TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Популарно

Бакнеж со Меси вреден 60 илјади евра (ВИДЕО)

Популарно - пред: 3 часа

Европската фудбалска федерација (УЕФА) го казни Олимпијакос со 60.000 евра. Причината за ова е еден од навивачите на тимот на Пиреа кој го прегрна и го бакнa Меси во близина на корнер знаменцето.

9 поврзани вести »

Уметност при приготвувањето „јајца на око“ (ФОТО)

Популарно - пред: 3 часа

„Јајцето на око“ е еден од најпопуларните појадоци во кој и да е дел од нашата планета. Јадењето се приготвува во најразни облици и со најразлични додатоци, како што се перца од млад кромид, сланина или сирење и сето тоа треба да изгледа убаво.

„ЦРН ПЕТОК“ И ВО МАКЕДОНИЈА: Подгответе се за најлудиот шопинг празник!

Популарно - пред: 4 часа

Овој петок, 24.11 се обележува најголемиот светски шопинг празник BLACK FRIDAY, кој веќе прераснува во традиција и на нашиот пазар. Ако ви е познат овој празник сигурно сте слушнале и за вртоглавите попусти кои се задолжително проследени со ...

16 поврзани вести »

Медиумски атак

Популарно - пред: 4 часа

Моќта на медиумите во новиот милениум нѐ поттикнува да размислуваме за нивната оправданост , но и штетност. Денеска, ако нешто не се појави на медиумите во било кој облик , исто како да не постои во реалноста, затоа многу внимателно треба да ги ...

Само три проценти од Македонците подготвени да купуваат онлајн

Популарно - пред: 4 часа

Во моментов само три проценти од вкупното население во Македонија или шест отсто од луѓето на возраст меѓу 19 и 54 години се подготвени да купат онлајн производи за широка потрошувачка, покажува истражувањето на агенцијата „Инсајдер ИД“ изработено ...

14 поврзани вести »

ХОТЕЛ ОД МРАЗ ВО РОМАНИЈА: Резервиран повеќе од 60 отсто, а изградбата уште не почнала

Популарно - пред: 4 часа

Познатиот романски „Ајс Хотел“, кој е единствен од својот вид, веќе е 60 отсто резервиран, а неговата „изградба“ уште не ни почнала. Хотелот од мраз, кој се наоѓа близу езерото Балеа, на планината Фагарас, секоја година се гради одново и одново, од ...

8 поврзани вести »

Трамп помилува осудени на смрт, но и две мисирки во пресрет на Денот на благодарноста

Популарно - пред: 5 часа

Претседателот на САД Доналд Трамп ги искористи своите овластувања да помилува осудени на смрт, и од рерната спаси две мисирки во пресрет на Денот на благодарноста. Трамп ја продолжи претседателската традиција, основана од Џорџ Буш во 1989 година, ...

7 поврзани вести »

До крајот на неделата сончево со ниски утрински температури

Популарно - пред: 5 часа

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб северозападен ветер. Температурата ќе се движи од осум до 16 степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб северозападен ветер.

63 поврзани вести »

Пијан Русин паднал од деветти кат, повикал полиција и продолжил да пие

Популарно - пред: 21 часа

Маж во Москва, се опијанил и паднал од прозорецот од деветти кат во зградата каде живее, а потоа се вратил во неговиот стан, повикал полиција и продолжил да пие. Тој паднал на бетон, но само се здобил со гребнатинки по телото бидејќи претходно ...

11 поврзани вести »

„Среќен ти роденден!“ и изложба за 73 години на Македонската филхармонија

Популарно - 21.11.2017

Македонската филхармонија во петок ќе одбележи 73 години од постоењето. По овој повод го најавува концертот „Среќен ти роденден!“ на чија програма се Прелудиум за оркестар бр. 2 од македонскиот композитор Панде Шахов, виртуозниот Концерт за виолина ...

26 поврзани вести »

Мохамад – петто најпопуларно име во Виена

Популарно - 21.11.2017

На официјалната листа најомилени имиња за деца во Виена, го нема името Мухамад, но во интерната верзија на регистарот го има, наведува австрискиот дневен весник „Кронен цајтунг“. Исламското име Мохамад или Мухамед е веќе на петтото место на најчести ...

6 поврзани вести »

Земјотрес утрово почувствуван во Велес

Популарно - 21.11.2017

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка сакала денеска е почуствуван во Велес и околината. Како што соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет во Скопје, земјотресот е регистриран во 7:53 ...

57 поврзани вести »

На Шарапова и се закануваат седум години затвор

Популарно - 21.11.2017

Руската тенисерка Марија Шарапова се соочува со обвиненија за проневара со недвижнини во градот Гургаон во Индија, објави „Тајмс оф Индија”. Нејзиното име се поврзува со проектот за изградба на луксузни станови, којшто никогаш и не започнал, а ...

33 поврзани вести »

Најстудено во Битола минус осум степени

Популарно - 21.11.2017

Најниска температура од минус осум степени утрово се измерени во Битола, минус шест се измерени во Маврово и Лазарополе, минус пет во Крушево, минус четири во Крива Паланка, Охрид и Берово, минус три во Претор и Прилеп, минус два Ѓуриште, Пожаране, ...

40 поврзани вести »

„ФОРБС“: Бијонсе е најплатената жена во светот на музиката

Популарно - 20.11.2017

Списанието „Форбс“ ја прогласи Бијонсе за најплатена жена во светот на музиката. Според публикацијата, пејачката заработила 105 милиони долари за една година, од јуни 2016 до јуни оваа година.

36 поврзани вести »

„Да си прашам за неа“ – нова песна на „Лајв бенд“ (ВИДЕО)

Популарно - 20.11.2017

„Да си прашам за неа” е насловот на втората песна на момците од Лајв бенд, која доаѓа веднаш по првенчето „Туѓина била маќеа”, композиција посветена на нашите иселеници, која помина навистина одлично кај слушателската публика.

2 поврзани вести »

Силни земјотреси во светот наредната година, предупредуваат научници

Популарно - 20.11.2017

Во 2018 година можни се силни земјотреси во целиот свет поради периодично успорување на ротацијата на Земјата, предупредуваат научници. На годишна средба на Американското геолошко здружение, Ребека Бендик од Универзитетот Монатана и Роџер Билам од ...

57 поврзани вести »

Необична појава на небото над Лапонија (ВИДЕО)

Популарно - 20.11.2017

Атле Сталесен, новинар од финскиот весник „Баренц Обзервер“, деновиве бил сведок на необична појава во Лапонија, позната уште како „татковината на Дедо Мраз“. Сталесен со своите пријатели бил на излет на северот на Финска, кога пред нив небото ...

8 поврзани вести »

Околу три години од животот го минуваме во тоалет

Популарно - 20.11.2017

Обединетите нации вчера го одбележаа Свескиот ден на тоалетот, кој е воведен во 2011 година, со цел подигање на свеста за глобална санитарна грижа. Една од зацртанние цели на тој потег, беше потребата за помош на 4,5 милијарди луѓе во светот кои ...