TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

„Градот моли: Ме угушивте, ме боли!“ - претстава од деца за деца

+инфо - 19.10.2017

Оваа детска едукативна еко-претстава која е создадена во соработкасо Скопје Смог Аларм, на интересен начин го обработува проблемот со аерозагадувањето Колективот Ветерница – едукативен центар за деца и млади, утре од 19 часот ја изведува претставата ...

14 поврзани вести »

Новинар му подари на Пленковиќ кошница со намирници против анемија

+инфо - 19.10.2017

Хрватскиот премиер поради слабокрвност избегнал служење на војска. - Во емисијата „Директ“ на хрватскиот телевизиски канал „РТЛ“, водителот Зоран Шпрајц за време на гостувањето на хрватскиот премиер Андре Пленковиќ му подарил кошница со намирници, ...

5 поврзани вести »

Трамп го обвини ФБИ за вмешаност во досието за наводната сексуална уцена

+инфо - 19.10.2017

Републикански претставници тврдат дека Демократската партија на Клинтон платила за да се изработи ова лажно компромитирачко досие. Питер Фрич и Томас Катан, вработени во приватната разузнавачка компанија Фјужн, одбија да сведочат денеска пред ...

АВМУ: Медиумите обезбедија генерално еднакво изборно претствување

+инфо - 19.10.2017

Во овој извештаен период не било констатирано прекршување на барањето за правично избалансирано и непристрансо покривање на изборите. Програмските сервиси на државно ниво опфатени во првиот круг од локалните избори генерално обезбедија еднакви ...

17 поврзани вести »

Франција и официјално ги прифати знамето, химната и валутата на ЕУ

+инфо - 19.10.2017

Синото знаме со жолти ѕвезди и „Одата на радоста“ на Лудвиг ван Бетовен се официјалните симболи на ЕУ, додека еврото е прифатено во повеќето земји. Шефот на француската држава Емануел Макрон денеска испрати писмо до претседателот на Европскиот совет ...

20 поврзани вести »

Министерство за правда: Грујевски и Бошковски денеска пред Обвинителството во Солун

+инфо - 19.10.2017

За ова Министерството го информирала Канцеларијата за конзуларни, економски и трговски работи на Република Македонија во Солун. Горан Грујевски и Никола Бошкоски во текот на денот ќе бидат изведени пред Обвинителство во Солун, каде ќе им биде ...

350 поврзани вести »

Изнемоштен коњ се спружи на улица, газдите го тепаат за да стане ГАЛЕРИЈА

+инфо - 19.10.2017

Оваа непријатна глетка е на улицата Васил Ѓорчев во Скопје, во близина на трговскиот центар „Зебра“. Ова на васил ѓоргов е. Коњ кој влечел запрежна кола, според очевидци, најверојатно се лизнал и паднал, а сопствениците почнале да удираат за да ...

15 поврзани вести »

Главниот економски советник на Ердоган поднесе оставка

+инфо - 19.10.2017

Тој е брат на генералот Мехмет Дишли, кој е во затвор под обвинение за поврзаност со ланскиот неуспешен обид за преврат во Турција. Главниот економски советник на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

4 поврзани вести »

Ни две плати не ја полнат минималната кошничка

+инфо - 19.10.2017

Половина од граѓаните имаат плата под 13.000 денари. Ако двајца вработени се од оваа група, без автомобил и со стан, нема да можат да се прехранат. Вкупната вредност на минималната потрошувачка кошница во септември изнесувала 32.311 денари, или 50 ...

28 поврзани вести »

Новиот градоначалник на Берово ја презеде функцијата

+инфо - 19.10.2017

На локалните избори, Ѕвонко Пекевски доби поддршка од 5.006 гласачи или 2.107 повеќе од неговиот противкандидат Никола Атанасовски. Новиот градоначалник на Берово Ѕвонко Пекевски, денеска ја презеде функцијата.

