TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

Директорот на Клиника за психијатрија почесен член на Светската психијатрискa асоцијација

+инфо - пред: 4 часа

Д-р Стојан Бајрактаров е реизбран за втор мандат како член на Главниот одбор и претставник за Централна Европа на Светската психијатриска асоцијација. Светската психијатриска асоцијација овој месец го одржа својот 17-ти Светски Конгрес во Берлин, ...

Властите на Барселона одбија да го прогласат шпанскиот крал за персона нон грата

+инфо - пред: 5 часа

Заменик градоначалникот на Барселона Жерардо Писарељо изјави дека не му се допаѓа непопустливиот став на шпанскиот крал во врска со референдумот. Градските власти на Барселона решија да не го прогласуваат шпанскиот крал Фелипе Шести за персона нон ...

88 поврзани вести »

Добротворна трка - Донирај за луѓето кои живеат со ХИВ

+инфо - пред: 5 часа

Патеката започнува од почетокот кај „Жабарот“ па сè до мостот кај Александар Палас и назад. Подготвени да трчате 5 километри? Со вашето учество вие донирате за луѓето кои живеат со ХИВ. Ве повикуваат сите љубители на спортот на 29 октомври 2017, ...

6 поврзани вести »

Марковски фамилијарно на гости во „Еден на еден“ ВИДЕО

+инфо - пред: 5 часа

Како реагираат Македонците на улогата на Мали? Најпознатата фамилија во моментов на гости во студиото на „Еден на еден“. Како реагираат Македонците на улогата на Мали, како Петар ја доби неговата улога и се разбира, дали ќе има втора сезона на ...

8 поврзани вести »

Конституирана интересорска група за еднакви можности на жените и мажите ВИДЕО

+инфо - пред: 5 часа

Родовата еднаквост, посочи Заев, е законска обврска и дел од Програмата на Владата на Република Македонија, 2017 - 2020 година. Премиерот Зоран Заев и министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, денеска присуствува на конститутивната ...

13 поврзани вести »

Како несудениот актер стана врвен шеф

+инфо - пред: 5 часа

Здравко Костовски-Коџак како дете сонувал да биде актер, но наместо тоа запловил во угостителски води и станал врвен шеф кој секогаш готви со ракавици Здравко Костовски - Коџак, инаку, син на познатиот македонски актер Душко Костовски, и самиот до ...

Антонио Апостолски: Адвокатските трошоци за Тарчуловски ми ги платија ОН, а не владата

+инфо - пред: 5 часа

Од 2005 година, до 2008 година, моите трошоци како бранител на Јохан Тарчуловски ми ги плаќаа Обединетите нации, тврди адвокатот Апостолски. Антонио Апостолски, адвокатот на Јохан Тарчуловски вели дека Обединетите нации кои се оснивачи на ...

15 поврзани вести »

Замрзнат имотот на сопственикот на „Агрокор“

+инфо - пред: 5 часа

Анте Тодориќ, еден од двајцата синови на сопственикот на „Агрокор“, денеска е сослушан во Обвинителството, каде ги отфрлил сите обвиненија. Суд во Загреб, на барање на хрватското Јавно обвинителство, одобри замрзнување на имотот на сопственикот на ...

25 поврзани вести »

Само 21 отсто од домашните компании овозможуваат он-лајн продажба

+инфо - пред: 5 часа

Лани 10,3 отсто од деловните субјекти со 10 или повеќе вработени воделе е-трговија, купувале или продавале стоки или услуги преку компјутерер. Околу 49 отсто од деловните субјекти во Македонија имаат веб-страница.

10 поврзани вести »

МВР демантира дека полицајци го малтретирале Ивица Коневски

+инфо - пред: 6 часа

Екс градоначалникот претходно реагираше дека полицајците при вчерашното стопирање се изживувале што било продолжување на притисоците. Министерството за внатрешни работи (МВР) ги отфрли наводите од поранешниот градоначалник на Аеродром, Ивица ...

