11.2017

Сообраќајот на магистралниот пат А-4 Радовиш-Струмица кај клучката Воиславци од утрово од 4:40 часот се пренасочува поради сообраќајна незгода, информираат од АМСМ. Оттаму потсетуваат дека од 15 ноември стапи во сила законската обврска за ...

53 поврзани вести »

Владите на Македонија и Бугарија во Струмица ќе ја одржат првата заедничка седница

Орбис - 18.11.2017

Владите на Република Македонија и Бугарија на првата заедничка седница започнуваат со работа на конкретни проекти за соработка. На седницата која ќе се одржи на 23 ноември во Струмица, двата кабинета ќе ги разгледаат можностите за активирање на ...

28 поврзани вести »

Гостување на турскиот мјузикл „Легендата на птицата Симург“

Орбис - 18.11.2017

Во Домот на АРМ, в понеделник, ќе биде изведен мјузиклот „Легендата на птицата Симург“ од Турција. Во изведбата ќе учествуваат 45 уметници – членови на хорот, на оркестарот и на танцовата група при ТРТ –Турската државна радио телевизија.

4 поврзани вести »

(Видео) Сопирачките беа пресудни: Избегната трагедија за неколку сантиметри

Орбис - 18.11.2017

Дека сопирачките се многу битни за безбедноста во сообраќајот докажува и следната видеоснимка на која се гледа како за само неколку сантиметри беше избегната огромна трагедија. На видеото кое стигнува од Норвешка се гледа како дете се симнува од ...

5 поврзани вести »

ЖРК Вардар рутински го реши Турингер

Орбис - 17.11.2017

Ракометарките на Вардар со максимални шест победи ја завршија првата фаза во Лигата на шампионите. Вечерва во Скоје, ЖРК Вардар го совлада германски Турингер со 29:21(12:12). Вицешампионките на Европа рутински со половина од силите излегоа на крај ...

60 поврзани вести »

Немири за време на демонстрациите во Атина и Солун

Орбис - 17.11.2017

Немири избија во Атина и Солун за време на демонстрациите по повод годишнината од студентскиот бунт против воената диктатура во Грција, објави „Вашингтон пост“. Помали групи демонстранти запалија контејнери и фрлаа камења врз полицајците во центарот ...

13 поврзани вести »

Руското МНР предупреди на терористички напади низ Европа и САД за време на празниците

Орбис - 17.11.2017

Министерството за надворешни работи на Русија, предупреди на можност за терористички напади во големите европски и американски градови, за време на Нова година и Божик. „Постои голема веројатност за терористички напади во Европа и САД во текот на ...

15 поврзани вести »

Ирак предупреди дека „Исламската држава“ продолжува да претставува закана

Орбис - 17.11.2017

Ирачки официјални лица предупредија дека „Исламска држава“ продолжува да претставува закана, иако владините сили го зазедоа последниот град во земјата контролиран од терористичката организација.

8 поврзани вести »

Одлука за прераспределба на средствата помеѓу буџетските корисници

Орбис - 17.11.2017

Владата на Република Македонија на денешната 39-тата седница ја разгледа и ја усвои предлог–одлуката за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници на централната власт и помеѓу фондовите.

26 поврзани вести »

СЈО се вклучува во работната група за следење на комуникациите

Орбис - 17.11.2017

Владата денеска ја разгледа и усвои предлог-одлуката за дополнување на Одлуката за формирање работна група за изготвување и следење на имплементацијата на Планот за реализација на препораките на група високи експерти за системски прашања од владеење ...

29 поврзани вести »

Владата ги усвои измените на Законот за придонеси од задожително социјално осигурување

Орбис - 17.11.2017

Предлог-законот за изменување на Законот за придонеси од задолжително социјално осигурување, беше усвоен на денешната седница на Владата. Со овој закон се предвидува корекцијата на висината на највисоката месечна основница за пресметување и уплата ...

Над 60 ученици се затруле со јаглероден диоксид во Албанија

Орбис - 17.11.2017

Најмалку 60 ученици од средно училиште во албанската област Голо Брдо се затруле со јаглероден диоксид. Триесет и шест од нив се хоспитазрани во болниците во Пешкопеја и Булќиза, а тројца, кои биле во потешка здравствена состојба, се транспортирани ...

17 поврзани вести »

Нов бран лажни дојави за бомби во Русија

Орбис - 17.11.2017

Повеќе училишта, трговски центри и Академијата за уметности во Санкт Петербург беа евакуирани по лажни дојави за бомби. Ова се нови примери на анонимни повици, чиј извор и понатаму останува непознат, а од септември сеат хаос и страв на целата ...

18 поврзани вести »