TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

Димитров негира дека има нов предлог за името

+инфо - пред: 3 часа

Сè се шпекулации. Она што е важно дека се утврди интезивна динамика да има средба и во јануари, февруари, март, рече шефот на дипломатијата. Министерот за надворешни работи Никола Димитров вечерва изјави дека нема никаков нов предлог за името, туку ...

5 поврзани вести »

Што се случи со Никол Кидман?

+инфо - пред: 4 часа

Неjзината долги руси коси се заменети со костенлива перика, тенот и е потемен, а има и видливо помалку килограми, така што изгледа и многу постара. Никол Кидман, која многумина ја сметаат за една од најубавите актерки во Холивуд, се промени до ...

12 поврзани вести »

Во Албанија годинава десет жени убиени во семејно насилство

+инфо - пред: 4 часа

Албанскиот парламент со посебна резолуција побара од Владата да преземе итни мерки за надминување на проблемите со семејното насилство. Албанскиот парламент со посебна резолуција побара од Владата да преземе итни мерки за надминување на проблемите ...

8 поврзани вести »

Жбогар: Името треба да се реши во наредните пет месеци ВИДЕО

+инфо - пред: 4 часа

Се надевам дека повторно ќе го вратиме силното ВМРО-ДПМНЕ во јавниот живот и во Собранието после конгресот, рече евроамбасадорот. Прашањето за името треба да се реши во наредните пет месеци за земјава да може да продолжи со евроатлантските ...

14 поврзани вести »

Шилегов во „Само вистина“: Нема копче со кое ќе се исчисти воздухот во градот ВИДЕО

+инфо - пред: 4 часа

Скопје го плаќа данокот на сечењето на дрвја и паркови и неодговорното однесување во изминатите години, рече скопскиот градоначалник. Не постои брзо решение ниту копче со кое ќе се исчисти воздухот во градот, зашто се неопходни сет мерки со кои ќе ...

83 поврзани вести »

Амбасада на САД: Има ли идеи за намалување на загадувањето?

+инфо - пред: 5 часа

Амбасадата на САД во Македонија денеска изрази загриженост поради големата загаденост на воздухот во Скопје и во земјава. Амбасадата на САД во Македонија денеска изрази загриженост поради големата загаденост на воздухот во Скопје и во земјава.

83 поврзани вести »

Сопругата на конгресменот Џонсон ќе се кандидира на неговото место

+инфо - пред: 5 часа

Ден Џонсон (57) се самоуби во средата откако беше обвинет дека сексуално малтретирал 17-годишна девојка во 2013 година. Ребека Џонсон, сопруга на конгресменот на американската сојузна држава Кентаки, Ден Џонсон, кој се самоуби откако беше обвинет за ...

15 поврзани вести »

Димитров: Клучен приоритет во надворешната политика останува членството во ЕУ

+инфо - пред: 5 часа

Со поддршката на нашите пријатели и партнери, ќе ни донесе безусловна препорака за почеток на пристапните преговори, следната пролет, истакна тој. Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска пред дипломатскиот кор на традиционалниот ...

16 поврзани вести »

Борисов бара силна надворешна политика на ЕУ

+инфо - пред: 6 часа

Во врска со спорот за задолжителните миграциски квоти на ЕК, тој посочи дека е неопходно ЕУ многу силно да се вмеша во геостратешката политика. Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска изјави дека Бугарија се наоѓа во деликатна ситуација, затоа што ...

7 поврзани вести »

Груевски: Кандидатите за лидер на ВМРО-ДПМНЕ да не користат закани и уцени

+инфо - пред: 6 часа

Тој на Фејсбук вели дека не овластил никого од кандидатите да се повикува на неговата, како што нагласува, наводна екслузивна поддршка Кандидатите за претседател на ВМРО-ДПМНЕ во процесот на собирање потписи да не користат никакви форми на притисок, ...

