TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Позитив.мк

Османи побарал од Иванов поддршка за обезбедувањето консензус со опозицијата за реформите

Позитив.мк - пред: 12 часа

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, денеска имал средба со претседателот, Ѓорге Иванов, кого го информирал за посетата во Брисел со министерот за надворешни работи, Никола Димитров, и за пораките што ги добиле од министрите за ...

31 поврзани вести »

Селмани: Неприфатливо е Владата да ја регулира медиумската содржина

Позитив.мк - пред: 13 часа

За Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) е апсолутно неприфатлива идејата на Владата таа да ја регулира медиумската содржина, истакнал претседателот на ЗНМ, Насер Селмани, на средбата со новиот генерален секретар на ОБСЕ, Томас Гремингер, ...

Хан в понеделник во Скопје

Позитив.мк - пред: 13 часа

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, в понеделник доаѓа во дводневна посета на Скопје. В понеделник е предвидено тој да има средба со претставници на политички партии и со премиерот Зоран Заев, по што ќе даде кратка ...

Заев: Македонија и Бугарија не се само пријатели, туку и сојузници

Позитив.мк - пред: 14 часа

Со Бугарија не сме само пријатели, туку станавме и сојузници, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за Бугарската национална телевизја, БТВ. – Македонија доби со Договорот за добрососедство со Бугарија, а не загуби ништо.

54 поврзани вести »

Жбогар: Македонија оди во добра насока

Позитив.мк - пред: 14 часа

ЕУ гледа со оптимизам во напорите кои ги прави Владата во однос на проблемот кој го има Грција со името на Македонија, истакна денеска евроамбасадорот Самуел Жбогар при посетата на СВР Скопје.

27 поврзани вести »

Вице Заев за Фактор: ВРЕМЕТО НА НАЧАЛНИШТВАТА И РЕКЕТАРСТВОТО ЗАВРШИ

Позитив.мк - пред: 15 часа

Вице Заев, братот на македонскиот премиер во ексклузивно интервју за Фактор.мк открива повеќе детали за бизнисите кои ги води и притисокот на јавноста и прв пат прговори за повеќе шпекулации кои кружат низ „чаршијата“.

8 поврзани вести »

Сите набавки на ДИК за изборите направени преку нетранспарентна постапка

Позитив.мк - пред: 15 часа

Сите набавки што ги направила Државна изборна комисија за парламентарните избори кои се одржаа во декември 2016 се направени преку нетранспарента постапка, односно со преговарање без објавување оглас, објави „Фриинфо.мк“ .

11 поврзани вести »

Македонија сепак оди на Евровизија

Позитив.мк - пред: 15 часа

кедонија ќе учествува на изборот за песна на „Евровизија“ следната година, откако МРТ и Португалската радио-телевизија постигнале договор. На официјалната веб-страница на „Евровизија“, Македонија сега стои како една од 43 земји учеснички.

7 поврзани вести »

Нови директори на Скопските ЈСП Водовод и Улици и патишта

Позитив.мк - пред: 16 часа

Поставени се нови директори во три јавни претпријатија кои се под надлежност на Град Скопје. На местото на Игор Јанушев во Јавното сообраќајно претпријатие е поставен Кристијан Чушков, а на местото на Александар Атанасов во ЈП Водовод и канализација ...

31 поврзани вести »

МВР има несоборливи докази дека Ф.С. е убиецот на Мартин Јанушев

Позитив.мк - пред: 16 часа

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска соопшти дека МВР има „несоборливи докази“ дека лицето Ф.С. го извршил убиството на поранешниот фудбалер Мартин Јанушев, пред две недели во населбата Аеродром. Спасовски рече дека против Ф.С.

91 поврзани вести »

Следната недела ќе биде густо: Хан во Скопје, Заев во Белград, Османи во Атина и пет судења

Позитив.мк - пред: 16 часа

Следната недела македонските политичари, но и судовите ќе имаат набиена агенда. Се очекува посетата на еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, посета на владина делегација во Србија и средба помеѓу вицепремиерот за европски ...

31 поврзани вести »

Османи и Коѕиас немаат термин за средба – пребукирани се

Позитив.мк - пред: 16 часа

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, и шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, ќе се сретнат, но засега не се знае кога ќе се одржи средбата. Од Секретаријатот за европски прашања велат дека во моментов се работи на усогласувањето на ...

31 поврзани вести »

Груевски и Јанакиески ќе одговараат и за „ТНТ“, судот го прифати обвинението на СЈО

Позитив.мк - пред: 17 часа

Кривичниот суд го прифати обвинението на Специјалното јавно обвинителство за случајот „ТНТ“, во кој обвинети се актеулениот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и поранешниот градоначалник на ...

35 поврзани вести »

На 11 и 12 декември Нимиц ќе се сретне со преговарачите во Брисел

Позитив.мк - пред: 18 часа

Средбата на преговарачките тимови на Македонија и на Грција за спорот за името ќе се одржи на 11 и 12 декември, соопштија од канцеларијата на посредникот Метју Нимиц. „Средбата е дел од напорите на Обединетите нации да им се помогне на двете страни ...

57 поврзани вести »

Јанева: Новиот закон за заштита на сведоци ќе важи до крајот на мандатот на СЈО

Позитив.мк - пред: 19 часа

Специјалната јавна обвинителка очекува СЈО да стане дел од Јавното обвинителство, задржувајќи го автономниот статус, а дотогаш ќе продолжи да работи на предистражни постапки кои произлегуваат од прислушуваните разговори.

46 поврзани вести »

Какви хулахопки треба да поседува секоја девојка или жена?

Позитив.мк - пред: 19 часа

Како девојка или жена секогаш треба да го имaтe вистинските пар хулахопки во вашата фиока. Како еден од модните детали кои треба да го избирете за зимскиот период, дефинитивно тоа се хулахопките.

18 поврзани вести »

Судот во Стразбур ѝ пресуди 9.500 евра обесштетување на ПОА на Вранишковски

Позитив.мк - пред: 19 часа

Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) во Стразбур денеска донел пресуда во полза на Православната охридска архиепископија (ПОА) на Јован Вранишковски, а Република Македонија ќе мора да исплати 9.500 евра обештетување на ПОА, извести Хелсиншкиот ...

Светска банка: Владата да ги одложи ад хок зголемувањата на пензиите

Позитив.мк - пред: 19 часа

Поради долготрајната политичка криза, Светската банка во редовниот есенски извештај за Западен Балкан проектира економскиот пораст на Македонија до крајот на годината да изнесува 1,5 отсто.

62 поврзани вести »

Заев без проекции кога ќе се реши спорот за името: Засега имаме само позитивни услови

Позитив.мк - 16.11.2017

Премиерот Зоран Заев денеска не сакаше да прецизира дали спорот за името ќе се реши во текот на 2018 година, бидејќи разговорите се на самиот почеток. – Владата уште од првиот момент го подготвува теренот за наоѓање решение преку градење на ...

161 поврзани вести »

Опремата за прислушување ќе се смести во посебен оперативен центар, рече Спсовски

Позитив.мк - 16.11.2017

Опремата за прислушување од УБК ќе биде преместена на посебна локација со цел поголема транспарентност и професионалност во работењето на службата, изјави Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, по средбата со претседателот Талат Џафери и ...

58 поврзани вести »