Бочварски вети низа проекти за штипските населби Баби и Дузлак

+инфо - 19.10.2017

Бочварски најави дека ќе се подобри и уличното осветлување, а ќе биде поставен и нов дрворед меѓу населбите Дузлак и Баби. Нови тротоарни површини, но и асфалтирање на улици во штипските населби Баби и Дузлак се дел од програмата за работа на новата ...

12 поврзани вести »

СДСМ ќе ја поддржи ДУИ во Струга, Гостивар и во Тетово

+инфо - 19.10.2017

Неофицијално, владејачката партија во вториот круг ќе ги поддржи кандидатите за градоначалници од партијата на Али Ахмети. Во вториот круг од локалните избори, во Струга, Гостивар и во Тетово СДСМ ќе ги поддржи кандидатите за градоначалници од ...

96 поврзани вести »

Ципрас: Македонија да преземе конкретни чекори за да влезе во НАТО

+инфо - 19.10.2017

Ципрас, исто така, истакнал дека САД може да игра важна улога на страната на Македонија. Прашањето за името била една од темите за кои синоќа во Вашингтон разговараа грчкиот премиер Алексис Ципрас и американскиот потпретседател Мајк Пенс, јавуваат ...

Нема екстрадиционен спас за Грујевски и Бошковски

+инфо - 19.10.2017

Екстрадициите помеѓу Грција и Македонија се спроведуваат по основ на Европската конвенција за екстрадиција (ЕКЕ) од 1999 година. Македонија со Европската Унија во 1999 година ја има потпишано и прифатено Европската конвенција за екстрадиција (ЕКЕ), ...

350 поврзани вести »

Четворица обвинети за грабежот во „Тутунска банка” признаа вина пред судот

+инфо - 19.10.2017

Според ОЈО, обвинетите признале дека свесно од банката украле 400.000 швајцарски франци и 375.000 евра. На денешното рочиште во Основниот суд Скопје 1 Скопје во врска со грабежот во „Тутунска банка”, четворицата обвинети опфатени со обвинителен акт ...

64 поврзани вести »

Караџовски без коментар дали ќе понесе лична одговорност за злоупотреба на АКМИС-от

+инфо - 19.10.2017

Караџовски не сакаше да одговори на прашањето зошто бил во гевгелискиот суд кој го потпиша налогот за претрес на канцеларијата на Владимир Панчевски. Нема да коментирам ништо околу тоа дали ќе понесам лична одговорност ако бидат нотирани злоупотреби ...

24 поврзани вести »

Приговори за гласање има за девет совети, во 72 резултатите се конечни

+инфо - 19.10.2017

ДИК објави дека никој не се жалел на гласањето за советничките листи во 72 општини, додека приговори стигнале за осум општини и за Град Скопје. Приговори за гласањето за советничките листи има за осум општини и за Град Скопје, додека за резултатите ...

97 поврзани вести »

„Балетски триптих“ - премиера за паметење во МОБ

+инфо - 19.10.2017

Оваа балетска претстава ќе има реприза во вторник. Убав впечаток кај публиката остави вчерашната премиера на балетската претстава „Балетски триптих“. Возбудливо и со овации од страна на публиката беше примено ова модерно танцово дело, кое е ...

4 поврзани вести »

Поповски: Медиумските реформи ќе ги спроведеме на најтранспарентен начин

+инфо - 19.10.2017

Медиумите во Македонија за време на и пред изборите известуваа избалансирано, оцениле меѓународните набљудувачи. Имаме политичка волја и стручна подготвеност да ги спроведеме медиумските реформи и да ги подобриме условите за работење на медиумите на ...

Скандал во Албанија: Соработници на Рама поврзани со шверц на дрога

+инфо - 19.10.2017

Според албанските медиуми, поранешни блиски соработници на албанскиот премиер Еди Рама биле вклучени во шврец на марихуана. Италијанската полиција до албанските власти испратила документи и транскрипти на 400 страници од прислушувани разговори, од ...

28 поврзани вести »