TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

Облачно со сончеви периоди

+инфо - пред: 11 часа

Од утре следува период на променливо облачно и посвежо време со повремени врнежи од дожд со променлив интензитет. Времето утре ќе биде умерено облачно со сончеви периоди, кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми, а во вечерните и ноќните часови ...

71 поврзани вести »

Шабан Салиу разрешен од лидерската позиција во Демократските сили на Ромите

+инфо - пред: 11 часа

Кадри на 29. август го обвини Салиу, кој е поранешен директор на Дирекцијата за заштита и спасување, дека ја злоупотребил положбата за лично богатење. Партијата Демократски сили на Ромите вечерва на вондреден конгрес го разреши досегашниот ...

4 поврзани вести »

Почна Фестивалот на филмската камера „Браќа Манаки“

+инфо - пред: 11 часа

Годинава за највисоките награди конкурираат 13 кинематографери со исто толку филмови. Македонската премиера на краткиот филм „Крајот на времето“ на режисерот Милчо Манчевски, го означи почетокот на 38.

50 поврзани вести »

Џафери: Евроатланските интеграции ги прават земјите на Балканот поодговорни

+инфо - пред: 11 часа

Џафери имаше обраќање на конференцијата на тема „Култура и мир на Балканот - Улогата на пратениците" во Приштина. Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска и утре во Приштина учествува на конференција организирана од ...

54 поврзани вести »

Сообраќајка во Кавадарци, две лица повредени

+инфо - пред: 12 часа

Двајцата повредени при судар на две возила, се префрлени во кавадаречката општа болница Две лица се повредени во сообраќајка што се случи вечерва на булеварот „Македонија" во Кавадарци, информира Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес.

61 поврзани вести »

Гонзалез: Тешка победа против силен противник

+инфо - пред: 13 часа

И во следното 3.коло Вардар ќе игра пред домашната публика и тоа на 1 октомври кога во Скопје ќе гостува ППД Загреб. Шпанскиот стратег на кормилото на Вардар, Раул Гонзалез, не го криеше задоволството од новата победа, втора во сезоната во Лигата на ...

128 поврзани вести »

Втора победа на Вардар во Лигата на шампионите

+инфо - пред: 13 часа

Во рамките од 2.коло во А групата, Вардар вечерва пред својата публика во СЦ „Јане Сандански“ го победи францускиот Нант со 27-23 (полувреме 14-10) . Македонскиот и актуелен европски првак Вардар ја забележа и втората победа во ракометната Лига на ...

128 поврзани вести »

Каролина Гочева и Михаил Корубин го кажаа судбоносното „да“

+инфо - пред: 13 часа

Венчавката се одвиваше во близина на аеродромот Стенковец. Македонската поп-дива Каролина Гочева блесна на својата венчавка која се случува вечерва во близина на Скопје, кај аеродромот Стенковец. Каролина објави фотографии на „инстаграм“.

66 поврзани вести »

Митинг за поддршка на Ким Џонг-ун во Пјонгјанг

+инфо - пред: 13 часа

На плоштадот беше поставен и огромен плакат со натпис „Одговорот на Кореја“, на кој беа прикажани балистички ракети како паѓаат врз Конгресот во САД. Неколку десетици илјади лица се собраа денеска на централниот полоштад „Ким Џонг-ил“ во Пјонгјанг ...

82 поврзани вести »

МХЕ „Тополки“: Фотографиите кои ВМРО-ДПМНЕ ги прикажува се од друга хидроелектрана

+инфо - пред: 14 часа

Друштвото МХЕ Тополки, работи соодветно на обврските и според динамиката одредени во Концесискиот договор потпишан со Владата, на ВМРО ДПМНЕ. ВМРО ДПМНЕ и одредени медиуми шират невистини и неточни информации за работата на Друштвото МХЕ Тополки ...

