TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Поглед

Катимерини: Има позитивна клима во односите меѓу Македонија и Грција

Поглед - тукушто објавено

Грчкиот весник „Катимерини“ на своите страници објавува дека средбата меѓу преговарачите на Македонија и Грција со посредникот на Обединетите нации за спорот со името, Метју Нимиц, на 11 и 12 декември во Брисел е знак за континуитетот на позитивната ...

7 поврзани вести »

Времето денеска

Поглед - пред: 18 мин

Времето денеска ќе биде сончево сончево и тивко со умерена облачност. Во претпладневните часови по одделни котлини се очекува појава на магла. Максималната температура ќе се движи од 10 до 18 степени.

21 поврзани вести »

Бугарија ќе побара укинување на роамингот за земјите од Западен Балкан

Поглед - пред: 26 мин

Ќе побараме укинување на роамингот за земјите од Западен Балкан. Ова ќе им помогне за развој на туризмот, бизнисот и економијата. Бугарија треба да стане дигитален балкански центар. Ова стана јасно од изјавата на министерот на бугарското ...

66 поврзани вести »

Виена од буџетот издвојува 600 милиони евра за изградба на станови

Поглед - пред: 14 часа

Околу 600 милиони евра за изградба на станови има главниот град на Австрија, Виена од купниот годишен буџет од 13 милијарди евра, изјави градскиот министер за домување и урбанизам, Мајкл Лудвиг.

3 поврзани вести »

Венгер со задолоство ќе го продаде Озил на Барса, но под еден услов

Поглед - пред: 14 часа

Медиумите од Шпанија пишуваат дека Арсен Венгер е подготвен да помогне Месут Озил да заврши на Камп Ноу, но за возврат бара Барселона да се откаже од обидите за ангажман на Леон Гроецка Мест Озил е под договор со „Топчиите“ до крајот на сезоната, па ...

28 поврзани вести »

Патријархот Неофит и Радев: Бугарија и БПЦ се единствени во желбата за продлабочување на односите со Македонија

Поглед - пред: 14 часа

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска се сретна со бугарскиот патријарх Неофит и двајцата изјавија дека Бугарија и Бугарската православна црква се единствени во желбата за развој и продлабочување на односите меѓу Бугарија и Македонија.

28 поврзани вести »

Таму, каде што Брегзит боли најмногу

Поглед - пред: 17 часа

17 месеци откако Велика британија гласаше да ја напушти ЕУ, многу европејци избираат да ја напуштат Велика британија. Според статистиките до март оваа година околу 122 илјади граѓани на држави од ЕУ избрале да го пакуваат својот куфер и да го ...

9 поврзани вести »

Мртва трка на Сити, Валенсија, ПСЖ и Интер

Поглед - пред: 18 часа

Манчестер Сити прави чуда во Премиер лигата и Лигата на шампионите, ПСЖ во просек постигнува околу четири голови по натпревар, а Валенсија и Интер се уште непоразени?! Неверојатно многу пари потрошија и ПСЖ и Манчестер Сити во текот на минатото ...

94 поврзани вести »

Руски медиуми: Кондолиза Рајс се вклучува во дијалогот Белград- Приштина

Поглед - пред: 18 часа

Поранешниот американски државен секртетар Кондолиза Рајс можно е да биде претставничка на Белата куќа доколку на Вашингтон му биде дозволено да дел од дијалогот меѓу Белград и Приштина, јавуваат руски државни медиуми.

5 поврзани вести »

Заедничка седница меѓу владите на Република Македонија и Република Бугарија: Ќе се намалат цените роамингот меѓу двете ...

Поглед - пред: 18 часа

Претседателите на владите на Република Македонија и на Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска во Струмица претседаваа со заедничката седница меѓу владите на двете земји. На седницата беше потпишана Заедничка декларација од првата ...

