TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Орбис

И тоа се случи, Ибрахимовиќ не е најдобар во Шведска

Орбис - пред: 23 часа

Златан Ибрахимовиќ, иконата на шведскиот фудбал, прв пат по цела деценија не е прогласен за најдобар фудбалер на Шведска. Признанието замина во рацете на Андреас Гранквист. Ибрахимовиќ се повелече од националниот тим по Европското првенство во 2016 ...

24 поврзани вести »

Трудо: Канада e загрижена поради терористите кои се враќаат од ‘Исламска држава’

Орбис - пред: 23 часа

Канадскиот премиер Џастин Трудо изјави дека неговата земја е загрижена од заканата против националната безбедност, поради терористите кои од ‘Исламска држава’ се враќаат назад во земјата. Трудо изјави дека ќе набљудува оние кои ги прекршиле ...

4 поврзани вести »

Тилерсон: Санкциите влијаат врз Северна Кореја

Орбис - пред: 23 часа

Според државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон санкциите спрема Северна Кореја поради нејзината нуклеарна програма влијаат врз режимот на Ким Јонг-ун, но Вашингтон сѐ уште има надеж дека ќе пронајде дипломатско решение за регионалната криза која ...

71 поврзани вести »

Мечка паднала во стапица кај Демир Хисар – се чека екипа од Скопје за успивање

Орбис - пред: 1 ден

Утрово во редакцијата на Телевизија Орбис пристигнаа повеќе реакции како на граѓаните така и на здруженија за заштита на животната средина дека во село Единаковци, Демирхисарско во стапица фатена е кафеава мечка.

(ВИДЕО) Извлечен бродот „Мис Стоун“ од каналот Студенчишта

Орбис - пред: 1 ден

Се надмина инцидентот со бродот “Мис Стон“, кој делумно беше потонат во каналот Студенчишта и од кој беше излеана мала количина нафта. Со помош на брод од Хидробиолошкиот завод и дигалка бродот беше исправен и прицврстен во близина на хангарот од ...

50 поврзани вести »

ЦИКП започна втора потрага по добри брендови

Орбис - 21.11.2017

Центарот за истражување и креирање политики (ЦИКП), кој во Македонија е носител на проектот Smart Start (ко-финансиран од Европската унија и се спроведува во пет земји како што се Македонија, Босна и Херцеговина, Србија, Црна Гора и Турција), ...

11 поврзани вести »

Судијката, Фатиме и адвокатите толкуваа за колку дена му важи боледувањето на обвинетиот во “Триста”

Орбис - 21.11.2017

Судењето за помошник министерот во МВР, Ѓоко Поповски, обвинет во предметот „Триста“ е одложено за 27-ми ноември. Неговите адвокати побараа одложување на судењето за 2 до 3 недели, образложувајќи дека боледувањето било отворено на 16 ноември и на ...

33 поврзани вести »

Заев во официјална посета на Србија

Орбис - 21.11.2017

На покана на српската премиерка Ана Брнабиќ, премиерот Зоран Заев денеска престојува во официјална посета на Србија. Според најавите, двајцата ќе имаат тет-а-тет средба. По средбата делегации на двете влади, предводени од премиерите ќе одржат ...

38 поврзани вести »

Груевски се сретна со Хан – реформите мора да се исполнат на патот кон ЕУ

Орбис - 21.11.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со членовите на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски и Александар Николоски оствари средба со Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан.

169 поврзани вести »

Научна трибина по повод 109 години од албанската азбука

Орбис - 21.11.2017

Научна трибина по повод 109 годишнина од Конгресот на албанската азбука ќе се одржи денеска во Битола. Учесници на трибината се истражувачи албанолози од државни институции во Македонија, Косово и Албанија.

60 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за двојазичност е неуставен и креира поделби

Орбис - 21.11.2017

Законот за двојазичност е неуставен и креира поделби во Република Македонија, и истиот не е во согласност со итните реформски приоритети, сметаат од опозицијата. Во соопштение упатено до јавноста, оттаму тврдат дека Владата наместо да се насочи кон ...

41 поврзани вести »

„Цртани жени“ од Братислав Ташковски

Орбис - 21.11.2017

Утре со почеток во 12.00 часот, во мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“ ќе се одржи промоцијата на поетската книга на Братислав Ташковски „Цртани жени“,издание на „Панили“ од Скопје.

5 поврзани вести »

Утре без струја делови Кисела Вода, Сарај, Карпош и Студеничани

Орбис - 21.11.2017

Утре без електрична енергија ќе останат неколку делови од Кисела Вода, Сарај, Карпош и Студеничани. Имено, во периодот од 08.30 до 11.00 часот, без стрија ќе бидат дел од корисниците од улица Студеничанска во општина Кисела Вода , како и дел од ...

29 поврзани вести »

Дескоска: Правото на ученичко учество и организирање ќе биде опфатено во Законот за средно образование

Орбис - 21.11.2017

Училиштата и факултетите треба да бидат “школи на демократија” – Правото на ученичко учество и организирање ќе биде опфатено во Законот за средно образование, истакна Министерката за образование и наука, Рената Дескоска, којашто имаше свое обраќање ...

Сведокот во „Труст” призна дека имал различни потписи на фактурите

Орбис - 21.11.2017

Сведокот во „Труст” призна дека имал различни потписи на фактурите на денешното рочиште во кривичниот суд каде продолжи судењето за бизнисменот и сопственик на ТВ „Нова“, Сеад Кочан, за Василије Авировиќ и Сафет Ватиќ, тројцата обвинети за нелегално ...

30 поврзани вести »

Хан се сретна со Груевски, Ахмети и Села – реформите мора да се исполнат

Орбис - 20.11.2017

Еврокомесарот за проширување и соседската политика, Јоханес Хан кој имаше средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на „Твитер“ напиша дека ја истакнал важноста од конструктивноста на опозицијата за исполнување на реформите.

169 поврзани вести »

10 дена бесплатен филмски маратон во џебното кино на МКЦ

Орбис - 20.11.2017

Од денеска почна целодневен филмски маратон (Синемаратон) во Џебното кино на Младинскиот културен центар. Маратонот почна претпладнево со каубојскиот „Рио Браво“ (1959). Проекциите ќе бидат од 9 наутро до 3 часот по полноќ или вкупно 240 часа филм.

13 поврзани вести »

БПЦ ќе се консултира со останатите цркви, па ќе одлучи за барањето на МПЦ

Орбис - 20.11.2017

Светиот синод на Бугарската православна црква ќе се консултира со останатите 14 православни цркви, меѓу кои и руската, српската и грчката пред да донесе одлука за признавање на Македонската православна црква – Охридска архиепископија.

113 поврзани вести »

Села доставил предлог за министер за здравство до Заев

Орбис - 20.11.2017

Лидерот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села вели дека партијата му доставила предлог на премиерот Зоран Заев за нов министер за здравство. „Ние веќе доставивме предлог за министер до премиерот Заев.

18 поврзани вести »

Во декември заедничка владина седница меѓу Албанија и Македонија во Подградец

Орбис - 20.11.2017

Македонија и Албанија се земји со слични предизвици и меѓусебната соработка само ги потврдува пријателските односи, кои уште повеќе ќе се унапредат со зголемување на соработката во областите на економијата, трговијата, развојот на инфраструктурата, ...