TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

Поранешни министри вратиле ситни пари, колку да заврти бројчаникот (ВИДЕО)

+инфо - пред: 19 часа

Парите си ги вратија како попчиња мирно во буџетот. Пешевски врати пари колку што знам, вели премиерот Зоран Заев, во радио емисијата „Стадион“. Веднаш штом правниот систем донесе правосилни пресуди каде што ќе се наплатат или ќе конфискуваат имот и ...

2 поврзани вести »

УХМР: Во Охрид 15 литри наврнат воден талог

+инфо - пред: 19 часа

Во Прилеп наврнале 13, во Лазарополе девет, во Тополчани осум, во Маврово и Штип седум, a во Гевгелија шест. Најмногу дожд во изминатите девет часа наврнало во Охрид каде се измерени 15 литри на метар квадратен, соопшти Управата за хидрометеоролошки ...

141 поврзани вести »

Бочварски и Шилегов на средба со граѓаните во штипската населба Автокоманда

+инфо - пред: 19 часа

Бочварски вети дека ќе се укине наплатата на паркинг местата во населбата Автокоманда и околу Градскиот пазар. Кандидатот за градоначалник на Штип од СДСМ Благој Бочварски денеска заедно со идниот градоначалник на Град Скопје Петре Шилегов беа во ...

7 поврзани вести »

Заев и Георгиевски во посета на село Црешево (ВИДЕО)

+инфо - пред: 19 часа

Локалната власт во заминување, според нив, заборавила на инвестициите во инфраструктурата во овој дел од општината. Комплетно нова фекална и атмосферска канализација ќе добие село Црешово во Гази Баба, најави денеска кандидатот за градоначалник на ...

65 поврзани вести »

Денови на руската култура во Скопје и Струмица

+инфо - пред: 20 часа

Рускиот државни академски народен хор „Митрофан Пјатницки“ на 26 октомври ќе има концерт и во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица. Денови на руската култура во Република Македонија ќе се одржат на 25-ти и 26 октомври во Скопје и Струмица.

7 поврзани вести »

УХМР: Нестабилно со пороен дожд во Гевгелиско и над Скопска Црна Гора

+инфо - пред: 20 часа

Друго нестабилно јадро се наоѓа над Скопска Црна Гора, кое се движи во правец кон североисток, наведува УХМР. Поголема нестабилна воздушна маса проследена со интензивен пороен дожд и грмежи во моментов има во Гевгелиско, Богданци и Валандово, ...

27 поврзани вести »

МВР демантира дека се прислушуваат членови на раководство на политичка партија

+инфо - пред: 21 часа

Времето на злоупотреби на МВР за партиски цели заврши со промената на власта, тврдат од поицијата. Министерството за внатрешни работи (МВР) демантира дека се прислушуваат членови на раководство на некоја политичка партија. „Тоа не е точно.

49 поврзани вести »

Брнабиќ јавно ја покажа љубовта на својот живот

+инфо - пред: 21 часа

Брнабиќ и Ѓурѓиќ вчера заедно пристигнаа на коктелот кој го организираше Владата на Србија по повод отварањето на Музејот на современа уметност. Претседателката на Владата на Србија Ана Брнабиќ прв пат јавно на државен настан пристигна со својата ...

9 поврзани вести »

Темелковски: Да ја заокружиме промената во Кисела Вода (ВИДЕО)

+инфо - пред: 21 часа

Кандидатот за градоначалник на Кисела Вода од СДСМ и коалицијата, Филип Темелковски, денеска изјави дека општината е спремна за промена. Кандидатот за градоначалник на Кисела Вода од СДСМ и коалицијата, Филип Темелковски, денеска изјави дека општина ...

20 поврзани вести »

Делови од Скопје утре без струја

+инфо - пред: 21 часа

Прекините се поради закажани технички зафати во електромрежата. Од 8.30 до 15 часот утре без струја ќе бидат дел од корисниците од улицата Михаил Чаков бр. 1, 3, 5, 7 и 11 во општина Кисела Вода.

