TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

Заев - Јотова: Оваа година е особено значајна за односите меѓу Македонија и Бугарија

+инфо - 14.12.2017

Премиерот информирал за неколку иницијативи произлезени како изрази на намери на неколку големи бугарски компании кои се подготвени да инвестираат. Премиерот Зоран Заев и заменик претседателката на Бугарија, Илијана Јотова денеска оценија дека 2017 ...

68 поврзани вести »

Сашко Коцев во „Еден на Еден“: Седум дена славев мекици ВИДЕО

+инфо - 14.12.2017

Во недела во 18:50 часот на Канал 5 подгответе се за многу смеење... Ве очекува одлично издание на „Еден на Еден“ во недела на Канал 5 во 18:50 часот. Домаќинот Жаре го угости популарниот актер Сашко Коцев, кој секогаш има што да каже, раскаже и ...

10 поврзани вести »

Владите на Македонија и Албанија на прва заедничка седница утре во Поградец

+инфо - 14.12.2017

По завршување на седницата, во 16:30 часот Заев и Рама ќе одржат заедничка прес-конференција. Претставниците на Владите на Република Македонија и на Република Албанија, ќе ја одржат заедничката меѓувладина седница утре во Поградец, Албанија.

53 поврзани вести »

Македонија го презема претседавањето со Енергетската заедница за 2018 година

+инфо - 14.12.2017

На состанокот на Министерскиот совет, министерот Бектеши го презеде претседавањето со Енергетската заедница за идната година. Македонија денеска во Приштина го презеде претседавањето со Енергетската заедница за 2018 година.

20 поврзани вести »

Петерле: Постигнат е напредок за градење доверба меѓу Атина и Скопје

+инфо - 14.12.2017

Европратеникот нагласува дека е поголем оптимист отколку пред една година дека е можно да се постигне решение прифатливо за двете страни. остигнат е напредок во областа за градење доверба помеѓу Атина и Скопје, но се очекува дека ќе следат и ...

Старите девизни заштеди од СФРЈ во Србија ќе се исплаќаат од 31 август 2019 година

+инфо - 14.12.2017

Станува збор за девизни депозити од околу 310 милиони евра, депонирани до 27 април 1992 година, а во тој износ е пресметана и камата до 2016 година. ИсСрпското Собрание денеска ги усвои измените на Законот за регулирање на јавниот долг на Србија по ...

4 поврзани вести »

Заврши големата наградна игра на Халкбанк: Фантастичниот Mini One замина за Кичево

+инфо - 14.12.2017

Освен Mini-то, секој учесник во наградната игра имаше можност да освои и други вредни награди како iPhone 7 смарт-телефони и Samsung таблети. Заврши големата наградна игра на Халкбанк АД Скопје во која главна награда беше фантастичниот автомобил ...

10 поврзани вести »

Признание за Ристо Лазаров за афирмација на делото на Ацо Шопов

+инфо - 14.12.2017

Беше приреден книжевен портрет на Лазаров, за чиј опус у творечки достигнувања опширно и вдахновено говореше професорот и академик Ферид Мухиќ. На свеченоста одржана во спомен-собата на македонскиот класик Ацо Шопов, во Домот на културата во Штип ...

3 поврзани вести »

Анѓушев: Евтината тарифа за струјата останува

+инфо - 14.12.2017

Тоа мора да биде прифатено од идните снабдувачи или оператори, и доколку е регулирано тоа е минимумот што граѓаните ќе го добијат, рече вицепремиерот. Евтината тарифа ќе остане за граѓаните на РМ и таа е сетирана во нивните броила кои што ги имаат ...

39 поврзани вести »

Пет најголеми грешки со фрижидерот

+инфо - 14.12.2017

Задолжително раздвојте ги овошјето и зеленчукот затоа што овошните плодови го забрзуваат скапувањето на останатата храна. Кога ја ставаме храната во фрижидер обично не размислуваме како тоа што го ставаме внатре може да влијае на другите намирници.

