TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

Детски мјузикл „Градот моли: Ме угушивте, ме боли!“

+инфо - пред: 14 часа

Оваа претстава, која е наменета за децата и во изведба токму на најмладите, е со цел на креативен начин да го долови деценискиот проблем на Скопје. Детскиот мјузикл „Градот моли: Ме угушивте, ме боли!“ вечер ќе биде изведен во кино „Култура“.

14 поврзани вести »

Изложба на анимирани дела од македонски автори

+инфо - пред: 14 часа

Организатор на настанот е македонскиот огранок на Меѓународното друштво за промоција на анимацијата - АСИФА Македонија. Анимирани дела од македонски автори ќе бидат претставени на изложбата „Нација на Анимација“, која вечер во 19 часот ќе биде ...

9 поврзани вести »

Нормализиран сообраќајот на ГП „Меџитлија“

+инфо - пред: 15 часа

Сообраќајот беше во прекин поради штајк на грчките царински служби. Сообраќајот на граничниот премин Меџитлија на границата кон Грција од утрово е нормализиран. Сообраќајот беше во прекин поради штајк на грчките царински служби од вчера од 6:30 ...

39 поврзани вести »

Убедлива победа на Реал Мадрид во дуелот против ЦСКА Москва

+инфо - пред: 15 часа

Екипата на Реал Мадрид забележа убедлива победа во дуелот против московска ЦСКА во кошаркарската Евролига. Екипата на Реал Мадрид забележа убедлива победа во дуелот против московска ЦСКА во кошаркарската Евролига. На натпреварот од 3.

28 поврзани вести »

Тешко повреден пешак, 14 сообраќајки вчера во Скопје

+инфо - пред: 15 часа

Како што информира МВР, во текот на вчерашниот ден сообраќајната полиција открила и санкционирала поголем број прекршоци. Пешак е потешко повреден, а 16 лица се полесно повредени во 12 од 14 сообраќајки во текот на вчерашниот ден на подрачјето на ...

58 поврзани вести »

Алијансата за Албанците и БЕСА на средба со граѓани во Сарај

+инфо - пред: 15 часа

На средбата присуствуваа кандидатот на Движењето БЕСА, Башким Бакиу и кандидатот на Алијансата за Албанци, Екрем Алија. Еден ден по официјализирањето на коалицијата помеѓу Движењето БЕСА и Алијансата за Албанците, синоќа во Сарај се одржа средба со ...

96 поврзани вести »

Арсовски: ВМРО-ДПМНЕ да си се запраша зошто е поразена на изборите?

+инфо - пред: 15 часа

Одговорноста мора да ја прифати самата партија и од минатите избори, истакна политичкиот аналитичар Петар Арсовски во емисијата „Само вистина“. Нема индиции за изборни фалсификати, а овие обвинувања воопшто не им одат во прилог ни на самите ...

69 поврзани вести »

Помпео: Руската интервенција не влијаеше на исходот на изборите во САД

+инфо - пред: 15 часа

- Оценката на разузнавачката заедница е дека руската интервенција не влијаеше врз исходот на изборите - рече Помпео. Директорот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА), Мајк Помпео изјави дека руската интервенција во претседателските ...

12 поврзани вести »

Сончево и топло, до 28 степени

+инфо - пред: 15 часа

Од понеделник ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд, повремено пообилни. Времето денеска ќе биде сончево и релативно топло со мала до умерена облачност и со слаб претежно северен ветер.

81 поврзани вести »

Парламентарни избори во Чешка

+инфо - пред: 15 часа

Во Чешка денеска и утре се одржуваат парламентарни избори, на кои се очекува осум партии да влезат во Долниот дом на Парламентот. Во Чешка денеска и утре се одржуваат парламентарни избори, на кои се очекува осум партии да влезат во Долниот дом на ...

