TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

Бејли: Владеењето на правото предуслов за евроатлантските интеграции

+инфо - 12.12.2017

Амбасадорот на САД денеска одржа предавање за борбата против корупцијата на Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово. САД ги поддржуваат заложбите Македонија да стане развиена и просперитетна демократија и дел од евроатлантските структури, но ...

57 поврзани вести »

Превентивно повлечена храната за доeнчиња Целија Експерт 2 на „Лакталис“

+инфо - 12.12.2017

АХВ вчера инфомрира дека на македонскиот пазар не се пласирани небезбедни количини млеко „Лакталис“. Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) доби известување од компанијата увозник на производите од француски „Лакталис” дека од македонскиот пазар ...

Продолжен мандатот на Столтенберг во НАТО до 2020 година

+инфо - 12.12.2017

Норвежанецот Столтенберг ја презеде функцијата на 1 октомври 2014 година, а неговиот мандат официјално истече пред два месеца. НАТО денеска го продолжи мандатот на генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг, до 30 септември 2020 година.

17 поврзани вести »

Прекопуца и Урумов поднесоа оставки од ДИК

+инфо - 12.12.2017

Досега шест члена поднесоа оставки с што ДИК нема услови да работи и одржува седници понатаму. Потпретседателот на ДИК, Реџеп Прекопуца, и членот од редовите на експертите, Атанас Урумов поднесоа оставки, потврдија двајцата за Плусинфо.

Нимиц: Нема магично ново име, ама прашањето може да се реши в година

+инфо - 12.12.2017

Според медијаторот, дефинитивно и во Грција и во Македонија е подобрена климата за решавање на прашањето за името. Прашањето за името може да биде решено следната година, изјави медијаторот Метју Нимиц по денешните разговори во Брисел со ...

71 поврзани вести »

Ермира Асани Салија: Немам удел во алашверишот на ДИК

+инфо - 12.12.2017

Бонусот од две плати ќе остане замрзнат на нејзината сметка, сè додека Владата не најде соодветен механизам со кој ќе ги реши сите доделени бонуси. Лично не чувствувам каква било морална, ниту материјална одговорност за преземање на срамот за ...

Грабар-Китаровиќ нема да му ги одземе медалите на воениот злосторник Праљак

+инфо - 12.12.2017

Хрватската претседателка кажа дека нема да ги одзеде бидејќи ги добил за „одбрана од големосрпската агресија“. Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќизјави денеска во Бјеловар изјави дека нема да му ги одзеде медалите на Слободан Праљак, ...

10 поврзани вести »

За Москва твитовите на Трамп се негови официјални ставови

+инфо - 12.12.2017

Портпаролот на Кремљ изјави дека нема да го коментира однесувањето на Трамп, но оти се што тој ќе објави на Твитер се смета за негов официјален став. Твитовите на американскиот претседател Доналд Трамп за Москва се негови официјални ставови и истите ...

4 поврзани вести »

Нејмар се договорил за трансфер со Реал

+инфо - 12.12.2017

Како што пренесуваат дел од шпанските медиуми Бразилецот ќе стане дел од „кралскиот клуб“ летото 2019 година. Поранешниот фудбалер на Барселона и актуелен член на Пари Сен Жермен, веќе се договорил со големиот ривал на Каталонците, Реал Мадрид за ...

75 поврзани вести »

Пломп: Европа будно ги следи преговорите за името

+инфо - 12.12.2017

Холандската Амбасада е посветена на унапредување на слободното информирање со финансирање на емисијата „360 степени“ на Алсат-М. Европа будно ги следи преговорите што се водат во Брисел меѓу Македонија и Грција со посредство на преговарачот Метју ...

Ротаријанците донираа десет прочистувачи на воздух за Детската болница „Козле“

+инфо - 12.12.2017

Прочистувачите на воздух се обезбедени преку лични донации од членовите на граѓанското здружение „Ротари клуб Скопје – Интернационал“. На Детската болница „Козле“ денеска ѝ беа донирани 10 прочистувачи на воздух.

Рурална коалиција: МЗШВ од 2013 до 2016 партиски делело субвенции

+инфо - 12.12.2017

Министерството за земјоделство делело и големи земјоделски површини што не се обработуваат. Наместо да се креираат развојни земјоделски политики, во периодот 2013 - 2016 година дел од администрацијата во ресорното Министерство водеше сметка кој ...

8 поврзани вести »

Внука на Тито тврди дека нејзиниот дедо ѝ го дал името на Македонија

+инфо - 12.12.2017

Терминот „Македонија“ секогаш се користел за поширока географска област, од која приближно 51% е дел од Грција, 38% од ПЈРМ и 9% од Бугарија. Грчкиот весник „Катимерини“ објави став од внуката на Тито, Светлана Броз, која тврди дека нејзиниот дедо ѝ ...

10 поврзани вести »

Раст на странските туристи во Македонија, Скопје најпосетено

+инфо - 12.12.2017

Бројот на странски туристи е зголемен за 21,1 отсто, а бројот на ноќевањата за 15,4 проценти. Македонија во текот на октомври 2017 година ја посетиле 55.244 странски туристи кои оствариле 104.118 ноќевања.

13 поврзани вести »

НЛБ Нов пензиски фонд продаден на „Сава Ре“

+инфо - 12.12.2017

„Сава Ре“ од Љубљана ги купи 100 отсто од акциите во овој пензиски фонд. Пензиското друштво „НЛБ Нов пензиски фонд“ е продадено на групацијата „Сава Ре“ од Љубљана, која ги купи 100 отсто од акциите во овој пензиски фонд.

23 поврзани вести »

ЕБОР одобри 5 милиони евра нова кредитна линија преку Шпаркасе банка

+инфо - 12.12.2017

Парите се наменети за населението, а достапни ќе бидат преку два производа од март следната година. Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) ќе пласира пет милиони евра преку Шпаркасе банка Македонија во нова кредитна линија за енергетска ...

49 поврзани вести »

Апел за бојкот на наставата на 20 декември

+инфо - 12.12.2017

Се повикуваат сите родители да не ги пуштаат своите деца тој ден на настава за да се покаже дека е важна борбата против загаденоста на воздухот. Акција за бојкотирање на наставата на 20 декември е претставена на социјалната мрежа Фејбук при што се ...

13 поврзани вести »

Едноставен домашен лек против артритис

+инфо - 12.12.2017

Двапати дневно пијте топол напиток од јаболков оцет, мед и вода Есента и зимата се периоди кога се будат болките во зглобовите и го реметат секојдневниот живот. Доколку страдате од артритис или некое друго заболување на зглобовите, можете да ...

2 поврзани вести »

Пакетче за секое прваче во Ѓорче Петров

+инфо - 12.12.2017

Од општината информираат дека за украсување ќе бидат одвоени 1.059.201 денар. Средствата за пречек на новата 2018 година општина Ѓорче Петров ќе ги пренамени за новогодишни пакетчиња за сите првооделенци од училиштата на територија на општината, кои ...

19 поврзани вести »

Царовска: Кривично дело е од работниците да се бара да вратат дел од минималната плата

+инфо - 12.12.2017

Министерката порача дека сите работници кои имаат доказ и се подготвени да сведочат можат лично да побараат помош од МТСП или лично кај неа. Газдите кои ги тераат работниците да им враќаат дел од минималната плата прават кривично дело.

40 поврзани вести »