TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

Судир на полицијата со грчки верници на протести поради театарска претстава

+инфо - пред: 4 часа

Грчката полиција синоќа употреби сила при обид да спречи група монаси, свештеници и други православни верници да влезат во театар. Грчката полиција синоќа употреби сила при обид да спречи група монаси, свештеници и други православни верници да ...

5 поврзани вести »

Спуштената завеса ги крие лажните ветувања

+инфо - пред: 4 часа

Доцни изградбата на театарот во Струмица. Во 2014 година, Груевски, вети дека инвестицијата од 3,6 милиони евраќе се реализира во наредните 18 месеци. Актерите од Народниот театар „Антон Панов“ и поклониците на божицата Талија повеќе од три децении ...

18 поврзани вести »

Измамничка од скопјанка одзела злато вредно илјада евра

+инфо - пред: 4 часа

Од жртвата измамничката зела девет златни прстени, бурма, нараквица и две обетки. Четирисет и три годишната М.Р. од Скопје вчера во нејзиниот дом била измамена од непознато женско лице и притоа била оштетена за околу 60.000 денари.

24 поврзани вести »

СЛОБОДЕН УДАР Крвта вода не бидува

+инфо - пред: 4 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе остане во историјата како прва партија што мислеше дека ќе ја освои власта, ако законодавниот дом го претвори во гробница. Поразот на ВМРО-ДПМНЕ не е само изборен, туку е и дебакл од ретко видени размери на сите нивоа.

2 поврзани вести »

Победничкиот бран ќе го заплисне и вториот изборен круг

+инфо - пред: 4 часа

Поради апатијата во опозициската партија и поради отворањето нови внатрепартиски фронтови, аналитичарите очекуваат ВМРО-ДПМНЕ да го запечати поразот. Вториот круг од гласањето ќе ги реши дилемите околу победниците на шестите локални избори во ...

53 поврзани вести »

Одложено судењето за грабежот во Тутунска банка, се разболе обвинителката

+инфо - пред: 4 часа

Ова е трето одложување по првото рочиште што се одржа на 31 август. Уапсен беше првообвинетиот, вработен во трезорот, Бобан Смилевски. Пропадна уште еден обид да започне судскиот процес за најголемиот грабеж на пари во историјата на Македонија кога ...

16 поврзани вести »

„Форца лигата“ прерасна во најголемиот бизнис спортски настан во земјава

+инфо - пред: 5 часа

Спортскиот центар „Форца“ е задоволен од текот на седмата сезона на Футсал „Форца лигата“, спортски настан во кој учествуваат компании од земјата. Спортскиот центар „Форца“ е задоволен од текот на седмата сезона на Футсал „Форца лигата“, спортски ...

6 поврзани вести »

Вработен во Општина Карпош променил брави во простории на Општината

+инфо - пред: 5 часа

Стевчо Јакимовски вчера во полиција пријавил дека вработен во администрацијата ги променил бравите на просториите на архивата. Градоначалникот на општина Карпош во заминување Стевчо Јакимовски вчера во полиција пријавил дека вработен во ...

24 поврзани вести »

Срѓа Поповиќ избран за ректор на најстариот шкотски универзитет

+инфо - пред: 5 часа

Поповиќ, кој е основач на невладината организација Канвас беше кандидат за ректор по предлог на студентот Џејми Родни. Активистот и еден од основачите на Движењето на отпорот Срѓа Поповиќ е избран за ректор на шкотскиот универзитет „Сент Ендрус“.

4 поврзани вести »

Турција користела моторџиска банда за пресметка со политички противници во Германија

+инфо - пред: 5 часа

Моторџиска банда составена од Турци кои живеат во Германија со околу 2.500 членови била поврзана со турските власти. Моторџиска банда составена од Турци кои живеат во Германија, која дејствува под името Османлиска Германија, била поврзана со ...

