TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

Индија забрани ТВ реклами за кондоми преку ден

+инфо - пред: 2 часа

Министерството за информации им наложи на 900 ТВ канали да не пуштаат реклами за кондоми од 6 до 22 часот. Индиските власти ги забранија рекламите за кондоми на телевизија дење, со оценка дека некои од нив се со вулгарни содржина и дека децата треба ...

5 поврзани вести »

Скапиот Ф-22 Раптор уништи 25 лаборатории за хероин во Авганистан

+инфо - пред: 3 часа

САД, кои во ноември започнаа акција за уништување лаборатории за хероин во Авганистан, користат едни од најскапите авиони Ф-22 Раптор. Соединетите Американски Држави, кои во ноември започнаа акција за уништување лаборатории за хероин во Авганистан, ...

3 поврзани вести »

САД бараат дополнително намалување на буџетот на ОН

+инфо - пред: 3 часа

САД бараат дополнително намалување за 250 милиони долари за следниот годишен буџет на ОН за периодот 2018-2019 година. САД бараат дополнително намалување за 250 милиони долари за следниот годишен буџет на ОН за периодот 2018-2019 година, откако ...

3 поврзани вести »

Десет сообраќајки во Скопје, повреден пешак

+инфо - пред: 3 часа

Санкционирани биле и двајца пешаци кои поминале коловоз вон пешачки премин. Затекнати биле 80 непрописно паркирани возила. Пешак бил потешко повреден во една од вкупно 10 сообраќајки регистрирани во текот на изминатиот ден на подрачјето на СВР ...

39 поврзани вести »

Скопјани само два часа дишеле чист воздух, најзагдено Лисиче

+инфо - пред: 3 часа

Во Лисиче измерените концентрации од 17 часот вчера се движат од 140, 327, 496, достигнувајќи го максимумот од 533 на полноќ. Скопјани и во изминатото деноноќие дишеа загаден воздух, а таква е ситуацијата и утринава.

28 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Срамна одлуката со која се потврдуваат притворите за пратениците

+инфо - пред: 3 часа

Истргага за терористите од Диво Насеље, но и кога се обвинуваат за тероризам актери и уметници е срамна, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Одлуката на судот со која се потврдуваат притворите за пратениците е срамна и доказ за политички прогон ...

56 поврзани вести »

Норинко ја презема ветерната електрана во Сењ

+инфо - пред: 3 часа

Кинескиот инвеститор со оваа инвестиција го презема правото на градење и управување со ветерните електрани со сила од 156 мегавати во близина на Сењ. Кинеската компанија Норинко Интернејшнл Корпорејшн ЛТД (Norinco International Coorperation Ltd.

3 поврзани вести »

Црна Гора: Русија со дезинформации се обидува да го дестабилизира Западен Балкан

+инфо - пред: 3 часа

Во случајот на Русија, дезинформирањето е еден од инструментите за спроведување стретешки надворешнополитички интереси. Државните авторитети успешно одговорија на странските обиди да го попречат евроатлантскиот пат на Црна Гора на минатогодишните ...

5 поврзани вести »

Милион Грци станле даночни обврзници

+инфо - пред: 3 часа

Владата во Атина се обврза пред кредиторите да го реши прашањето со „лошите кредити“, што е услов за отпуштање на дополнителни транши кредити. Над еден милион веќе станале даночни обврзници во Грција чиишто имоти се веќе конфискувани поради ...

4 поврзани вести »

Полската Влада доби поддршка во Парламентот

+инфо - пред: 3 часа

Моравјецки (49) е именуван за премиер минатата недела во рамки на реконструкција на Владата, кога ја замени Беата Шилдо. Новата полска Влада предводена од премиерот Матеуш Моравјецки доби поддршка во Парламентот, со што се отвора пат за почеток на ...

12 поврзани вести »

Брнабиќ: Целта на владата е стапката на невработеност да биде под 10 проценти

+инфо - пред: 3 часа

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ синоќа изјави дека српските граѓани идната година ќе живеат подобро во сите сегменти. Премиерката на Србија Ана Брнабиќ синоќа изјави дека српските граѓани идната година ќе живеат подобро во сите сегменти, и дека и ...

6 поврзани вести »

Продолжува штрајкот на машиновозоачите

+инфо - пред: 3 часа

Душко Чакаровски, машиновозач во МЖ Транспорт ад Скопје, изјави дека нема да почнат работат се додека не им се исполни барањата. Железничкиот товарен и патнички сообраќај втор ден е во целосен прекин поради протестот на вработени во МЖ ад Транаспорт ...

45 поврзани вести »

Еден на Еден: Игор Џамбазов, Елена Ристеска и новата рап-битка (ВИДЕО)

+инфо - пред: 3 часа

Игор зборуваше за своите животни згоди и незгоди, за идните планови, а Елена откри дека имала прилика да се запознае со светската ѕвезда Пинк. Во неделата во „Еден на Еден“ имавте можност да го гледате гостувањето на легендарниот Игор Џамбазов, но и ...

5 поврзани вести »

Рочиште во Солун за екстрадицијата на Грујевски и Бошковски

+инфо - пред: 3 часа

Минатото судско рочиште беше одложено поради отсуство на адвокат од адвокатскиот тим на двајцата бегалци. Во Судот во Солун денеска треба да се одржи рочиште за барањето од македонските власти за екстрадиција на поранешните началници во Управата за ...

30 поврзани вести »

Меријам-Вебстер: „феминизам“ е збор на годината

+инфо - пред: 3 часа

Во 2017 година истражувањето на зборот „феминизам“ е зголемено за 70 отсто на интернет страницата Merriam-Webster.com во однос на претходната година. „Феминизам“ е збор на годината за 2017., според изборот на американскиот речник Меријам-Вебстер.

7 поврзани вести »

Николиќ изненаден: Не очекував да ме сменат

+инфо - пред: 3 часа

- Тивко дојдов, тивко ќе си заминам без да дигам многу прашина како што многумина мислат - рече Николиќ. Партизан синоќа го отпушти тренерот Мирослав Николиќ, кој пак рече дека е изненаден од одлуката на раководството на „црно-белите“.

15 поврзани вести »

Адриан Муча е нов директор во „Паркови и зеленило“

+инфо - пред: 3 часа

Шилегов синоќа го назначил новиот директор, кој доаѓа на местото на Душан Авировиќ. Адриан Муча од МТСП е нов директор на Јавното претпријатие ,,Паркови И зеленило" од Скопје. Како што потврди Град Скопје за МИА, скопскиот градоначалник Петре ...

10 поврзани вести »

Лејно ја одведе Франција во полуфиналето на ракометниот Мундијал (ВИДЕО)

+инфо - пред: 3 часа

Лејно мечот го заврши со 13 одбрани и заслужено беше прогласена за најдобра играч. Голманот на Вардар, Амандин Лејно ја предводеше Франција до триумфот над Црна Гора (25:22) синоќа во последното четвртфинале на Светското првенство за ракометарки што ...

60 поврзани вести »

Магла ја намали видливоста на дел од патиштата

+инфо - пред: 3 часа

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози, освен на осојничавите места. Намалена видливост од 100 до 150 метри поради магла има на патните правци Катланово-Велес, Удово-Гевгелија, Македонска Каменица-Делчево-Берово и ...

12 поврзани вести »

Облачно и магловито

+инфо - пред: 3 часа

Во Скопје ќе биде претежно облачно. Ќе дува слаб до умерен југозападен ветер.Температурата ќе достигне до осум степени. Времето во Македонија ќе биде претежно облачно, по котлините магливо.

40 поврзани вести »