TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Орбис

Банките со заинтересирани инвеститори бараат влез во „Фени“

Орбис - 21.11.2017

Трите банки кредитори на „Фени“, Стопанска банка АД Скопје, Комерцијална банка АД Скопје и банката „Силк роуд“, бараат од стечајниот управник непречен влез во фабриката заедно со заинтересирани инвеститори со кои се во преговори.

83 поврзани вести »

Над 50 загинати во самоубиствен напад во Нигерија

Орбис - 21.11.2017

Најмалку 50 луѓе загинаа во североисточниот нигериски град Муби кога тинејџер – бомбаш самоубиец, се разнесе во џамија. Локалните власти соопштија дека во нападот има и околу десетина повредени.Портпаролот на полицијата, Омар Абубакар изјавил дека ...

30 поврзани вести »

Заев во посета на Србија: Пријателските односи меѓу двете земји се богатство и потенцијал за продлабочување на ...

Орбис - 21.11.2017

Премиерот Зоран Заев и премиерката на Србија, Ана Брнабиќ разговараа за интензивирање на заедничките проекти, како и за соработката на проектите на коридорот 10, за време на официјалната посета на Заев во Република Србија.

110 поврзани вести »

Пратениците во сабота ќе распрваат за изборот на нов јавен обвинител

Орбис - 21.11.2017

Во сабота на собраниска седница, пратениците ќе расправат за избор на новиот јавен обвинител Љубомир Јовески.Инаку, Јовески е член на Советот на јавни обвнинители, а како предлог за нов државен обвинител доаѓа од Владата од 7 ноември.Седницата за ...

33 поврзани вести »

Утре стартува седмата Недела на дизајнот во Скопје

Орбис - 21.11.2017

Унгарија, каде се создадени пенкалото познато како „биро“ (Ласло Биро, 1938), Рубиковата коцка (Емо Рубик, 1975) и Нојмановата архитектура што е основа на сите модерни компјутери (Јанош Нојман, 1945), е земјата во фокусот на годинашното 7.

30 поврзани вести »

Претседателот на Иран објави победа врз ‘Исламска држава’

Орбис - 21.11.2017

Иранскиот претседател Хасан Рохани објави победа што го означила крајот на радикалната група „Исламска држава“ на Блискиот Исток. „Денес, со Божјата волја и отпорот на луѓето, можеме да кажеме дека ова зло е уништено, или барем ослабено“, изјави ...

82 поврзани вести »

Самоубиствен напад во џамија во Нигерија

Орбис - 21.11.2017

Најмалку 15 лица загинаа во самоубиствен напад извршен во џамија во североисточниот нигериски град Муби. „Околу 15 верници се убиени, а неколку други се повредени“, изјавија локалните власти.

30 поврзани вести »

ПериМак – надеж за најмалите пациенти во Македонија

Орбис - 21.11.2017

Од 21 до 23 ноември во Хотел Александар Палас Скопје, како и 24 и 25 ноември, во зградата на Министерство за здравство, повеќе од 250 македонски гинеколози, акушери, педијатри, неонатолози и интензивисти како и медицински сестри ќе бидат дел од ...

26 поврзани вести »

Манчевски се сретна со најдобрите ИКТ студенти кои беа во посета на Кина

Орбис - 21.11.2017

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, оствари средба со петте најдобри студенти во областа на Информатички технологии и Телекомуникации, кои беа во студиска посета на Кина.

Земјотрес почувствуван во Велес

Орбис - 21.11.2017

Земјотрес со интензиет од 2,5 степени според Рихтеровата скала бил почувствуван во Велес и околината. Од Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје информираат дека земјотресот бил почувствуван во 07 часот и 53 минути.

Дејтоснки договор, 22 години подоцна

Орбис - 21.11.2017

На денешен ден пред 22 години во американската база Рајт Петерсон во Дејтон, беше парафиран Општиот рамковен договор за мир во Босна и Херцеговина, со што е ставен крај на војната во една од поранешните републики од СФРЈ и воспоставен нејизниот ...

6 поврзани вести »

Давитков го повика, Хендрикс веднаш долета во Македонија

Орбис - 21.11.2017

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Јорданчо Давитков бргу го смени планот, првите два натпревари во претквалификациите за Европското првенство во 2021 година да ги одигра без странец.

53 поврзани вести »

Путин се сретна со Асад: Наскоро ќе заврши тероризмот во Сирија

Орбис - 21.11.2017

Рускиот претседател Владимир Путин се сретна со неговиот сириски колега Башар ал Асад во Сочи . Претседателот на блискоисточната Република истакна дека благодарение на интервенцијата на Русија, Сирија е спасена како држава.

82 поврзани вести »

И тоа се случи, Ибрахимовиќ не е најдобар во Шведска

Орбис - 21.11.2017

Златан Ибрахимовиќ, иконата на шведскиот фудбал, прв пат по цела деценија не е прогласен за најдобар фудбалер на Шведска. Признанието замина во рацете на Андреас Гранквист. Ибрахимовиќ се повелече од националниот тим по Европското првенство во 2016 ...

Трудо: Канада e загрижена поради терористите кои се враќаат од ‘Исламска држава’

Орбис - 21.11.2017

Канадскиот премиер Џастин Трудо изјави дека неговата земја е загрижена од заканата против националната безбедност, поради терористите кои од ‘Исламска држава’ се враќаат назад во земјата. Трудо изјави дека ќе набљудува оние кои ги прекршиле ...

4 поврзани вести »

Тилерсон: Санкциите влијаат врз Северна Кореја

Орбис - 21.11.2017

Според државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон санкциите спрема Северна Кореја поради нејзината нуклеарна програма влијаат врз режимот на Ким Јонг-ун, но Вашингтон сѐ уште има надеж дека ќе пронајде дипломатско решение за регионалната криза која ...

80 поврзани вести »

Мечка паднала во стапица кај Демир Хисар – се чека екипа од Скопје за успивање

Орбис - 21.11.2017

Утрово во редакцијата на Телевизија Орбис пристигнаа повеќе реакции како на граѓаните така и на здруженија за заштита на животната средина дека во село Единаковци, Демирхисарско во стапица фатена е кафеава мечка.

(ВИДЕО) Извлечен бродот „Мис Стоун“ од каналот Студенчишта

Орбис - 21.11.2017

Се надмина инцидентот со бродот “Мис Стон“, кој делумно беше потонат во каналот Студенчишта и од кој беше излеана мала количина нафта. Со помош на брод од Хидробиолошкиот завод и дигалка бродот беше исправен и прицврстен во близина на хангарот од ...

ЦИКП започна втора потрага по добри брендови

Орбис - 21.11.2017

Центарот за истражување и креирање политики (ЦИКП), кој во Македонија е носител на проектот Smart Start (ко-финансиран од Европската унија и се спроведува во пет земји како што се Македонија, Босна и Херцеговина, Србија, Црна Гора и Турција), ...

11 поврзани вести »

Судијката, Фатиме и адвокатите толкуваа за колку дена му важи боледувањето на обвинетиот во “Триста”

Орбис - 21.11.2017

Судењето за помошник министерот во МВР, Ѓоко Поповски, обвинет во предметот „Триста“ е одложено за 27-ми ноември. Неговите адвокати побараа одложување на судењето за 2 до 3 недели, образложувајќи дека боледувањето било отворено на 16 ноември и на ...