9 поврзани вести »

Сигурна победа на Рома против Удинезе

+инфо - пред: 14 часа

Поразот на Удинезе го ублажи Јенс Ларсен во последната минута (90). Фудбалерите на Рома забележаа победа со 3-1 во натпреварот против Удинезе. На средбата од 6. коло во италијанската Серија А одиграна попладнево на „Олимпико“ во Рим, домашниот тим ...

34 поврзани вести »

Рахој до Каталонија: Признајте дека не можете да одржите референдум

+инфо - пред: 15 часа

Шпанскиот Уставен суд го одложи на референдумот, се додека не се изјасни по иницијативата на шпанската Влада за оценка на неговата уставност. Шпанскиот премиер Маријано Рахој денеска ги повика каталонските регионални власти да признаат дека ...

28 поврзани вести »

Реанова и Шкупи одиграа без голови

+инфо - пред: 15 часа

Останатите натпревари од ова коло ќе се играат утре: Работнички - Академија Пандев, Силекс – Победа, Скопје – Шкендија и Пелистер-Вардар. Воведниот натпревар од 7.коло во Првата македонска фудбалска лига, што се играше попладнево на „Градскиот ...

24 поврзани вести »

СДСМ: Ерата на злоупотреба на полицијата заврши

+инфо - пред: 15 часа

Таквата криминална ера на злоупотреби на институциите заврши со заминувањето на ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски во опозиција. ВМРО-ДПМНЕ лаже, ерата на злоупотреба на полицијата заврши со заминувањето на Никола Груевски во опозиција, реагира СДСМ на ...

68 поврзани вести »

Нуркачи го исчистија крајбрежјето на Охрид од плоштадот до каналот Студенчишта

+инфо - пред: 15 часа

Автомобилски гуми, пластични шишиња, најлонски кеси, покуќнина, азбестни цевки и друг цврст отпад, беа само делод невообичаениот улов.. Нуркачите-ентузијасти од НЦ “Амфора” и од Клубот за подводни активности од Охрид, денеска, подржани од локалната ...

9 поврзани вести »

Нимиц: Во вистинско време ќе дадам нов предлог

+инфо - пред: 15 часа

Очигледно е дека двете страни во последните месеци одлучиле да бидат позитивни и да споделуваат позитивна атмосфера и соработка, вели Нимиц за ИБНА. Односите меѓу Грција и Македонија во последните неколку месеци значително се подобрија и има волја ...

39 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ја пропушти шансата за Македонија во ОН

+инфо - пред: 15 часа

ВМРО-ДПМНЕ реагира и на односот на премиерот кон соседите. ВМРО-ДПМНЕ смета дека премиерот Зоран Заев ја пропуштил единствената шанса што ја имал во годината да ги презентира позициите на Македонија во Обединетите нации.

66 поврзани вести »

Заев: Законот за јазиците е во согласност Уставот

+инфо - пред: 16 часа

Во контекст на претстојните локални избори и најавената соработка со ДУИ, Заев вели дека тоа е нов квалитатив во македонската демократија. Бесрамно е да се зборува дека ги лажеме Албанците со Законот за употреба на јазиците и дека тој по изборите ќе ...

72 поврзани вести »

Колин Фирт доби италијанско државјанство

+инфо - пред: 16 часа

Фирт е во брак со филмската продуцентка Ливија Џугиоли од 1997 година и имаат две деца. Познатиот британски актер оскаровец Колин Фирт, чиј заштитен знак се улогите на класични Англичани, доби италијанско државјанство,соопшти италијанското ...

3 поврзани вести »

Студенти-сепаратисти го окупираа Универзитетот во Барселона

+инфо - пред: 16 часа

Студентите велат дека тоа е во знак на протест поради обидите на шпанската Влада да го спречи одржувањето на референдум во Каталонија. Неколку стотици студенти, поддржувачи на идејата за независоност на Каталонија од Шпанија, од синоќа го држат „под ...

28 поврзани вести »