TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

„Вратарите“ Мукоски и Василевски денеска на распит во обвинителството за 27 април

+инфо - пред: 4 часа

Од објавените снимки се гледа дека толпата влегува откако дел од присутните пратеници ги отвораат вратите од Собранието. По шест месеци од упадот, пратениците Крсто Мукоски и Сашо Василевски денеска треба да се појават во обвинителството на распит ...

39 поврзани вести »

ОН ќе гласа за продолжување на истрагата за хемискиот напад во Сирија

+инфо - пред: 4 часа

Советот за безбедност на ОН денеска ќе гласа за тоа дали ќе биде продолжена меѓународната истрага за нападот со хемиско оружје во Сирија. Советот за безбедност на ОН денеска ќе гласа за тоа дали ќе биде продолжена меѓународната истрага за нападот со ...

6 поврзани вести »

Синот на Роналдо го запозна својот идол

+инфо - пред: 4 часа

Хит на свечената церемонија одржана синоќа во Лондон беше ракувањето на неговиот син со Лионел Меси. Кристијано Роналдо според очекувањата беше избран за најдобар фудбалер на светот од страна на ФИФА, но хит на свечената церемонија одржана синоќа во ...

128 поврзани вести »

Невреме ја зафати Грција

+инфо - пред: 4 часа

На островот Кефалонија имало и торнадо, додека во Парга паѓал град. Во Солун исто така биле предизвикани повеќе проблеми. Поројни дождови и силни ветрови предизвикаа повеќе проблеми низ цела Грција, јавија локалните медиуми.

16 поврзани вести »

САД им забраниле на руски дипломати да влезат во конзулатот во Сан Франциско

+инфо - пред: 4 часа

Властите на САД не им дозволиле на руски дипломати да влезат во зградата на Генералниот конзулат во Сан Франциско и да ја земат архивата. Властите на САД не им дозволиле на руски дипломати да влезат во зградата на Генералниот конзулат во Сан ...

7 поврзани вести »

Њујорк: Започна истрагата за компанијата „Вајнстин“

+инфо - пред: 5 часа

Повеќе од 36 жени јавно го обвинија холивудскиот продуцент за сексуално злоставување. Јавниот обвинител на американската сојузна држава Њујорк, Ерик Шнајдермен синоќа покрена истрага за кршење на човековите права во компанијата „Вајнстин“, по ...

15 поврзани вести »

МЗТ Скопје поразен од Цибона

+инфо - пред: 5 часа

МЗТ Скопје Аеродром го забележа третиот пораз во регоналната кошаркарска АБА лига, откако синоќа на домашен терен загуби од Цибона со 83:76. МЗТ Скопје Аеродром го забележа третиот пораз во регоналната кошаркарска АБА лига, откако синоќа на домашен ...

55 поврзани вести »

И градоначалникот на Бурса поднесе оставка

+инфо - пред: 5 часа

По оставката на градоначалникот на Истанбул, нови оставки ја тресат Турција. Градоначалникот на градот Бурса, Реџеп Алтепе ја објави својата оставка. По оставката на градоначалникот на Истанбул, нови оставки ја тресат Турција.

5 поврзани вести »

Поранешниот словачки вицепремиер Руско уапсен поради нарачка на убиство

+инфо - пред: 5 часа

Руско е осомничен дека пред 20 години нарачал убиство на коспоственичка на една од неговите фирми, Силвија Волзова. Словачката полиција го приведе пораншениот министер за економија и заменик премиер, поранешен лидер на Алијанса на новиот граѓанин ...

4 поврзани вести »

Кинескиот претседател вброен меѓу идеолозите на Комунистичката партија

+инфо - пред: 5 часа

Делегатите на конгресот на кинеската Комунистичка партија решија да го запишат претседателот Си Џинпинг во партискиот устав. Делегатите на конгресот на кинеската Комунистичка партија решија да го запишат претседателот Си Џинпинг во партискиот устав, ...

