TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Порта 3

Првите слики од најголемата ботаничка градина во светот

Порта 3 - пред: 16 мин

Иновативниот концепт на новата ботаничка градина Bold, во Оман која ќе биде најголема во светот, неодамна беше претставен на јавноста. Соработката помеѓу Arup , Grimshaw , и Haley Sharpe Design обезбедува прекрасна симбиоза помеѓу архитектурата, ...

Започна изградбата на новиот блок во ТЕ Костолац во Србија

Порта 3 - пред: 32 мин

Кинеската компанија CMEC (China Machinery Engineering Corporation) и официјално започна со изградбата на новиот, трет блок во термоцентралата на јаглен Костолац, во Србија со инсталирана моќност од 350 MW, а очекуваното годишно производство на ...

Charlotte Olympia произведе модни додатоци дизајнирани во соработка со Заха Хадид

Порта 3 - пред: 20 часа

Модниот бренд Charlotte Olympia произведе пар чевли и ташна, кои се проектирани во соработка со покојната архитектка Заха Хадит. Изработени од перспек со акцент на розово злато, чевлите со високи потпетици на платформа и проѕирната ташна имаат форма ...

Рангирање на „најзелените“ метрополи во Европа, според сателитски снимки

Порта 3 - 21.11.2017

Глобалниот тренд на засилена урбанизација од една страна, како и загадувањето и другите аспекти кои влијаат на квалитетот на живот во урбаните средини, доведуваат до состојба кога парковите, градините и генерално зелениот простор, се поважни од кога ...

Претставен новиот Tesla Roadster – најбрзиот автомобил на светот

Порта 3 - 21.11.2017

Компанијата Tesla Inc, минатата седмица подготви вистински спектакл на кој беше претставен новиот спортски автомобил Roadster, за кој извршниот директор Илон Маск изјави дека е најбрзиот сериски произведуван автомобил во историјата.

14 поврзани вести »

Двоен станбен објект во Белград – Поетиката на едноставноста како неминливост

Порта 3 - 21.11.2017

Како и за повеќето нешта и за архитектурата може да се каже дека мора да почитува одредени правила. Објектите коишто ги гледаме околу себе честопати се компромис меѓу архитектите и инвеститорите.

2 поврзани вести »

Oтворање на Проектот „Нада“ на авторката Јасмина Цибиќ.

Порта 3 - 20.11.2017

Со предавањето „Рихтер – Цибиќ“, кое ќе го одржи кураторот од Музејот на современата уметност од Загреб, Весна Мештриќ, со почеток во 18.00 часот, на 23 ноември 2017 година (четврток), во објектот Чифте амам, ќе се одбележи отворањето на Проектот ...

2 поврзани вести »

Ренцо Пиано: Творец на симболи на модерната и постмодерната архитектура

Порта 3 - 20.11.2017

Италијанскиот архитект Ренцо Пиано е човек кој создава објекти кои стануваат симболи на архитектурата на нашето време. Тој е еден од најпознатите и најзначајните автори на современи архитектонски дела, изградени низ цел свет.

2 поврзани вести »