TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

„Хил“: ФБИ открило врски меѓу Клинтон и руски нуклеарни компании

+инфо - пред: 23 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп повеќе пати ја обвинуваше Хилари Клинтон за овој случај и бараше таа да биде уапсена. Американското Федерално истражно биро (ФБИ) во 2009 година открило милионски трансфери на пари од компанија поврзана со ...

57 поврзани вести »

Најмалку 18 ранети при напад врз полициско возило во Турција

+инфо - пред: 23 часа

Според Боздаг, досегашните резултати од истрагата укажуваат дека станува збор за терористички напад. Најмалку 18 лица се повредени попладнево при бомбашки напад врз возило на турската полиција во градот Мерсин во јужниот дел на Турција.

18 поврзани вести »

Во Франција уапсени 10 лица кои планирале убиства на политичари

+инфо - пред: 1 ден

Уапсените лица се на возраст од 17 до 25 години. Десет лица денеска се уапсени во југоисточна Франција и во парискиот регион под сомнение дека планирале убиства на политичари. Уапсените лица се на возраст од 17 до 25 години.

14 поврзани вести »

Бурата Офелија ги погоди Шкотска и Северна Англија

+инфо - пред: 1 ден

Британската метеоролошка служба прогнозира обилни врнежи и брзина на ветрот до 113 километри на час во Шкотска. Бурата Офелија денеска ги погоди Шкотска и Северна Англија, соборувајќи дрва, далноводи и предизвика метеж во транспортот.

43 поврзани вести »

Македонија дел од проектот ЕДИСОН

+инфо - пред: 1 ден

Во рамките на Самитот 100 денеска се одража презентација на електрични возила и полначи како и промоција на „ЕДИСОН еСкопје“ проектот. Во рамките на Самитот 100 денеска се одража презентација на електрични возила и полначи како и промоција на ...

30 поврзани вести »

Асанж нуди 20.000 долари за информации за убиството на малтешката новинарка

+инфо - 17.10.2017

Дафне Каруана Галиција, „Викиликс жената“, беше убиена во понеделникот попладне со автомобил-бомба Основачот на Викиликс Џулијан Асанж понуди 20.000 евра за информации за убиството на познатата истражувачка новинарка на Малта.

65 поврзани вести »

Најмалку 12 ранети при напад врз полициско возило во Турција

+инфо - 17.10.2017

Нападот се случил врз автобус на полицијата на една од главните улици во градот, во близина на седиштето на гувернерот на округот. Најмалку 12 лица се повредени попладнево при бомбашки напад врз возило на турската полиција во градот Мерсин во ...

18 поврзани вести »

Тетекс прв четвртфиналист во фудбалскиот Куп на Македонија

+инфо - 17.10.2017

Тетекс поведе со голот на Емир Азири, а на 2:0 од пенал зголеми Марио Станковски. Фудбалерите на Тетекс први изборија пласман во четвртфиналето на Купот на Македонија откако попладнево во дуелот на второлигашите го совладаа Кожуф од Гевгелија со 3:2 ...

46 поврзани вести »

ЦДУ на Меркел ќе го предложи Шојбле за претседател на Бундестагот

+инфо - 17.10.2017

Со 75 години, Шојбле ќе биде најстариот член на федералниот Парламент. Конзервативниот политички блок на германската канцеларка Ангела Меркел денеска одлучи да го номинира досегашниот министер за финансии Волфганг Шојбле за иден претседател на ...

13 поврзани вести »

Преку инвестиции до поголема конкурентност на Западен Балкан

+инфо - 17.10.2017

Премиерите од регионот се подготвени да ги поддржат бизнисите во инвестирањето и да ги отстранат бариерите. Охрабрување на бизнисмените од регионот да инвестираат во регионот и да отвораат нови работни места, денеска им даде македонскиот премиер ...