35 поврзани вести »

Четири деца загинаа во сообраќајна несреќа во Франција

+инфо - пред: 6 часа

Четири деца загинале, а седум се тешко повредени во сообраќајна несреќа на југот на Франција, каде воз удрил во училишен автобус. Четири деца загинале, а седум се тешко повредени во сообраќајна несреќа на југот на Франција, каде воз удрил во ...

15 поврзани вести »

На патните правци околу Скопје се гледа едвај до 50 метри

+инфо - пред: 7 часа

Намалена видливост од 50 до 100 метри поради магла има на обиколницата околу Скопје, како и на патните правци Скопје - Катланово и Скопје - Блаце. Намалена видливост од 50 до 100 метри поради магла има на обиколницата околу Скопје, како и на патните ...

43 поврзани вести »

Заев - Јотова: Оваа година е особено значајна за односите меѓу Македонија и Бугарија

+инфо - пред: 7 часа

Премиерот информирал за неколку иницијативи произлезени како изрази на намери на неколку големи бугарски компании кои се подготвени да инвестираат. Премиерот Зоран Заев и заменик претседателката на Бугарија, Илијана Јотова денеска оценија дека 2017 ...

51 поврзани вести »

Сашко Коцев во „Еден на Еден“: Седум дена славев мекици ВИДЕО

+инфо - пред: 7 часа

Во недела во 18:50 часот на Канал 5 подгответе се за многу смеење... Ве очекува одлично издание на „Еден на Еден“ во недела на Канал 5 во 18:50 часот. Домаќинот Жаре го угости популарниот актер Сашко Коцев, кој секогаш има што да каже, раскаже и ...

4 поврзани вести »

Владите на Македонија и Албанија на прва заедничка седница утре во Поградец

+инфо - пред: 7 часа

По завршување на седницата, во 16:30 часот Заев и Рама ќе одржат заедничка прес-конференција. Претставниците на Владите на Република Македонија и на Република Албанија, ќе ја одржат заедничката меѓувладина седница утре во Поградец, Албанија.

15 поврзани вести »

Македонија го презема претседавањето со Енергетската заедница за 2018 година

+инфо - пред: 7 часа

На состанокот на Министерскиот совет, министерот Бектеши го презеде претседавањето со Енергетската заедница за идната година. Македонија денеска во Приштина го презеде претседавањето со Енергетската заедница за 2018 година.

73 поврзани вести »

Петерле: Постигнат е напредок за градење доверба меѓу Атина и Скопје

+инфо - пред: 8 часа

Европратеникот нагласува дека е поголем оптимист отколку пред една година дека е можно да се постигне решение прифатливо за двете страни. остигнат е напредок во областа за градење доверба помеѓу Атина и Скопје, но се очекува дека ќе следат и ...

9 поврзани вести »

Старите девизни заштеди од СФРЈ во Србија ќе се исплаќаат од 31 август 2019 година

+инфо - пред: 8 часа

Станува збор за девизни депозити од околу 310 милиони евра, депонирани до 27 април 1992 година, а во тој износ е пресметана и камата до 2016 година. ИсСрпското Собрание денеска ги усвои измените на Законот за регулирање на јавниот долг на Србија по ...

4 поврзани вести »

Заврши големата наградна игра на Халкбанк: Фантастичниот Mini One замина за Кичево

+инфо - пред: 8 часа

Освен Mini-то, секој учесник во наградната игра имаше можност да освои и други вредни награди како iPhone 7 смарт-телефони и Samsung таблети. Заврши големата наградна игра на Халкбанк АД Скопје во која главна награда беше фантастичниот автомобил ...

9 поврзани вести »

Признание за Ристо Лазаров за афирмација на делото на Ацо Шопов

+инфо - пред: 8 часа

Беше приреден книжевен портрет на Лазаров, за чиј опус у творечки достигнувања опширно и вдахновено говореше професорот и академик Ферид Мухиќ. На свеченоста одржана во спомен-собата на македонскиот класик Ацо Шопов, во Домот на културата во Штип ...

2 поврзани вести »