10 поврзани вести »

Сенатот на САД го прифати предлог буџетот од четири трилиони долари

+инфо - пред: 15 часа

Сенатот на САД го усвои предлог буџетот за 2018 година од четири трилиони долари, кој претставува важен чекор за амбициозните ветувања на Трамп. Сенатот на САД го усвои предлог буџетот за 2018 година од четири трилиони долари, кој претставува важен ...

10 поврзани вести »

Бурата Брајан се приближува кон Велика Британија и Ирска

+инфо - пред: 15 часа

За сабота е издадено жолто предупредување за силни ветрови и можни поплави во делови на јужна и западна Англија и Велс. Бурата Брајан во текот на викендот ќе погоди делови на Велика Британија и од Ирска, соопшти ирскиот метеоролошки завод.

13 поврзани вести »

Силите поддржани од САД во Сирија заробија странски команданти од Исламската држава

+инфо - пред: 15 часа

Имаме независен судски систем, кој ќе им суди на секој од нив, рече Сило. Сириските милиции, поддржани од САД, во текот на борбите за градот Рака, заробиле високи странски команданти од Исламска држава, но засега не е познато дали ќе ги вратат во ...

7 поврзани вести »

Фудбалската легенда Џорџ Веа водипо првиот круг од претседателските избори во Либерија

+инфо - пред: 15 часа

Во првиот круг учествуваа вкупно 20 кандидати. Одѕивот изнесуваше 75,2 проценти. Поранешниот славен фудбалер Џорџ Веа освои најмногу гласови во првиот круг од претседателските избори во Либерија, покажуваат конечните официјални податоци, соопштени ...

6 поврзани вести »

Жителите на Косово в недела бираат органи на локалната власт

+инфо - пред: 15 часа

Речиси 1,9 милиони жители на Косово в недела ќе гласаат за избор на нови органи на локалната самоуправа. Речиси 1,9 милиони жители на Косово в недела ќе гласаат за избор на нови органи на локалната самоуправа.

13 поврзани вести »

Меркел: Не се сомневам дека ЕУ и Лондон можат да постигнат добар резултат за Брегзит

+инфо - пред: 15 часа

Доколку сите сме посветени, можеме да поистигнеме добар резултат, изјави Меркел Германската канцеларка Ангела Меркел не се сомнева дека ЕУ и Велика Британија можат да постигнат добар резултат за Брегзит. - Апсолутно не се сомневам.

24 поврзани вести »

Штетите од пожарите во Калифорнија најмалку една милијарда долари

+инфо - пред: 15 часа

Шумските пожари, кои овој месец ја опустошија Калифорнија, му причинија штета на осигураниот имот од најмалку една милијарда долари. Шумските пожари, кои овој месец ја опустошија Калифорнија, му причинија штета на осигураниот имот од најмалку една ...

20 поврзани вести »

Тепачка во автобус на ЈСП во кој се возеле „Комити“, тројца патници завршија на клиника

+инфо - пред: 1 ден

Откако биле отворени вратите од автобусот, лицата продолжиле со тепачката на постојката, а по пристигнувањето на полицијата се разбегале во различни п На постојката кај 26-јули, на булевар Крсте Мисирков, во автобус 50 на ЈСП, вечерва дошло до ...

81 поврзани вести »

Нов убедлив пораз на Вардар во Лига Европа

+инфо - 19.10.2017

Вардарци вечерва на Националната Арена „Филип Втори“ во Скопје, се поразени убедливо од Реал Сосиедад со 6:0. Македонскиот првак Вардар претрпе уште еден убелив пораз во групната фаза во Лига Европа.

196 поврзани вести »

Грујевски и Бошковски барале да не бидат екстрадирани, се плашеле за своите животи

+инфо - 19.10.2017

Бегалците пред јавен обвинител во Солун ги негирале обвинувањата и побарале да не бидат вратени во Македонија. Горан Грујевски и Никола Бошкоски денеска пред грчкиот јавен обвинител изјавиле дека не сакаат да бидат екстрадирани во Македонија, ...

345 поврзани вести »