TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Порта 3

Ќе научиме ли конечно дека отпадот е ресурс?

Порта 3 - пред: 9 часа

Мегленци, Битола Општо познат факт е дека човекот е единственото живо суштество кое генерира отпад што ја загрозува животната средина. Додека светот веќе создаде цела индустрија која се базира на отпадот, од селектирање и рециклирање, до ...

4 поврзани вести »

Топ пет репрезентативни објекти на Милано

Порта 3 - пред: 9 часа

Миланo, како вечна престолнина на модата, секогаш ќе остане како град во голема мера запаметен по тоа. Но, дека не е сè во модата, дури и за време на познатата модна Недела, сведочат и неговата импресивна и репрезентативна архитектура.

Енергетскиот систем на Сирија девастиран од војната

Порта 3 - пред: 10 часа

Пред почетокот на војната во 2011 година, Сирија беше во целост електрифицирана земја со 95% домаќинства поврзани на електричната мрежа. Некогаш земјата беше енергетски центар, со мрежа од 15 електрични централи вклучувајќи ја термоцентралата Алепо ...

Островче во Њујорк кое е строго забрането за јавноста

Порта 3 - пред: 10 часа

Само еден од малите островчиња на Њујорк е забранет за посетители. Се работи за островот кој првично се нарекувал Белмонт, но во 1977 го носи називот U Thant, и има значајна историја. Островот настанал во 1892 како последица од копањето на тунелот ...

11 поврзани вести »

Римски саркофаг од Херкулес од втори век во Музејот во Анталија

Порта 3 - пред: 10 часа

Римски саркофаг од Херкулес, редок артефакт, прошверцуван во странство пред околу 50 години и неодамна вратен во Турција од Швајцарија, беше изложен во музеј во Анталија, соопшти ДПА. Древната римска реликвија беше откриена за време на илегални ...

3 поврзани вести »

Јубилејна изложба на слики и цртежи на Павле Кузманоски

Порта 3 - пред: 10 часа

Познатиот ликовен уметник Павле Кузманоски годинава одбележува голем јубилеј – педесет години творештво, исполнето со богати содржини. По овој повод во мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“ од Скопје, на утре во 12 часот ќе биде ...

4 поврзани вести »

Дубаи тестираше такси без возач

Порта 3 - пред: 11 часа

Дубаи го изврши првиот тест на електрично такси без возач, со што овој емират сака да стане пионер во областа на футуристичкиот транспорт. Во првото пробно возење во понеделник немало патници, соопшти Агенцијата за сообраќај на Дубаи.

14 поврзани вести »

Антички град во Ирак основан од Александар Македонски откриен по 2.000 години

Порта 3 - пред: 11 часа

Археолози во Ирак открија град кој бил изгубен повеќе од 2.000 години со помош на фотографии од дрон и декласифицирани разузнавачки снимки, јавуваат агенциите. Калатга Дарбанд, за кој се верува дека бил основан во 331 година пред нашата ера од ...

11 поврзани вести »

Дизајнерски хотел кој го менува искуството на далечна Кина

Порта 3 - 25.09.2017

Ако мислите дека кинеската угостителска понуда вклучува само формални хотели за деловни луѓе или пак хотели кои многу се потпираат на богатата традиција на земјата, тогаш ќе треба да размислете уште еднаш.

Kingdom Tower – облакодер повисок од еден километар

Порта 3 - 25.09.2017

Многу пати сме читале за највисоките згради на светот. Оваа зграда ќе биде дури за 173 метри повисока од највисоката досега. За споредба, височината од 173 метри одговара на облакодер од околу 50 ката.

Мак Ауто Стар во Скопје: Aрхитектонската креација усогласена со желбата на инвеститорот

Порта 3 - 25.09.2017

Инвеститорот, Мак Ауто Стар со намера да ја дооформи локацијата во рамките на својот салон и деловните простории, во втората половина од 2015 година распиша конкурс за идејно решение за деловен објект на кој беа повикани неколку реномирани ...

Во тек е пријавувањето за европската награда Natura 2000

Порта 3 - 25.09.2017

Европската награда Natura 2000, за водечки постигнувања во областа на заштитата на природата, се доделува веќе четрвта година по ред. За овогодишната награда во тек е пријавувањето, кое е отворено з асите субјекти кои се вклучени во активности ...

Најавена реконструкција на аеродромот во Сараево – инвестиција вредна 19 милиони евра

Порта 3 - 25.09.2017

Неодамна Меѓународниот аеродром во Сараево ги извести медиумите дека кон крајот на годината ќе започната работите на реконструкција, односно „модернизација и доградба на Терминал Б“. Притоа, планирано е двојно зголемување на постоечките капацитети, ...

ЕЛЕМ: Нема да дозволиме прекумерно испуштање вода од Охридско Езеро

Порта 3 - 25.09.2017

Повеќе нема да се испушта вода во големи количини од Охридското eзеро за производство на електрична енергија, изјави денеска во Охрид генералниот директор на ЕЛЕМ, Драган Миновски. Тој рече дека во претстојната грејна сезона не се очекуваат проблеми ...

3 поврзани вести »

Археолозите откриле како била изградена Големата пирамида во Гиза

Порта 3 - 25.09.2017

Археолозите открија низа фасцинантни докази кои ја решаваат една од најголемите мистерии на светот. Како општеството од бронзена доба, кое не било технолошки развиено, успеало да ги помести огромните блокови на камења и гранит од кои се изградени ...

14 поврзани вести »