15 поврзани вести »

СДСМ тврди дека во Кисела Вода ќе победи (ВИДЕО)

+инфо - пред: 22 часа

Во вториот круг ќе имаме уште поголема поддршка од 1.680 гласа во првиот круг, изјави лидерот на СДСМ Зоран Заев при посетата на Драчево. Кисела Вода од својата самостојност или разделба со Аеродром 12,5 години ја раководеше ВМРО-ДПМНЕ.

20 поврзани вести »

Груевски: Луѓето направија погрешен чекор на 27 април

+инфо - пред: 22 часа

Македонскиот граѓанин кој чекореше по македонските улици 80 дена со патриотизам, со крената глава и исправена кичма, рече Груевски. Откога се виде дека оваа власт спроведува селективна правда и ослободува најтешки криминалци и убијци, стана јасно ...

119 поврзани вести »

Китев: Кавадарци има огромен економски потенцијал за раст и развој

+инфо - пред: 22 часа

Според него, моментално само околу 20 отсто од буџетот на општината е наменет за капитални инвестиции. Кавадарци има огромен економски потенцијал за раст и развој, но, за тоа е потребна голема поддршка и од централната власт.

77 поврзани вести »

„Сандеј тајмс“: ЕП е „легло на сексуално вознемирување“

+инфо - пред: 22 часа

Анонимните жени ги обвинуваат политичарите за „допирање, следење и вознемирување“, жалејќи се дека ги третираат како „месо“. Повеќе од десетина жени вработени во Европскиот парламент ги обвинија европратениците за непримерно однесување, тврдејќи ...

3 поврзани вести »

СДСМ: Продолжуваме со ДУИ, отворени сме за соработка со сите

+инфо - пред: 23 часа

Лидерот на СДСМ вели дека е отворен за соработка со сите, вклучително и со поединци од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, во интерес на граѓаните и на државата. Премиерот Зоран Заев очекува владината коалиција да опстои и по локалните избори, а ...

119 поврзани вести »

Македонската влада очекува Грујевски и Бошкоски да бидат екстрадирани во земјава

+инфо - пред: 23 часа

Искрено не очекувам потреба од каква било политичка интервенција затоа што се работи за две соседни земји кои се пријатели, рече Заев. Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека не очекува поради политички причини да биде попречена екстрадицијата на ...

63 поврзани вести »

На продажба „рецептот за среќен живот“ на Алберт Ајнштајн

+инфо - пред: 23 часа

Ајнштајн ги напишал пораките додека престојувал во хотелот Империјал во Токио. Две куси белешки кои научникот Алберт Ајнштајн му ги дал на хотелски курир во Јапонија во 1922 година, и кои ја содржат неговата тајна за среќен и успешен живот, утре ќе ...

14 поврзани вести »

Ахмети во Желино, Врапчиште и Чегране

+инфо - пред: 23 часа

Ахмети и екипи на функционери на ДУИ ќе ги продолжат посетите во сите општини каде што ќе следи вториот круг од локалните избори. Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети денеска е во посета на жителите на Желино, Врапчиште и ...

15 поврзани вести »

Палмарсон официјално член на Барселона

+инфо - пред: 1 ден

Како што стои во соопштението на веб страната на Барселона, исланскиот ракометар потпишал четиригодишен договор. Исланѓанецот Арон Палмарсон и официјално е нов член на шпанскиот гигант Барселона, официјално потврдија од клубот.

16 поврзани вести »

Одбележан Денот на македонската револуционерна борба

+инфо - пред: 1 ден

Министерот Алаѓозовски на сите граѓани на Република Македонија им го честита Денот на македонската револуционерна борба. Делегации на Владата на Република Македонија, на Собранието, на Претседателот на државата, на АРМ, на Сојузот на борците, на ...

62 поврзани вести »