TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Поглед

Soneva Jani: Еден од најлуксузните комплекси на Малдивите (ГАЛЕРИЈА)

Поглед - 19.11.2017

Кога станува збор за патување во Малдиви, тогаш минимални се шансите да имате лош одмор. Кога станува збор за Малдивите, треба да се обидете прилично многу, да имате лош одмор. Сочинета од повеќе 1.

Албанскиот претседател во дводневна посета на Македонија

Поглед - 19.11.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, утре ќе биде домаќин на Претседателот на Република Албанија, Илир Мета, кој ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

50 поврзани вести »

Бербатов дебитира во киното во филм со Гери-Никол

Поглед - 19.11.2017

Откако изминатата недела го имаше своето официјално деби за новиот клуб Керала Бластрс Димитар Бербатов ќе има уште едно деби, но овој пат во киното. Тој ја добил улогата на актер во претстојниот бугарски филм “ Револуција Х “.

Револуцијата на Пеп се крие во клубскиот дух, диетите и тоа што ги знае имињата на чистачките

Поглед - 19.11.2017

Една работа во Манчестер Сити направи многу посилен впечаток од големите победи, поразителниот фудбал и безбројните голови. А тоа е бучавата. Радосните извици на играчите на “граѓаните“ кои одекнуваат во тунелот Сан Паоло во Неапол, откако Сити го ...

53 поврзани вести »

Македончето ужива во копањето септички јами

Поглед - 19.11.2017

Денеска дознав дека само 18 % територијата на Македонија има канализациска мрежа (според податоци на граѓанската организација „Новинари за човекови права“). Годината е 2017-та, патните трошоци на пратениците се зголемени, ќе се субвенционира ...

Што ако сите станеме вегетеријанци?

Поглед - 19.11.2017

Желбата на секој вегетеријанец е светот да се исполни со луѓе како него. Но ако тоа навистина се случи, што ќе стане во реалноста? Ова прашање си го поставиле во американската национална академија на науките, кој објавуваат големо истражување.

ВИДЕО: Бил Гејтс планира да гради технолошки град

Поглед - 19.11.2017

Сопственикот на компанијата Мајкрософт, Бил Гејтс откупи земјиште во Аризона вредно 80 милиони долари, на коешто има намера да изгради свој град. Белмонт Партнерс, компанијата за недвижнини на Бил Гејтс, ја купи парцелата која се наоѓа на осумдесет ...

2 поврзани вести »

Правдата што извира од очите на Фатиме Фетаи

Поглед - 19.11.2017

Професорката Мимоза Ристовска на нејзиниот блог објави текст во кој го опишува искуството со обвинителката Фатиме Фетаи пред да стане специјален јавен обвинител. Ја запознав Фатиме уште кога си беше обвинител во ОЈО, т.е. пред да стане селебрити-СЈО.

36 поврзани вести »

Бошковски: Не можам да се откажам од партијата во која членував 19 болни години

Поглед - 19.11.2017

Лидерот на Обединети за Македонија Љубе Бошковски денеска во Охрид, на отворањето на партискиот штаб рече дека не може да се откаже од ВМРО, односно од политичката партија во која членувал две децении.

УЕФА го одбра тимот на векот: Атомски напад, генијална врска и гранитна одбрана

Поглед - 19.11.2017

“Уефа“ го објави тимот на векот составен од играчи кои најчесто влегле во екипата на УЕФА од 2000. година до денеска. Место во оваа екипа најдоа моменталните членови на Барселона (Пике, Иниеста, Меси), како и поранешните (Пујол, Чави, Анри) Во ...

17 поврзани вести »

Димитров: Авантурата со антиквизацијата беше резултат на едно големо неразбирање за тоа како функционира светот

Поглед - 19.11.2017

Во основа прашањето за спомениците е предмет на јавна дебата. Мислам дека како што нам не ни е право, кога чувствуваме неправда од некои наши соседи, така треба да гледаме како на нашите постапки гледаат нашите соседи.

Новинари за човекови права: Само 18% од територијата на Македонија има канализациска мрежа

Поглед - 19.11.2017

Граѓанската организација „Новинари за човекови права“ објави податоци според кои само 18 проценти од територијата на Македонија е покриена со канализациска мрежа. Во урбаните средини 87 проценти од канализацијата е приклучена до градската мрежа, ...

23 поврзани вести »

Хан утре доаѓа во Македонија

Поглед - 19.11.2017

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан утре и задутре ќе престојува во посета на Македонија во рамки на која ќе има оствари средби со државниот врв, со лидерите на политичките партии и со претставници на граѓанскиот сектор.

РОНАЛДО ЌЕ КАЖЕ „ДА“ – Португалецот стапува во брак!

Поглед - 19.11.2017

Португалецот одлучи, наскоро стапува во брак со неговата девојка Георгина. За нешто помалку од една година ергенството ќе заврши и за Кристиано Роналдо! Барем она официјалното, со оглед на тоа што Португалецот во август следната година ќе стапи во ...

Марија Александрова – Коева – ќерка на Тодор Александров, во весник „Македония“

Поглед - 19.11.2017

Марија Александрова – Коева – ќерка на Тодор Александров, во весник „Македония“ Интервјуто е објавено во “Македонија“, бр. 34 (201), 30 август 1994 година, посветено на 70. годишнината од убиството на Тодор Александров.

Ибрахимовиќ: Лавовите не се опоравуваат како луѓето

Поглед - 19.11.2017

Златан Ибрахимовиќ после седум месеци пауза денеска заигра за Манчестер Јунајтед. Швеѓанинот во изминатите месеци беше вон терените поради повреда со која се здоби на натпреварот против Андерлехт, а кога денес повторно се најде на теренот цел Олд ...

53 поврзани вести »