2 поврзани вести »

Вишеградската група е за проширување на ЕУ на Западен Балкан

+инфо - 14.12.2017

Четирите земји од групата поддржуваат проширување на ЕУ на Западен Балкан и за зајакнување на заедничката надворешна и безбедносна политика на ЕУ. Четирите земји на Вишеградската група поддржуваат проширување на Европска унија на Западен Балкан и за ...

4 поврзани вести »

Џафери - Јотова: Договорот за добрососедство да биде што поскоро ратификуван

+инфо - 14.12.2017

За членството во НАТО, потпретседателката на Бугарија ги поздравила напорите на двете страни за изнаоѓање решение за проблемот со името. Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија треба да биде што поскоро ...

68 поврзани вести »

Здрави грицки за филмска вечер

+инфо - 14.12.2017

Последниве години, леблебиите се неправедно запоставени што е вистинска штета со оглед на тоа што вкусни, здрави, полни со протеини и со влакна Зима е и нормално дека сме повеќе време дома, отколку надвор.

Сослушан вториот вештак од СЈО во „Труст“: Кочан се сомнева во валидноста на договорот

+инфо - 14.12.2017

Предметот, како што објави СЈО, е оформен врз основа на три прислушувани разговори, од кои два необјавени во јавноста од 3.8.2011 и 6.10.2011 година. Во Кривичниот суд денеска се одржа ново рочиште за предметот „Труст“на СЈО, на кое беше сослушан ...

39 поврзани вести »

Поради маглата некои летови на скопскиот аеродром се откажани, некои се пренасочени

+инфо - 14.12.2017

Откажани се полетувањата за Истанбул, Виена, Базел, Будимпешта и Дубаи. Маглата која го зафати скопскиот регион предизвика проблеми во авиосообраќајот. Дел од летовите на скопскиот аеордром се откажани, а дел се пренасочуваат на аеродромите во Охрид ...

36 поврзани вести »

Сомнителни пакети во конзулатите на Франција и Германија во Истанбул

+инфо - 14.12.2017

Полицијата ги блокира реоните околку двата конзулати и во објекти беа испратени експерти за демонтирање бомби. Турската полицијата денеска реагираше откако сомнителни пакети пристигнале во конзулатите на Германија и Франција во Истанбул, јави ...

5 поврзани вести »

Заев: Владата заедно со општините ги решава проблемите на комуналните претпријатија

+инфо - 14.12.2017

За наредната година со основниот буџет определивме 938 милиони денари допочнителни пари за основните, средните училишта и градинките, рече премиерот. Многубројните проблеми со кои се соочуваат комуналните претпријатија беа разгледани денеска на ...

АРМ пофалена за резултатите во исполнување на интероперабилноста за членство во НАТО

+инфо - 14.12.2017

Поддршка и пофални зборови за високата обученост и резултати што АРМ ги прикажува во исполнување на потребната интероперабилност за членство во НАТО. Поддршка и пофални зборови за високата обученост и резултати што АРМ ги прикажува во исполнување на ...

Кампања на ОБСЕ за подигнување на јавната свест: #АКО ЈАС СЕ ПРАШУВАМ

+инфо - 14.12.2017

Промовирање на демократскиот принцип на граѓанско учество преку спроведување на кампања за подигање на јавната свест на национално ниво. #АКО ЈАС СЕ ПРАШУВАМ (MKD) #NËSE UNË PYETEM (ALB) #АКО СЕ ЈА ПИТАМ (SERB) #AKO JA SE PITAM (BOSN) #EĞER BEN ...

ЕВН Македонија донира компјутерска опрема на Клиниката за токсикологија

+инфо - 14.12.2017

Штефан Петер, претседател на Управниот одбор на ЕВН Македонија, лично ја предаде опремата на директорот на Клиниката за токсикологија, Нико Беќаровски ЕВН Македонија денеска донираше компјутерска опрема на Клиниката за токсикологија.

13 поврзани вести »