Македонец од Мелбурн потрошил 300.000 долари од донации на алкохол и на гаќи

+инфо - 17.10.2017

Парите му биле давани за добротворни цели или како надомест за грижа за децата во детска градинка што ја раководел. Пензионерот Борис Трајков (76), поранешен новинар во македонската редакција на австралиското државно радио за националностите ...

17 поврзани вести »

Мицевски: Во Крива Паланка сите ќе живеат еднакво и достоинствено ВИДЕО

+инфо - 17.10.2017

Вака изгледа Крива Паланка кога се гласа без притисоци, слободно и демократски, рече новоизбраниот градоначалник Борјанчо Мицевски. Успеавме со вас и пред сè заради вас, за да обезбедиме живот за сите! Ви благодариме за одважноста, да ја вратиме ...

20 поврзани вести »

Заев: Премиерите на Грција и Бугарија не би имале проблем да присуствуваат на Самит 100

+инфо - 17.10.2017

Тој, како што рече, смета дека е позитивно ако на ваков Самит се видат и бизнисмени од овие две земји и нивните премиери. Премиерот Зоран Заев нема проблем ако на еден од наредните Самит 100 бидат поканети бизисмени и премиери на Бугарија и на ...

38 поврзани вести »

Рама: Мојата средба со лидерите на албанските партии нема врска со изборите

+инфо - 17.10.2017

Рама рече дека локалните избори единствено се проблем на политичките партии во Македонија Изборите се случуваат овде и тоа е работа на партиите во Македонија и Албанија и јас немаме врска со тоа, изјави премиерот на Албанија Еди Рама, одговарајќи на ...

Премиерите на Самит 100: Политичарите да ја донесат Европа во регионот ВИДЕО

+инфо - 17.10.2017

Премиерите се свесни дека регионот е обременет со бариери кои треба да се урнат пред да очекуваат економски развој и вклучување во ЕУ. Ако обезбедат поволна бизнис клима преку надминување на царинските бариери, подобрување на работата на јавната ...

38 поврзани вести »

Ердоган во прва официјална посета на земја од ЕУ по обидот за пуч

+инфо - 17.10.2017

Полска е првата земја од ЕУ која го покани во посета во рамките на билатералните односи. Полска се надева дека Турција на крајот ќе стане членка на Европската унија, изјави полскиот претседател Анджеј Дуда по денешната средба со неговиот турски ...

15 поврзани вести »

Полицијата во општина Карпош влегла по дојава дека се изнесуваат документи

+инфо - 17.10.2017

Досегашниот градоначалник Јакимовски реќе дека сите документи, сè што е важно за локалната самоуправа, се наоѓа во архивата. Полициски службеници од СВР Скопје денеска влегоа во општина Карпош по допрен глас дека од просториите се изнесува ...

72 поврзани вести »

До 2 часот трае рокот за приговори за резултати од изборите

+инфо - 17.10.2017

Приговорите за постапката за гласање можат да се поднесуваат најдоцна до денеска до 19 часот. Со оглед дека општинските изборни комисии ги објавуваат првичните резултати од изборите во рок од седум часа по завршувањето на изборите врз основа на ...

138 поврзани вести »

Работниците во штипската компанија „Актива“ се затруле со храна со фекални бактерии

+инфо - 17.10.2017

Ешерихија коли, ентеро бактер и некои други бактерии кои покажуваат нечистотија, неодржување на хигиена. Фекални бактерии во храната е причина за труењето на 21 работник на фирмата „Актива“ во Штип, покажаа анализите на штипскиот Центар за јавно ...

Секој трети Македонец јаде по еднаш дневно

+инфо - 17.10.2017

За да си купат барем еден оброк во текот на денот, проблем имаат околу 445.000 граѓани и тие буквално не знаат што ќе јадат утре Околу дваесет и еден процент од населението во Македонија тоне во сиромаштија и не успева да си ги задоволи основните ...

37 поврзани вести »