9 поврзани вести »

Поразот на Феникс од Портланд најтежок во клупската историја

+инфо - пред: 5 часа

Поразот на Феникс Санс ноќеска од Портланд изразен со 48 поени разлика (124:76) е најтежок во историјата на клубот од Аризона. Поразот на Феникс Санс ноќеска од Портланд изразен со 48 поени разлика (124:76) е најтежок во историјата на клубот од ...

2 поврзани вести »

Грујевски и Бошковски бегале од Грција со лажни бугарски пасоши

+инфо - пред: 5 часа

Двајцата поранешни службеници на УБК од синоќа се во истражниот затвор крај Солун и денеска попладне ќе треба да дадат исказ пред истражен судија. Грчките погранични служби на аеродромот „Македонија“ во Солун вчера попладне при обид да отпатуваат ...

150 поврзани вести »

Вредноста на семејната кошница во август 32.316 денари

+инфо - пред: 5 часа

За храна во август се одвојувале 13.422 денари, за комунални трошоци 8.253 денари, а за опрема за куќа и одржување 2,197 денари. Вкупната вредност на синдикалната кошница во август изнесувала 32.316 денари.

17 поврзани вести »

Нивото на Охридското Езеро 10 сантиметри над минумумот

+инфо - пред: 5 часа

Според хидролошките мерења, драстично е зголемено нивото на Дојранското Езеро од – 82 сантиметри колку што е просекот за октомври. Нивото на Охридското Езеро е на 10 сантиметри од дозволениот минимум, информира Управата за хидрометеорошки работи ...

15 поврзани вести »

Измамник се обидел да извлече пет милиони долари од Ричард Бренсон

+инфо - пред: 5 часа

Милијардерот Ричард Бренсон бил мета на измамник, кој се претставил како британскиот министер за одбрана, Мајкл Фалон. Милијардерот Ричард Бренсон бил мета на измамник, кој се претставил како британскиот министер за одбрана, Мајкл Фалон, во обид да ...

4 поврзани вести »

Шпанија ќе ја суспендира независноста на Каталонија

+инфо - пред: 5 часа

Шпанија в сабота ќе почне постапка за укинување на автономијата на Каталонија, откако нејзиниот лидер Пуџдемон се закани дека ќе прогласи независност. Шпанија в сабота ќе почне постапка за укинување на автономијата на Каталонија, откако нејзиниот ...

52 поврзани вести »

Пуџдемон најави прогласување независност, доколку нема преговори со Мадрид

+инфо - пред: 5 часа

На само неколку минути пред истекување на ултиматумот кој Мадрид, каталонскиот лидер објави писмо. На само неколку минути пред истекување на ултиматумот кој Мадрид и го даде на Барселона за повлекување на барањето за независност, каталонскиот лидер ...

52 поврзани вести »

Турската полиција ослободи 7.500 жаби одземени од ловокрадци

+инфо - пред: 5 часа

Во врска со обидот за шверц се приведени пет лица, кои признале дека жабите ги уловиле во реката Кизилирмак и планирале да ги однесат во Адана. Турската полиција пушти на слобода околу 7.500 жаби, што биле одземени од ловокрадци, кои планирале да ги ...

3 поврзани вести »

Во Истанбул уапсен турскиот бизнисмен и граѓански активист Осман Кавала

+инфо - пред: 5 часа

Кавала е уапсен при враќање од состанок во Газиантеп, југоисточна Турција. Турската полиција на аеродромот „Ататурк“ во Истанбул го уапси Осман Кавала, познат бизнисмен и истакнат претставник на граѓанското општество.

6 поврзани вести »

Денови на сексуално и репродуктивно здравје и лица со попреченост во организација на ХЕРА

+инфо - пред: 5 часа

Во рамки на програмата е предвидена филмска проекција и јавна трибина, на која ќе учествуваат гинеколог, експерт за СРЗ и родител. Со искуствена работилница за сексуалност наменета за девојки и жени со попреченост денеска започнуваат „Деновите на ...

12 поврзани вести »