41 поврзани вести »

Лупин: Реакцијата на руската Амбасада е поради процедурални причини

+инфо - пред: 6 часа

Портпаролот на руската Амбасада Станислав Лупин изјави за МИА дека дипломатското претставиштво не сака да дава дополнителни коментари. Руската Амбасада попладнево до МИА ја испрати реакцијата на вчерашното владино соопштение за средбата меѓу ...

54 поврзани вести »

МП достави барање до надлежниот суд за подготовка на документите за екстрадиција

+инфо - пред: 6 часа

Оттаму посочуваат дека во конкретниот случај постапуваат согласно законските одредби од домашната регулатива и наведените конвенции. Министерството за правда попладнево соопшти дека доставило барање до надлежниот суд во Скопје за подготовка на ...

317 поврзани вести »

Бочварски: Повеќе проекти за младите во Штип

+инфо - пред: 6 часа

Една од мерките е младинска гаранција, со која ќе се овозможи секој млад човек по завршување на образованието да се вработи и да зема плата 20.000ден. Кандидатот за градоначалник на Штип од СДСМ Благој Бочварски денеска на прес-конференција истакна ...

12 поврзани вести »

Почнаа тристраните преговори за формирање нова влада на Германија

+инфо - пред: 6 часа

Преговорите за формирање на нова влада на Германија започнаа во средата со одвоени средби. Претставници на конзервативнот блок на Христијанско демократската унија (ЦДУ) и Христијанско социјалната унија (ЦСУ), на либералната Слободна демократска ...

5 поврзани вести »

Грујевски и Бошковски за четири до шест недели ќе бидат екстрадирани во Македонија

+инфо - пред: 6 часа

Роковите до кои Министерство за правда треба да ги собере потребните документи и да ги прати во Грција веќе течат. Поранешниот началник на Петтата управа во МВР, Горан Грујевски и вработениот во УБК, Никола Бошкоски може да бидат екстрадирани кон ...

317 поврзани вести »

Министерката Шекеринска гостин за Денот на ослободување на Белград

+инфо - пред: 6 часа

Присуството на министерката за одбрана Шекеринска e потврда за определбата за унапредување на добрососедските односи, велат од МО. На покана од српскиот министер за одбрана Александар Вулин, министерката за одбрана Радмила Шекеринска присуствува на ...

8 поврзани вести »

Дури 23 кандидати за нов шеф на ОЈО

+инфо - пред: 7 часа

Советот на јавни обвинители на барање на Владата во рок од 15 дена треба да и достави позитивно или негативно мислење. Владата на Република Македонија денеска ги достави апликациите на кандидатите за јавен обвинител до Советот на јавни обвинители, ...

20 поврзани вести »

Кривичен ја отфрли жалбата на одбраната на обвинетиот за случајот „Триста“

+инфо - пред: 7 часа

За судот жалбата била неоснована, а против ова судско решение не е дозволена жалба. Претседателот на судечкиот совет на Одделение за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1, кој постапува во предметот „Триста“, оформен по ...

64 поврзани вести »

Научниците го пронајдоа „идеалното место“ за колонизација на Месецот

+инфо - пред: 7 часа

Освен што ги откриле тунелите, јапонските научници утврдиле и колку се тие длабоки и широки. Научниците веќе подолго време претпоставуваат дека вдлабнатините на Месечината, направени од ерупциите лава, најверојатно се погодни и сигурни места за ...

6 поврзани вести »

Тарантино: Знаев што правеше Вајнстајн, можев да преземам нешто

+инфо - пред: 7 часа

Посочил дека она што го знаел за Вајнстајн не се гласини и прказни од втора рака, додавајќи дека жали што не презел одговорност. Филмскиот режисер Квентин Тарантино изјавил дека знаел што им правел продуцентот Харви Вајнстајн на жените и дека сега ...

30 поврзани вести »