82 поврзани вести »

Навивачите на Јувентус открија: Еве зошто синоќа направивме кореографија за Манџуќич

Поглед - пред: 18 часа

Кога на натпреварот меѓу Јувентус и Барселона преку целата трибина на стадионот осамна транспарент “Војници меѓу луѓето“ и фотографијата на Манџуќич, не постои играч која остана рамнодушен.

МНР: Со ЕК на дневна основа ги расчистуваме сите дилеми и прашања

Поглед - пред: 19 часа

Владата има дневна отворена комуникација на сите нивоа со Европската комисија. Се расчистуваат дилеми и прашања, искрено и директно. Впрочем, реализирани се повеќе реформски чекори што се гледа и од изјавата на еврокомесарот Јоханес Хан во Скопје.

21 поврзани вести »

ВИДЕО: Џес Бејли во „Еден на еден“ открива дали е тајниот премиер на Македонија

Поглед - пред: 22 часа

Во неделата во „Еден на Еден“ на „Канал 5“ имавте прилика да го гледате ексклузивното гостување на една од најпопуларните странски личности во земјава, американскиот амбасадор Џес Бејли. За првпат јавноста имаше можност да го види амбасадорот Бејли ...

9 поврзани вести »

ВИДЕО: Премиерите Заев и Борисов положија свежо цвеќе пред споменикот на поранешниот Претседател на Република ...

Поглед - пред: 22 часа

Претседателите на Владите на Република Македонија и на Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска положија венци свежо цвеќе пред споменикот на поранешниот Претседател на Репубика Македонија, Борис Трајковски, во Струмица.

21 поврзани вести »

ВИДЕО: Заев го пречека Борисов во манастирот Свети Леонтиј

Поглед - пред: 22 часа

Претседателот на владата на Република Македонија Зоран Заев утрово го пречека бугарскиот колега Бојко Борисов пред Водочкиот манастир „Свети Леонтиј“ во Струмица кој се наоѓа на границата со Бугарија.

34 поврзани вести »

Објавена листата за засилувања кои Перез ги сака – едно име големо изненадување

Поглед - пред: 22 часа

Актуелниот европски и шпански првак Реал Мадрид ќе мора повторно да се расфарла со пари и тоа уште зимава, ако не на лето. Причините за ова се слабите игри на тимот на почетокот од оваа сезона.

94 поврзани вести »

Ни Кутињо ни Гризман: Барселона договори трансфер на моќен напаѓач во јануари, ќе може да игра во Лига на шампиони!

Поглед - пред: 22 часа

Филипе Кутињо и Антонио Гризман беа најголеми кандидати за следно засилување на Барселона. Сепак, навистина е тешко да се очекува дека некој од споменатите ќе пристигне на Камп Ноу во јануари.

28 поврзани вести »

Репортер на Би-Би-Си: Младиќ е архетипски психопат

Поглед - пред: 22 часа

Поранешниот репортер на Би-Би-Си, Пол Мартин за „Индипендент“ раскажува за своите искуства со поранешниот командант на силите на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ, нарекувајќи го психопат.

262 поврзани вести »

Скопско ехо“ стаса до јубилејниот 50-ти број

Поглед - 22.11.2017

Скопско ехо“ стаса до јубилејниот 50-ти број НАПИШАВМЕ, ИСПЕЧАТИВМЕ И ПОДЕЛИВМЕ ВО СКОПЈЕ 1.25 МИЛИОНИ БЕСПЛАТНИ ВЕСНИЦИ Во време кога печатените медиуми во Македонија се, така речи, во слободен пад, успеа промовирањето на еден нов концепт во ...

3 поврзани вести »

„Тврдокорните“ го прогласија Иванов за кукавица, а Груевски и Заев за предавници

Поглед - 22.11.2017

Здружението „Тврдокорни“ вечерва одржа протест против Законот за јазиците пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ и пред Собранието на Република Македонија. Тие ги обвинија партиите за предавство на државата и идентитетот.

38 поврзани вести »