11 поврзани вести »

Јужна Кореја, САД и Јапонија почнаа дводневни воени вежби

+инфо - пред: 5 часа

Јужна Кореја, САД и Јапонија почнаа дводневни воени вежби со цел подготовка за одговор на ракетна или нуклеарна закана од Северна Кореја. Јужна Кореја, САД и Јапонија почнаа дводневни воени вежби со цел подготовка за одговор на ракетна или нуклеарна ...

36 поврзани вести »

Трамп ќе бара Кина да го зголеми притисокот врз Северна Кореја

+инфо - пред: 5 часа

Трамп ќе побара од Си да ги почитува резолуциите на Советот за безбедност на Обединети нации за Пјонгјанг и да преземе други мерки кон Северна кореја. Американскиот претседател Доналд Трамп за време на посетата на Кина идниот месец ќе инсистира ...

36 поврзани вести »

ФИФА: Роналдо најдобар фудбалер во светот за 2017 година

+инфо - пред: 14 часа

На свеченоста во Лондон, Роналдо признанието „Најдобриот“ го доби вторпат по ред, победувајќи ги Лионел Меси и Нејмар. Фудбалерот на Реал и капитен на Португалија, Кристијано Роналдо вечерва е прогласен за најдобар играч во светот за 2017 година во ...

128 поврзани вести »

Заев: Сплотени и единствени можеме да испорачаме резултати за сите

+инфо - пред: 14 часа

Апелираше да не се дели народот во Македонија, да им подадеме рака на сите и да им покажеме зашто само така ќе има напредок. Само позитивниот однос, сплотени и единствени можеме да испорачаме резултати за сите.

6 поврзани вести »

Заев: Концептот на заедништво е единствената иднина на Македонија (ВИДЕО)

+инфо - пред: 16 часа

За таа цел, како што истакна Заев ќе се вложува во капитални инвестиции во Долнени затоа што граѓаните тоа го заслужуваат. Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска ги посети граѓаните од населеното место Ропотово во општина Долнени и ја побара ...

7 поврзани вести »

Хојт Ји: Србија не може да седи на две столчиња

+инфо - пред: 16 часа

Ји верува дека проектот на ЕУ нема да биде комплетен без Западниот Балкан. Државите кои сакаат да влезат во ЕУ мора јасно да ја покажат таа одлука. Не може да седите истовремено на две столчиња, изјави денеска во Белград заменик помошникот на ...

16 поврзани вести »

Македонија на Саемот на книга во Белград

+инфо - пред: 17 часа

Во рамки на Саемот, на штандот на македонските издавачи ќе се одржат и повеќе настани. Министерот за култура Роберт Алаѓозовски за време на неговиот престој во Република Србија оствари повеќе средби и активности и на Саемот на книга што се одржува ...

17 поврзани вести »

Евертон го отпушти Куман

+инфо - пред: 17 часа

Како можни наследници се споменуваат Дејвид Мојс, Мануел Пелигрини, Карло Анчелоти, Еди Хоув од Бурнемут и Шон Дајч од Барнли. Управата на Евертон по убедливиот пораз вчера на домашен терен од Арсенал (2:5) реши да го отпушти менаџерот Роналд Куман.

52 поврзани вести »

Груевски и Захариев на средби со граѓани во Три Чешми и Баби

+инфо - пред: 18 часа

Груевски и Захариев на средбите со граѓаните во двете штипски населби забележаа дека програмата за Локалните избори ги содржи сите проекти. Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ за Општина Штип и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски ...

38 поврзани вести »

Заев: Повеќе средства за руралните општини

+инфо - пред: 18 часа

Дополнително порастот на субвенциите ќе биде мотивирање за земјоделците, рече лидерот на СДСМ. Лидерот на СДСМ Зоран Заев и кандидатот за градоначалник на Старо Нагоричане од Коалицијата предводена од СДСМ Жаклина Јовановска побараа поддршка од ...

11 поврзани вести »