TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Поглед

Анализа

Поглед - пред: 2 часа

„Во предизборието имаше нефер услови, физички пресметки, убиства, закани, притисоци. Од официјални државни органи имаше закани кон нашите кандидати за градоначалници. Полицијата беше главен заштитник на овие активности и таа беше ставена во партиска ...

Камерите забележаа инцидент меѓу играчите на Сити

Поглед - пред: 4 часа

Камерите на Етихад фатија голема кавга помеѓу двајца од фудбалерите на Манчестер Сити. Во моментите кога главниот судија означи крај на првото полувреме, дојде до кавга меѓу Кевин Де Брујн и Давид Силва.

21 поврзани вести »

ФОТО: Босна и Херцеговина го направи најголемиот бурек и влезе во Гинис

Поглед - пред: 9 часа

Од викендов, Босна и Херцеговина може да се пофали дека го има Гинисовиот рекорд за најголем бурек кој некогаш бил направен. Димензииите на бурекот кој беше правен на плоштадот во Тузла се со должина од 1500 метри и тежина од 650 ...

3 поврзани вести »

ФОТО: Груевски на средба со Еди Рама, разговарано и за Тиранската платформа

Поглед - пред: 9 часа

Никола Груевски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во текот на денот оствари средба со премиерот на Република Албанија, Еди Рама. На средбата било разговарано за македонско албанските односи, за актуелната политичка состојба и за стратешките приоритети на ...

72 поврзани вести »

Стравични пожари во Португалија, досега најмалку 41 мртво

Поглед - пред: 10 часа

Во Португалија деновиве во централниот и северниот дел од државата беснеат стравични пожари кои досега однесоа најмалку 41 жртва. „Бројот на загинати од 37 се зголеми на 41, повредени се 71 лице од кои 16 тешко“, изјави потпаролот на португалската ...

62 поврзани вести »

ВИДЕО: Нови немири во Украина – нападнат пратеник, се бара оставка од Порошенко

Поглед - пред: 10 часа

Во Киев денес започнаа нови антивладини протести од неколку илјади луѓе кои пред парламентот бараат оставка во претседателот Петр Порошенко да си даде оставка. За време на протестите физички нападнат е пратеникот од партијата на Порошенко, Олег Барн.

9 поврзани вести »

На влезот на Скопје гаѓано со камен по полициско возило- еден полицаец повреден

Поглед - пред: 11 часа

Околу 9 часот вчера, на влезот во Скопје кај населбата Маџари со камен било гаѓано возило на МВР, по кое еден припадник на полицијата се здобил со повреди. Имено полициското возило Дефендер“ се движеле по автопат кон Скопје а точно под мостот ...

7 поврзани вести »

Пред Табановце фатени 15 мигранти од Индија, Авганистан и Пакистан

Поглед - пред: 11 часа

Во текот на минатиот ден, по претходна пријава на автопатот Куманово-Граничен премин “Табановце“ на место викано „Костурник“ биле уапсени 15 мигранти. Полициски службеници од Полицска станица за Граничен надзор Сопот забележале дека застанало возило ...

9 поврзани вести »

ВИДЕО: Урнебесен перформанс во ТЛЗП за кое цел Балкан говори

Поглед - пред: 12 часа

Вчера на ТВ програмите ширум Балканот се емитуваше 3. епизода од 4. сезона во телевизиското шоу Твоето лице звучни познато (ТЛЗП). Дефинитивно перформанс кој долг ќе се раскажува и кој предизвика најголемо внимание, е оној на пејачите Стеван ...

7 поврзани вести »

12-годишник украл автобус и го возел низ Ниш, кога полицијата го фатила останала шокирана

Поглед - пред: 12 часа

Во соседна Србија пред неколку дена се случувала вистинска драма, а причината за тоа било 12-годишно момче. Малолетникот украл паркиран автобус во Ниш и го возел цели 6 километри додека не го фатила полицијата која во негова потера била вклучена со ...

2 поврзани вести »

На Германија и фалат 200.000 работници, половина ќе бидат од Балканот

Поглед - пред: 15 часа

Ако се следи планот на германската канцеларка, Анегла Меркел следната година ќе им требаат 200.000 луѓе, а половина од нив ќе бидат од Балканот. Ова е голем проблем за БиХ, затоа што им заминуваат младите кадри, а странските инвеститори од ...

2 поврзани вести »

Алијансата за Албанците и ТМРО поднесоа приговори до ДИК

Поглед - пред: 16 часа

До Државната изборна комисија (ДИК) до 15:30 часот по еден приговор за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати за првиот круг од локалните избори поднеле Алијансата за Албанците и ТМРО.

47 поврзани вести »

Шпанскиот Уставен суд со конечна одлука: Законот за референдум е неважечки

Поглед - пред: 16 часа

Шпанскиот Уставен суд одлучи денеска дека Законот за референдум кој каталонската влада го усвои на 6 септември е неважечки. Судот првично го суспендираше Законот додека ја проучува неговата регуларност.

57 поврзани вести »

Во вториот круг Беса и Алијансата за Албанците ќе одат заедно против кандидатите на ДУИ

Поглед - пред: 16 часа

Ќе го побарам Села за да разговараме за можноста за соработка во вториот круг за да ги максимизираме резултатите, изјави денеска Билал Касами, претседателот на движењето Беса. Веќе имало и средба на лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, со ...

47 поврзани вести »

OECD: Потребен е втор референдум за Brexit за да се спаси британската економија

Поглед - пред: 16 часа

Експерти од Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) ја советуваат власта во Британија да одржи втор референдум за Brexit за да зачува британската економијата од сериозни потреси.

3 поврзани вести »

ЕУ: Изборите придонесоа за зајакнување на довербата во демократските процеси

Поглед - пред: 17 часа

Локалните избори на 15 октомври се одржаа во амбиент во кој преовладуваше натпреварувачки дух, а мисијата на ОБСЕ/ОДИХР во прелиминарните наоди и заклучоци оцени дека придонесоа за зајакнување на довербата во демократските процеси во земјата, ...

71 поврзани вести »

Кумуцакос: Сега имаме многу посигурни и попродуктивни соговорници во спорот за името

Поглед - пред: 17 часа

Победата на СДСМ во првиот круг од локалните избори е позитивен тек на настаните и можност за подобрување на односите меѓу Скопје и Атина, изјави пратеникот на грчката опозициска партија Нова демократија, Јоргос Кумуцакос, во интервју за грчката ...

18 поврзани вести »

Сириските демократски сили презедоа контрола врз Рака

Поглед - пред: 17 часа

Сириските демократски сили (СДС), составени од курдски и арапски бунтовници, во целост ја презедоа контролата од „Исламска држава“ и во целост го зазедоа сирискиот град Рака. Овие сили, со поддршка на меѓународните сили поддржани од САД, се борат ...

18 поврзани вести »

СДСМ: Изборите беа фер, слободни и регуларни

Поглед - пред: 17 часа

Во кратко соопштение до јавноста СДСМ официјално ги определи минатите локални избори како „фер и слободни“ и ја повика партијата ВМРО-ДПМНЕ да го признае поразот на изборите. Ви го пренесуваме во целост партиското соопштение: Во Република Македонија ...

132 поврзани вести »

Пјонгјанг: Во секој момент може да избие нуклеарна војна

Поглед - пред: 18 часа

Северна Кореја предупреди дека ситуацијата на Корејскиот полуостров достигнала точка од која нема враќање и оти нуклеарна војна би можела да избувне во секој момент. Заменик-амбасадорот на Северна Кореја во ОН, Ким Ин Рјонг синоќа порача дека ...

59 поврзани вести »