TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

Користејќи лажен фејсбук профил измамник зел 600 евра

+инфо - 12.12.2017

Хакерот од познаници на гостиварец ги „позајмил“ парите. Засега за полицијата е непознато како парите стигнале до рацете на измамникот. Педесет и петгодишниот З.М. гостиварското село Чајле, пријавил компјутерска измама.

8 поврзани вести »

На вештакот не му бил дозволен увид во „Трансмет“

+инфо - 12.12.2017

Вештакот Дејан Грковски не можел да направи увид во постројките на „Трансмет“. Тој за оваа цел бил ангажиран од Специјалното обвинителство. Денешното судско рочиште за предметот „Труст“ почна со вкрстено испрашување на вештото лице Дејан Грковски, ...

По 171 година, Белгија ги прекинува телеграфските услуги

+инфо - 12.12.2017

Од 29 декември, најголемиот телекомуникациски оператор во Белгија, Проксимус, ќе прекине со работата со телеграми, соопшти компанијата. Од 29 декември, најголемиот телекомуникациски оператор во Белгија, Проксимус, ќе прекине со работата со ...

5 поврзани вести »

И Јакупи поднесе оставка од ДИК

+инфо - 12.12.2017

Бонева, Срцев, Прекопуца и Урумов не одговараат на телефонските повици да кажат дали и кога планираат да поднесат оставки. Субхи Јакупи членот на ДИК предложен од ДУИ поднесе оставка. Информацијата Јакупи ја потврдил за Телевизија 24.

Дефект во гасоводот причина за експлозијата во Баумгартен

+инфо - 12.12.2017

Дефект во мрежата е најверојатната причина за големата експлозија која утринава се случила во големиот терминал за природен гас Баумгартен, Австрија. Дефект во мрежата е најверојатната причина за големата експлозија која утринава се случила во ...

36 поврзани вести »

Почна Самитот во Париз, проследен со неколку протести

+инфо - 12.12.2017

Повеќе од 50 шефови на држави или влади допатуваa во Париз, a големите загадувачи ќе бидат претставени од дипломати на пониско ниво. Во Париз почна Самитот за климатските промени, на кој светските лидери расправаат за инвестиции и финансирање ...

50 поврзани вести »

Делови од Франција и натаму без струја поради бурата Ана

+инфо - 12.12.2017

Силните ветрови и обилниот дожд направија штета во голем дел од земјата, а најмногу е погоден северниот дел на Франција. Околу 36.000 куќи во Франција и натаму се без електрична енергија по бурата Ана што ја погоди земјата.

3 поврзани вести »

Снежна бура и силен ветер во Босна и Херцеговина, големи материјални штети

+инфо - 12.12.2017

Од јачината на ветрот искорнати се дрвја, кровови на куќи и згради. Делови на Босна и Херцеговина од синоќа се зафатени со снежна бура и силен ветер, кои предизвикаа голема материјална штета.

9 поврзани вести »

На првата седница Собранието ќе ги констатира оставките од ДИК

+инфо - 12.12.2017

Во ДИК објаснуваат дека нема законски пречки за нормално функционирање на ДИК и покрај оставките на Дума, Милев и Чичаковски. Државната изборна комисија (ДИК) може да работи и по оставките на нејзините членови Виолета Дума и Игор Милев затоа што не ...

43 поврзани вести »

Магбет до Шилегов: Се работи за живот или смрт

+инфо - 12.12.2017

Со секоја нова реконструирана и изградена улица Скопје предвидува изградба на соодветни велосипедски и пешачки патеки, нагласи Шилегов. Новата градска администрација има цел преку еколошко и модерно системско решение да го растовари градскиот метеж ...

Расадникот ги спаси од исчезнување лозите заболени од рак

+инфо - 12.12.2017

Првите чекори за обнова на лозарството биле направени со формирањето на аграрното претставништво во Кавадарци. Деведесет и седум години од отворањето на лозовиот расадник во Кавадарци одбележува деновиве Кавадарци како град на грозјето, виното и ...

2 поврзани вести »

Девојче од Дебар жртва на сексуално злоставување од најблиските

+инфо - 12.12.2017

Несовесната 37-годишна мајка, според МВР, ја принудувала малолетната ќерка на сексуални односи со нејзиниот партнер кој имал 60 години. Полициската станица Дебар поднесе кривична пријава против Б.Б.

21 поврзани вести »

Крадци украле 200 денари од црква

+инфо - 12.12.2017

Грабежот го извршиле тројца малолетници и нивен 19-годишен познаник во црквата „Свети Никола“ во кривопаланечкото село Градец. Тројца малолетници и нивен 19-годишен познаник се осомничени за кражбата во црквата „Свети Никола“ во кривопаланечкото ...

14 поврзани вести »

Автомобил повреди девојче од Неготино

+инфо - 12.12.2017

Петнаесетгодишното дете со тешки повреди е згрижено на скопските клиники. На скопските клиники вчера е згрижено 15-годишно девојче од Неготино, кои здобило тешки повреди во сообраќајка. Полицијата извести дека вчера во 17.20 часот на улицата ...

20 поврзани вести »

Сликовницата „Иван и Илина“ ги урива предрасудите за Дауновиот синдром

+инфо - 12.12.2017

Сликовницата е наменета за типичните деца на возраст од 7 до 12 години, бидејќи на оваа возраст децата ги градат негативните стереотипи за луѓето. Детската електронска сликовница „Иван и Илина“ што излезе деновиве во издание на Здружението за ...

12 поврзани вести »

Утре амандманска расправа за законот за јазиците

+инфо - 12.12.2017

Утре е третиот и последен ден за разгледување на 90 амандмани поднесени од СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и Беса за Предлог-законот за јазиците. Седницата на Комисијата за европски прашања на која на дневен ред е амандманската расправа за Предлог-законот за ...

27 поврзани вести »

Заев: Не сме стасале да разговараме за нови имиња

+инфо - 12.12.2017

Заев се надева дека состанокот во Брисел ќе заврши во позитивна атмосфера. Премиерот Зоран Заев денеска во Приштина рече дека сè уште не е разговарано за конкретен предлог откако денеска името „Нова Македонија“ го свртеа грчките медиуми како предлог ...

Литературен час посветен на животот и делото на браќата Миладиновци

+инфо - 12.12.2017

Настанот ќе се одржи утре во градската библиотека „Браќа Миладиновци“ утре со почеток во 12 часот. Во рамките на својата културно-промотивна активост, во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ утре со почеток во 12 часот, ќе се одржи Литературен ...

5 поврзани вести »

Турски националисти упаднаа во црквата Света Софија во Истанбул

+инфо - 12.12.2017

Турски националисти упаднаа во црквата Света Софија во Истанбул, во знак на протест поради признавањето на Ерусалим за престолнина на Израел. Турски националисти упаднаа во црквата Света Софија во Истанбул, во знак на протест поради признавањето на ...

7 поврзани вести »

Половина ДИК во оставка, половина во глувчешка дупка

+инфо - 12.12.2017

Бонева, Срцев, Прекопуца, Урумов и Јакупи два дена не одговараат на телефонските повици за да кажат дали и тие ќе поднесат оставка. Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Чичаковски и двајцата членови предложени од СДСМ, ...